Міська програма не діє — собаки скаженіють

Недавно до редакції звернувся шепетіванин старшого віку. Він розповів, що на нього під час перебування на центральному продовольчому ринку напав собака і порвав йому штани. Чоловік проходив повз м’ясний павільйон, як раптом одна дворняга зірвалася з місця і вчепилася зубами у ногу. Йому вдалось відбитися від розлюченої тварини, але одяг був пошматований.
Чоловік звертався до адміністрації ринку із запитанням, чому вони допускають таке скупчення бродячих собак. Побував і в редакції. Після сигналу журналісти вирішили побувати на ринку і вивчити ситуацію.

З самого ранку на центральному ринку йде жвава торгівля. Тут за день буває не одна сотня відвідувачів. Вони у пошуках необхідного товару обходять торговельні ряди, ятки, палатки. Справді, ринок облюбували не тільки місцеві жителі, а й… бродячі собаки, яких, чим ближче до зими, більшає і вони стають агресивнішими. Про це нам сказав директор комерційно-виробничого підприємства «Ринок» Шепетівського районного споживчого товариства Анатолій Піголь.
Він наголосив, що проблема безпритульних тварин, які бігають ринком, нападають на людей, дійсно існує. За жовтень до нього особисто звертались троє постраждалих від агресивної поведінки нічийних собак. Втім, влітку із цим було спокійно.
— Мабуть, у теплу пору тваринам легше знаходити корм, а з настанням холодів — важче. Голодні, вони туляться до місць, де завжди є чим поживитися, — припустив у розмові Анатолій Трохимович.
Ситуація із собаками для ринку не нова. Тому адміністрація, аби забезпечити належний санітарний стан, неодноразово зверталась з цією проблемою до міськвиконкому. На одне із звернень отримала від посадовців пораду боротися з тваринами своїми методами.
На початку жовтня адміністрація вкотре надіслала офіційне звернення щодо безпритульних собак на ринку на адресу міської влади і 25 жовтня отримала відповідь. У ній повідомляється, що рішенням сесії від 5 квітня 2018 року затверджена «Програма регулювання чисельності тварин гуманними методами у м. Шепетівці на 2018–2020 роки».
Вказано, що ця програма передбачає будівництво притулку та карантинного майданчика для тварин, які після лікування та стерилізації відпускатимуться на волю. І що на сьогодні виділено 12 тисяч гривень на будівництво кліток для тварин.
А в останньому абзаці відповіді директору підприємства запропонували розробити ефективні організаційні заходи на ринку для недопущення проблемних ситуацій між безпритульними тваринами та відвідувачами ринку. Такі поради директор ринку вважає неприпустимими.
— Адже основний вид діяльності ринку — торгівля. А виловом собак, їхньою стерилізацією має займатися спеціальна служба. Раніше вона діяла при комунальній організації міста. Ми навіть готові платити за вилов собак на ринку і їхню стерилізацію, аби тільки така служба діяла у місті. Вона вкрай необхідна, адже бродячі пси заполонили усе місто, — наголосив директор КВП «Ринок» Анатолій Піголь.
Із юристом підприємства Любов’ю Гудимою ми пройшлися територією ринку і побачили до десятка чотирилапих у різних його куточках. Один великий пес тулився біля входу до павільйону «М’ясо». Троє собак кружляли біля підприємців, котрі їх із жалю підгодовують. Ще кілька бігали проїжджою частиною ринку. На сходах до павільйону «Молоко» відвідувачів також зустрічають голодні чотирилапі (на знімках).
Юрист зауважила, що тварин було б менше, якби жителі міста не підкидали їх регулярно на територію торговельного підприємства. Оце на днях хтось виніс сюди тринадцять цуценят…
Тож робимо висновок, що не тільки місто, а й центральний ринок і його відвідувачі роками потерпають від безпритульних собак.
Втілення міської програми розраховано на три роки. Минуло уже два, а влада спромоглася виділити кошти лише на будівництво кліток. Тому виникають сумніви, що такі, вкрай необхідні, заходи щодо цивілізованого регулювання чисельності безпритульних тварин навряд чи взагалі будуть втілені у життя. Адже наші чиновники часто працюють за принципом: що є на папері, те не обов’язково буде у реальності.
Тож «собаче» питання у нас знову може залишитися «виснути у повітрі».
Є.ЄВГЕНЬЄВА.