Особливою «родзинкою» закладу є дрескод школярів старших класів
Серед освітніх закладів нашого краю Грицівський ліцей посідає особливе місце. Він вирізняється не лише своєю новизною й величністю, а й академічністю та сучасним рівнем навчального процесу. Побувавши у ліцеї та ознайомившись з буднями педагогічного й учнівського колективів, розумієш, що маєш справу з закладом дійсно європейського зразка. Саме тут педагоги у постійному пошуку актуальних для освітнього простору нашого часу відповідей на питання: як плекати у дитині почуття господаря власної долі? Якою вона має бути і чим озброєна, аби стала справжнім будівничим свого життя?
— Сьогодні, як ніколи, гостро постає завдання осмислення й пізнання нових педагогічних реалій, створення нової філософії освіти, відкритої до таємниць життя людини, її прагнень, життєвого й духовного світу. Від того, як школа допоможе своїм вихованцям спроєктувати їхню життєву траєкторію, залежить успішність та міра реалізованості дитини у майбутньому, — переконаний директор Грицівського ліцею Віктор Петрович Старий.
Тож, попри те, що попередній навчальний рік для всіх був особливим і непростим: часті зміни його структури, зумовлені непростою епідеміологічною ситуацією в країні та у світі, педагогічний колектив опорного закладу «Грицівський ліцей» і в цих непростих реаліях сьогодення вкотре сумлінно і ефективно виконав поставлені перед ним завдання.
Як розповів Віктор Петрович, освітній процес у закладі забезпечують 44 педагоги. А це, зокрема, 6 вчителів-методистів, 9 старших вчителів, 17 вчителів вищої категорії, 8 вчителів І категорії, 2 вчителі ІІ категорії, 2 молоді спеціалісти.
На 1 вересня поточного року у ліцеї було відкрито 20 класів, у яких загалом навчається 526 учнів. Середня наповнюваність класів складає 25 учнів.
Стіни цього освітнього закладу сповнені бадьорості, веселого гомону й позитивної енергетики юності, тож можна лише порадіти за місцевих школярів і їхнє рідне «вогнище вічної краси». Адже у новому приміщенні — шкільна їдальня на 180 місць, три комп’ютерні класи, 20 навчальних кабінетів, дві спортивні зали, навчальні майстерні, чудова актова зала, навіть кабінети релаксації. А ще — ресурсна кімната, науково-методичний центр, бібліотека та інші.
Також впадає в очі й те, як у ліцеї шанують й бережуть історію. Тут створені музейні експозиції як з історії закладу, так і краєзнавчого спрямування. Весь цей скарб, як мовиться, для набуття вічного, доброго й світлого у «країні знань». І він до послуг юних здобувачів освіти з усієї округи.
Тож для організації підвезення дітей до Грицівського ліцею використовуються 6 сучасних автобусів. Адже підвезення потребують близько трьохсот учнів із 14 сіл Грицівської територіальної громади.
До речі, матеріально-технічна база ліцею постійно зміцнюється.
— У цьому році для зміцнення навчально-матеріальної бази закладу закуплено ще один шкільний автобус «Ataman D – 093S2», два навчальні комп’ютерні комплекси (НКК 11+1), два мультимедійні комплекси, інтерактивну дошку, багатофункціональні пристрої, ноутбуки, проєктори, обладнання та приладдя для кабінетів хімії та біології, комп’ютерне обладнання, меблі, дидактичні матеріали для початкової школи за програмою НУШ, навчальне обладнання для організації інклюзивного навчання. Загальна вартість тендерної пропозиції склала майже 2,3 мільйона гривень, — каже Віктор Петрович Старий.
Як зазначає директор, для здобуття якісної освіти за місцем проживання та відповідно до моніторингу потреб інклюзивної освіти заклад забезпечує надання освітніх послуг дітям з особливими потребами. Так, у його стінах проводяться корекційні заняття з ритміки, лікувальної фізкультури, заняття з корекції розвитку, соціально-побутового орієнтування, розвитку мовлення. Також створено міждисциплінарну команду супроводу інклюзивного навчання, забезпечено функціонування ресурсної кімнати, працюють асистенти вчителів в інклюзивних класах.
