ГОЛОВНА СТОРІНКА ГОЛОВНІ НОВИНИ Чому ціни у Шепетівці на гречку, лимони та імбир стають «космічними»?

Чому ціни у Шепетівці на гречку, лимони та імбир стають «космічними»?

21 переглядів

Днями «Шепетівський вісник» розбирався у причинах росту цін на ці товари, намагаючись зрозуміти – як таке у принципі можливо за умов всеукраїнського карантину, коли чимало людей економить на чому тільки можна, а «варіанти» заробити достатньо коштів на життя вкрай обмежені.

Мабуть, тільки лінивий не зауважив, як упродовж двох останніх тижнів березня в крамницях зростають ціни на харчі. Особливо бентежить ріст вартості соціально важливих продуктів, до яких відносяться, зокрема, гречані крупи. Ціна кілограма цього продукту в Шепетівці за кілька тижнів зросла вдвічі, нині «перевалила» за 40 гривень і, таке враження, «зупинятися» не збирається.

А ще дивують практично щоденні «скачки» цін на те з їстівного, чим у дні «атак» коронавірусної інфекції заведено «покращувати імунітет». Лимони, наприклад, дешевше ніж по 100 гривень за кіло уже практично ніде не продають. А корені імбиру, таке враження, скоро реалізовуватимуть за ціною виробів із дорогоцінних металів.

У Шепетівці знайти держструктуру, яка відстежує «принципи» ціноутворення чи навіть просто фіксує величину цін, виявилося складно. У Головному управлінні статистики у Хмельницькій області розповіли, що їхнє «представництво» на Шепетівщині перестало працювати з 1 січня 2020 року. Також уточнили: «обласний» звіт із середньою ціною на гречку за березень очікується на початку другої декади квітня. І вона, ця ціна, там буде нижчою, ніж тепер спостерігаємо у магазинах, адже гречка почала дорожчати з 19–20 березня.

Також ми звернулися до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з проханням розповісти, як там реагують на зростання вартості багатьох харчів.

– Щодня моніторимо ціни на соціально важливі продукти харчування, зокрема гречані крупи, у найбільших торгових мережах обласного центру, – розповів нам телефоном голова тервідділення Олег Федорчук. – Є різні ситуації, чому дорожчає гречка, наприклад. Можна почути, що ціна на ту, яку везуть в Україну із Узбекистану, зростає через коливання курсу валют та складнощі з її транспортуванням внаслідок «закриття» кордонів. Щодо лимонів, то, подейкують, їхній експорт зменшила Туреччина… У кожному випадку щось конкретне можна стверджувати лише після вивчення документів. Якщо ми, в рамках своїх повноважень, виявимо ознаки змови на Хмельниччині, тобто необгрунтоване підняття цін, використання певної кризової ситуації для збагачення, то будуть розслідування й застосування штрафних санкцій (а вони суттєві – до 10% з «обороту» за минулий рік). Певні підозри щодо такого поводження окремих суб’єктів у нас є. Втім, треба спершу зрозуміти, чи зростання цін має економічне обгрунтування, чи не має.

Наслідки нашого звернення зі схожого приводу в Хмельницьку облдержадміністрацію також внесли певну ясність.

– Щодня, починаючи з понеділка, ми, разом із працівниками Головного управління статистики у Хмельницькій області, моніторимо ціни на соціально значущі товари в обласному центрі. Результати відправляємо до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. На підставі цих відомостей воно, спільно з Антимонопольним комітетом і Держпродспоживслужбою, приймає рішення, якщо потрібно десь втрутитися. Поки що різких «стрибків» цін на згадану вами групу товарів (крупи) ми не зафіксували, – сказав «Шепетівському віснику» Олег Гарник, начальник відділу споживчого ринку Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької облдержадміністрації.

Також, як виявилося, заступник очільника згаданого паном Олегом міністерства Тарас Висоцький на своїй офіційній сторінці у фейсбуці в четвер виклав інформацію про зниження ажіотажного попиту на гречку та зростання запасів гречаної крупи на 36% («запаси 1 квітня до середнього за останній тиждень»). Нижче містилося уточнення, що це результат дослідження десяти найбільших торговельних мереж країни: «Фора», «Наш Край», «Еко», «Сільпо», «Лоток», «Білла», «Седам», «Ашан», «ОРСП «Столичний», «АТБ».

Відтак, 2 квітня ми вирушили знайомитися із цінами на гречані крупи в тих закладах із цього переліку, які функціонують у нашій місцевості.

У першому, який трапився на нашому шляху, 800-грамова пачка гречаної крупи «Price» продавалася по 29 грн. 80 коп. Поряд лежали «альтернативи», а саме крупа гречана швидкорозварювана ТМ «Сквирянка» (1 кг = 51 грн. 10 коп.) та 400-грамові пачки гречки від ТМ «Сто Пудов» вартістю 22 грн. 50 коп. за одиницю товару.

Інший заклад торгівлі здивував ще більше. Там гречка продавалася під «фірмовою» торговою маркою по ціні 44 грн. 40 коп. за кілограмовий пакет.

Для «балансу» також зайшли у ще один великий маркет нашого міста, але який не «записаний» згаданим міністерством до десяти найбільших мереж країни. 43 гривні 95 копійок – по такій ціні він торгував гречкою (800-грамова пачка) від ТМ «Чемпіон».

Чому ж скрізь так дорого? Аби щось зрозуміти, ми почали телефонувати на «гарячі лінії» кожної з цих трьох торговельних мереж. Там нам надали «прямі» номери телефонів, а відтак ми дозвонилися в один із супермаркетів Шепетівки.

– Не наш магазин збільшує ціни на крупи, а постачальники. Причому вони ніяк це не аргументують. Маю на увазі постачальників із Рівненської та Хмельницької областей, з якими працюємо. Вони – дистриб’ютори, тобто пропонують нам товар оптових компаній, ціни на який уже були завищені, – поділилася з нашим виданням на правах анонімності представниця закладу.

З подібними проблемами також зіштовхуються і власники невеликих шепетівських крамничок, де ведеться торгівля овочами та фруктами. Тобто ті, хто закуповує продукцію дрібнооптовими партіями на гуртових ринках.

– Закупівельні ціни на лимони та імбир постійно зростають, – наводить приклад власниця двох кіосків з продажу овочів та фруктів у Шепетівці Тетяна Верхогляд. – Перше із названого везуть в Україну, як правило, з Туреччини. Причому турки продають не задорого. А «накручують» ціну на лимони вже тут, на вітчизняних гуртовнях. Навіть, буває, як от у одному з таких закладів у Рівному, відмовляються продавати дрібнооптові партії цього товару за гривні. Просять заплатити доларами чи євро, користуючись тим, що на лимони у двадцятих числах березня склався ажіотажний попит. Що ж до імбиру, то з ним складніше. Одним із джерел поставок коренів цієї рослини у нашу державу була Мексика, проте наразі на іншому континенті виникли складнощі з відвантаженням продукту. А відтак, імбир стає «золотим».

Володимир КОВАЛЬЧУК.

На фотоколажі: ось такі ціни на гречку були у четвер в кількох великих шепетівських супермаркетах, які ми відвідали.

Залиште Ваш коментар
Перевести