ГОЛОВНА СТОРІНКА ГОЛОВНІ НОВИНИ Чи доростемо до молокоматів?

Чи доростемо до молокоматів?

18 переглядів

Останнім часом, особливо, коли справа торкається продовольчої теми, ми з ностальгією проходимо повз міський ринок. Він, даруйте за чорний гумор, уже понад місяць як набув «євровигляду» — ніякої стихійної торгівлі під плотами й на землі, а водночас і «китайського» – взагалі ніякої торгівлі. Якщо запроваджені жорсткі карантинні антивірусні заходи, то так і потрібно, скажете ви.
Однак з огляду на появу пос­танови Головного державного санітарного лікаря № 5 від 30 березня, згідно з якою роботу продуктових ринків на період карантину варто дозволити за умови дотримання протиепідемічних заходів, то їх необхідність таки очевидна.

Зазначимо, що, згідно з документом, зможуть працювати тільки ті ринки, які мають зареєстрованого оператора ринку харчових продуктів. Кількість відвідувачів ринку формовано з розрахунку 1 людина на 20 кв. м., а відстань між покупцями у черзі повинна становити не менше 1,5 м. Для ринків вихідного дня відстань між місцями торгівлі має становити не менше 3 м. Також усі продавці і покупці повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту.
Невже на даний час ситуація з коронавірусом в Україні стала безпечнішою, ніж на час запровадження карантинних заходів з 12 березня, запитаєте. Звісно, що ні, але за умови відсутності противірусних препаратів єдиним джерелом протистояння пандемії є натуральні, неперероблені продукти харчування, зокрема, молоко просто від корови, яке, як дійшли висновку вчені, чи не найкраще зміцнює наш імунітет. Особливо воно потрібне у цю пору людям старшого віку, дітям. Однак, коли цей продукт реалізувався раніше на ринку, то нині для багатьох став дефіцитом. Одне слово, недоступним.
Не краще у такій ситуації й власникам корів, які не мають де збути молочний продукт за гідну ціну. А деякі сім’ї, які утримували одну чи дві корови, реалізовували молокопродукти на базарі, втратили взагалі чи не єдиний дохід для існування. Тепер ні привезти молоко на ринок, бо скасували рух громадського транспорту, ні продати, бо зачинені ринки. Та й заготівельні підприємства зараз переживають непевні часи своєї перспективи, бояться переплатити за сировину. Тож ціни на сире молоко «присідають»…
До слова, закриття ринків і дефіцит свіжого молока спричинили у наших сусідів-поляків доволі незвичні кримінальні колізії. Так, у Польщі шахраї вирішили викорис­тати довірливих громадян і стали пропонувати «молоко від коронавірусу». Там полісмени навіть звернулися до населення не впускати до помешкань осіб, які пропонують «чудодійне» молоко, помічне у боротьбі з інфекцією.
У Білорусі ж керівник країни, розуміючи потребу населення у молоці під час карантину, «по-бацьківськи» навіть радив своїм правоохоронцям допомагати стареньким його придбати і доставляти, при потребі, додому.
Це у сусідів, а у нас за місяць карантинного часу ніхто й не думав про «молочні» потреби населення, як, власне, і про ліквідацію дефіциту захисних масок. Мовляв, само все якось влаштується, тож для чого тужитися.
А можна було б замість чергового повернення до базарної стихії, а цього при наших порядках, з усього видно, не уникнути, за цей час створити облаштовані пункти продажу сирого молока, наприклад, у тому ж молочному павільйоні на ринку, де могли б бути дотримані усі необхідні карантинні вимоги під прис­кіпливим наглядом працівників Держпродспоживслужби. Скажімо, як це було у часи «юності» цього приміщення.
А чому б не використати у перс­пективі досвід багатьох міст Європи? Їхні мешканці мають змогу збагатити свій щоденний раціон свіжим непастеризованим молоком без консервантів і барвників – просто від корови, завдяки молокоматам.
Завдяки молокомату фермер може безпосередньо продавати натуральне молоко кінцевому споживачу. А споживач отримує молоко гарантованої якості. Найголовніше те, що молоко зберігає усі природні властивості і є досконалим джерелом вторинного імунітету.
Молокомати підтримують температуру продукції на рівні +3 градуси, перемішують молоко для однорідного розподілу вершків у всій ємності, а не тільки зверху. Крім того, молокомат гарантує безконтактне наливання молока.
Молокомати успішно працюють у Європі й США. Також набирають популярності на Близькому Сході, та й у наших близьких сусідів вони водяться. В Україні їх, було, встановили у м. Калуші, намагалися ще у Києві…
Поширенню молокоматів сприяють не лише їхні безпосередні переваги, але й мода на здоровий спосіб життя та здорове харчування. Свіже молоко з молокоматів дешевше за магазинне, але дорожче за базарне. Проте «безконтактне» молоко – гарантія якості та чистоти.

В.ВАСИЛЕНКО.

Залиште Ваш коментар
Перевести