До слова, яскравим прикладом надання якісних освітніх послуг ліцею є показники роботи останніх років у різних напрямках. За результатами зовнішнього незалежного оцінювання четвертий рік поспіль він має лідерські позиції серед закладів області. І цього року Грицівський ліцей посів 25 місце серед 292 закладів.
Варто зазначити, що у ліцеї розгорнуто діяльність наукового товариства «Інтелект», у складі якого учні й вчителі мають можливість готуватись до конкурсів та олімпіад, навчаючись у секційних клубах «Лінгвісти», «Нащадки Ньютона», «Екологи», «Феміда». Щороку ліцеїсти є призерами та переможцями ІІ та ІІІ етапів предметних олімпіад, конкурсу-захисту наукових робіт МАН. А вчителі-предметники щороку беруть участь у підготовці методичних матеріалів на обласну педагогічну виставку «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування», посідають призові місця та є переможцями.
Крім того грицівські педагоги серед поширювачів власного досвіду на сторінках фахових видань всеукраїнського рівня «Початкова школа», «Математика у школі», беруть участь у різноманітних науково-практичних конференціях.
Активною є їхня участь і в реалізації міжнародних та державних освітніх програм: програми «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів», Міжнародної освітньої програми «eTwinning Рlus», запровадженні в освітній процес педагогічної технології за методикою О.Дубогай «Навчання в русі»; гуманно-особистісного навчання за Ш.О.Амонашвілі (його авторською програмою «Гуманна педагогіка»), організації роботи за технологією SmartKids у початковій школі.
— У центрі нашої уваги й виховання особистості-патріота. У рамках роботи над Концепцією національно-патріотичного виховання учні, вчителі й адміністрація закладу реалізували довготривалий проєкт у трьох частинах «Духовна спадщина мого народу» за двома напрямками: родинне виховання — музей «Мамина світлиця», громадянське виховання — музей «Історія школи у світлинах. О, світлої науки храм, життєвих досвідів пізнання», а третя частина — напрямок краєзнавство «Історія освіти: речові та писемні пам’ятки», — розповідає про здобутки закладу Віктор Петрович.
А ще у місцевому осередкові освіти за час його існування склалися добрі традиції. Наприклад, ліцеїсти обирають власний дрескод: форму, аксесуари, витримані у єдиному стилі. Кожен клас цим вносить свою «родзинку» і у свій зовнішній вигляд, і у цікаві шкільні будні.
— Дуже активною є робота нашого учнівського самоврядування. Наші діти — основні генератори ідей щодо проведення й організації учнівського дозвілля. Саме вони є ініціаторами видання газети ліцею, авторами ідеї функціонування шкільної «Дошки тижня», на якій висвітлюються всі важливі події нашого закладу. Вони є неодноразовими призерами й переможцями обласних, районних олімпіад, інтелектуальних конкурсів, марафонів (таких як брейн-ринг «Битва шкіл», інтелектуального марафону «Зіркова команда», «Школа успіху братів Кличко»), — продовжує про насичене учнівське життя директор ліцею. — Також учасники гуртків мистецьких дисциплін виявили ініціативу в оформленні вестибуля ліцею (створення тематичних фотозон відповідно до кожної пори року), оформили фотогалерею «Моя рідна мала батьківщина», створили декорації для організації роботи лялькового театру тощо.
Тож Грицівський ліцей – це команда однодумців, психологічно та емоційно компетентних, успішних вчителів, лідерів та менеджерів, ефективних комунікаторів, яка формує духовно багатий, фізично здоровий, творчий, соціально-компетентний та патріотично налаштований учнівський колектив. І у цій єдності — наша сила!
Володимир НИТКА.
На знімках:
директор Грицівського ліцею В.П.Старий;
під час занять у кабінеті інформатики та у початкових класах;
ліцейний автопарк в очікуванні юних пасажирів.



