Голосків, Хмельниччина. Як і очікував, сніг, що йшов всю ніч і ранок 9 січня, загнав більшість птахів із полів у село.
На моєму подвір’ї та довкола нього на деревах зібралося до 160 вівсянок звичайних, до 60 польових горобців (торік їх трималося близько трьох сотень), до 25 хатніх горобців (торік було до 120). А ще є понад 20 синиць великих, до 20 зеленяків, 4 садові горлиці, зяблик, в’юрок, синиця блакитна, дятел.
Навчений минулого зимового сезону незвичною знахідкою серед вівсянок звичайних вівсянки білоголової (дуже рідкісний залітний вид в країні), цими днями намагаюся теж знайти щось цікаве серед маси птаства, яка постійно рухається, перелітає, сідає на годівницю і знову злітає. Виявилося, що не дарма.
За хлівом на шовковиці, поруч із вівсянками, побачив лісового жайворонка (в цю пору мав би бути на зимівлі у Африці). Птах спокійно чистив пір’я після «сніданку». На жаль, зробити нормальне фото завадив малий яструб, який вже вчергове за ранок намагався спіймати когось із дрібноти. Згодом навідався і яструб великий, який видивився тут садових горлиць. “Транзитом” над двором ще пролітали чикотні, коноплянки та щиглики.
Вирішив оглянути й поле на околиці Голоскова. Воно, як і все у селі, було вкрите 10-сантиметровим шаром снігу. В бінокль, на відстані понад 300 м, побачив самотню пуночку, яка летіла над полем. Став спостерігати, коли ж і де вона сяде. Пролетівши з пів кілометра, пташка “приземлилася” серед великої зграї рогатих жайворонків, які годувалися на полі, копирсаючись у снігу. Їх «діяльність» створювала умови для живлення більш дрібних видів: коноплянок (їх зауважив з десяток) і зеленяків (4).
Щоб краще роздивитись і якомога точніше порахувати птахів, пішов полем до зграї. Й треба ж такому – на своєму шляху сполохав зайця, що спав у борозні. Жайворонки підпустили досить близько, нарахував їх 186 особин. А от пуночка там була лише одна.
Розгрібаючи ногами сніг, щоб птахам легше було добратися до “перебитого” соняшника, повернувся додому. А там – великий яструб знову жене птахів…
Ще учора над довколишніми полями кружляли 2 зимняки і 2 канюки, а сьогодні – не видно жодного. Із 40 круків, які тут і в долині Бугу теж «крутилися», побачив лише одного. Вчорашнього сірого сорокопуда теж сьогодні не виявилося. До речі, учора долиною Бугу пролетіло на південний захід понад 600 крижнів. Побачимо, що буде завтра…




