За цей час майже дві сотні мультфільмів про пригоди двох польських хлопчаків-пустунів переглянуло понад мільярд людей в усьому світі.
Створювали мальовані мультфільми про Болека і Льолека аніматори студії у 200-тисячному місті Бельсько-Бя́ла, що на півдні Польщі. Зараз ця студія відкрита для відвідувачів. Будь-хто може прийти сюди і подивитися, як знімали його улюблені фільми.
А подивитися є на що. Так, мультфільм «Велика подорож Болека і Льолека» складається з понад 60 000 малюнків!
…Уже далекого 1963 року Владислав Негребецький написав сценарій до фільму «Куша» з двома новими героями — милими хлопцями Болеком і Льолеком. Болек вищий і стрункіший, Лолек – менший і підтягнутий. Незабаром були створені наступні епізоди, які сформували перший серіал з 13 фільмів.
Серіал пішов “на ура”. Жваві й кмітливі герої сподобалися глядачам усіх вікових категорій. Адже у вчинках Льолека і Болека багато хто впізнавав своє дитинство: хлопчаки будували ракету, потрапляли на безлюдний острів, ставали лицарями.
Розквіт виробництва мультиків про непосидючих хлопців припав на 1970-ті. Але потім, ближче до середини 80-х, студія почала потроху занепадати.
Десь у 1985 році до Бельсько-Бя́лої завітав з Америки колишній працівник місцевої мультстудії Лешек Калужа. Він загорівся ідеєю відкрити анімаційну філію американської компанії в місті. Однак незабаром з’ясувалося, що в Азії мультики можна виробляти дешевше, ніж у Польщі. Ну а ще з’явилася комп’ютерна анімація, від чого чимало колишніх мультиплікаторів втратило роботу. Бєльську філію “американців” закрили.
Наприкінці 2012 року помер аніматор “Льолека і Болека” Маріан Вантола. Чоловік, який 47 років життя безперестанку пропрацював на рідній студії, жив бідно. Коли зліг з пневмонією, то в його помешканні не було ні води, ні газу.
Нині в Польщі мультфільми про Льолека і Болека стали частиною культурної спадщини ХХ століття. Відповідні сюжети навіть “проникли” у торгівлю. Наприклад, під назвою “Болек і Льолек” продаються газовані напої, книжки. А футболки з цими мультяшними героями навчилися робити аж у Китаї.
За матеріалами польських та словацьких видань.