Якщо пройтися місцевим ринком і побувати у популярних супермаркетах міста, то перше, що впадає в око, — ціни на овочі «борщового набору»: картоплю, моркву, буряки, цибулю та капусту. Їхня вартість взимку, порівняно з осінньою, зросла у кілька разів.
Зокрема, найбільше подорожчав буряк: сьогодні на ринку за нього првлять 23 гривні за кілограм, а в супермаркетах – у середньому 15,43 грн, тоді як у листопаді минулого року його вартість становила 9,5 грн за кілограм. А ще й картопля б’є цінові рекорди. За словами експертів, основною причиною такого помітного подорожчання є істотне скорочення пропозиції цих овочів на українському ринку.
Більшість українських господарств не мають у розпорядженні належних сховищ, а запаси у необладнаних складах на цей час уже доволі виснажені. До того ж торговельна активність у цьому сегменті доволі висока, що також впливає на здорожчання.
Ще одним рекордсменом зі зростання цін у період з вересня 2023-го до лютого 2024 року стала морква. У супермаркетах середня її вартість становить 13-17 грн за кілограм, на місцевому ринку її ціна коливається від 20 до 23 гривень. Натомість восени кілограм можна було придбати і за 7-9 гривень. Але, як зауважує продавчиня Ірина, яка уже кілька років торгує на ринку городиною, попри те, що вартість моркви вкотре поповзла вгору, вона все одно є значно нижчою, ніж торік у лютому.
— Так, ціни на моркву зросли, хоча і не критично. Особливо, якщо порівнювати із цінами, які були минулого року у цей самий період. Пам’ятаю, тоді вони буквально за кілька днів досягли позначки 33 гривні за кілограм. А зараз, як бачите, продаємо по 20 гривень, а то й по 17-18, — розповідає жінка.
Запитуємо у неї і щодо цін на картоплю. Каже, що у листопаді середня вартість картоплі становила 10-13 гривень за кілограм, нині ж «другий хліб» українці можуть купити по 15-20 гривень, а в супермаркетах ціна сягає й 23 гривень.
— Ціни на картоплю летять вгору, бо торік посадили менше, ніж у попередньому сезоні, — додає продавчиня. — Бо ціни були дуже низькі.
Натомість виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Ярослав Андреєв називає іншу причину зростання цін. І це не низька врожайність.
— Погодні умови були не найкращими, це вдарило по якості картоплі. Другий чинник — катастрофічний дефіцит сховищ, і не лише для картоплі, а й для інших овочів. Тому й маємо коливання цін на ринку. Дефіцит якісних сховищ — основна причина дешевої картоплі у на початку сезону, і дорогої — взимку і навесні, — наголошує він.
За останні місяці вартість цибулі та капусти, порівняно з іншими овочами, зросла менше. Так, за кілограм ріпчастої восени шепетівчанам потрібно було заплатити 11-13 гривень, нині на місцевому ринку доведеться віддавати і по 20 грн за кілограм, а в супермаркетах – у середньому 15-17 грн/кг. Водночас кілограм білокачанної у вересні–листопаді 2023 року коштував 6-8 гривень, зараз же її середня вартість 15 грн/кг.
Пенсіонерка Надія Іванівна, яка прийшла на ринок по продукти, розповідає, що борщ зараз готує рідко, бо ціни «кусаються».
— Нині борщ варю десь раз на тиждень, адже ціни на овочі дуже підскочили. І навіть тієї надбавки до пенсії, яку отримуємо у новому році, не вистачає. Картопля дуже дорога, буряки теж. А ще треба додати квасолю, реберце покласти. Так що борщик виходить «золотий». Такі ціни точно не для пенсіонерів, — бідкається жінка.
Сподіватися на те, що овочі «борщового набору» до кінця зими подешевшають, не варто, каже керівниця відділу маркетингу гуртового ринку сільськогосподарської продукції Тетяна Попович. Проте, за словами жінки, залежно від виду овочів, їхня вартість до весни може зрости на 2-7 відсотків.
Аліна БОДНАРУК.