Під час однієї з власних уже традиційних “експедицій вихідного дня” учитель біології Полянської гімназії Судилківської громади Роман РАБЧЕВСЬКИЙ побував там, де “народжується” річка Цвітоха, розповів про рослини та птахів Мальованського ландшафтного парку.
Розпочалася відеомандрівка пана Романа (зйомки робив Іван Козак) із відвідин коси, яка розділяє озеро “Лісова пісня” ландшафтного парку “Мальованка”. Біолог, скориставшись човном, помилувався рідкісними рослинами. Натрапив на зозульки плямисті, занесені до Червоної книги України. Виявив й купину лікарську.
В гідрологічному заказнику “Савицький” росте і плаун (по-народному – дереза). Спорами із колосків, які влітку “викидають” ці рослини, колись присипали ранки дітям. Ці спори мають антисептичні властивості. Плаун – дуже давня рослина. Вона “пережила” динозаврів, “пам’ятає” мезозойську еру.
Заказник “Савицький” – також джерело вражень про багатий світ птахів Шепетівщини. Отож, Роман Рабчевський, за сприяння колишнього директора Полянської школи Михайла Мамчура, дістався тих його місць, де давні природні озера живилися від боліт.
Це – став села Савичі. Він зазнав реконструкції у останній чверті ХХ століття. Нині водойму чи “підступи” до неї “заселяє” півтора десятка різноманітних водно-болотяних рослин, а також більше тридцяти видів орнітофауни. Саме з цього ставу бере свій початок річка Цвітоха.
Назва одного з боліт, яке “сусідить” із ставом, походить від слова “ревіти”. У тамтешні багна нерідко потрапляла худоба та топилася. Звідси й така назва.
Птахи Савицького заказника “не підвели” – можна було побачити лисух, лисок, курочок, крижнів. Там – їхні традиційні місця гніздування.
На скриншоті з відео Івана Козака у ФБ: Роман Рабчевський і Михайло Мамчур під час “експедиції вихідного дня”.
Повне відео: https://www.facebook.com/100012405122347/videos/886615996811428
Повне відео: https://www.facebook.com/100012405122347/videos/886615996811428