ГОЛОВНА СТОРІНКА ГОЛОВНІ НОВИНИ «Може Вам морква треба? Продаємо по 5 гривень за кіло. Червоний бурячок — чотири»

«Може Вам морква треба? Продаємо по 5 гривень за кіло. Червоний бурячок — чотири»

48 переглядів

До Вищого професійного училища № 38 на грицівській вулиці Ломоносова, яким третій рік поспіль керує Олександр Зарудзей, ми завітали без попередження. Учнів у кабінетах не застали (візит «припав» на один із «карантинних» днів у листопаді), тож залюбки роздивилися господарство.

Багато чого здивувало. Виявляється, училище має прибутки від власноруч вирощеної сої, зернових і овочевих культур. Там функціонують млин, пекарня, є навіть власне виробництво тротуарної плитки.   

Як розповів директор закладу, в училищі, яке має другий рівень акредитації, нині навчають фаху тракториста-машиніста, слюсаря-ремонтника, техніка-механіка. Готують і водіїв, кухарів, кухарів-пекарів, кухарів-тісторобів. А ще це єдине серед аналогічних навчальних закладів на Хмельниччині, де «дають» таку професію як технік-технолог.

За станом на 1 листопада у ВПУ № 38 навчалося 404 учня та семеро слухачів (тих, котрі здобувають професію та водночас працюють на виробництві). До їхніх послуг навчальні кабінети, спортзал, лабораторії та майстерні (усі вони, включно зі спортзалом, – мультимедійні). Безкоштовний інтернет є навіть у гуртожитку (на кожному поверсі для цього спеціально обладнана кімната з Wi-Fi, яким можуть скористатися учні – власники смартфонів).

У закладу склалися тісні зв’язки з роботодавцями для випускників. Наприклад, цієї осені підприємство «Агрохолдинг-2012», за підтримки народного депутата Олександра Гереги, безкоштовно передало училищу трактор німецького виробництва вартістю 1 мільйон 600 тисяч гривень.

За словами директора, ця компанія уже впродовж кількох років залюбки бере учнів для проходження виробничої практики у Шепетівському, Волочиському та Городоцькому районах, а також надає роботу кращим випускникам.

Упродовж трьох останніх років училище зуміло придбати автобус, легковий автомобіль, трактор (із системами навігації та усіма засобами, яким треба навчати учнів і використовувати у сільському господарстві), новий культиватор, картоплекопач, картоплесаджалку, косарку.

Звідки у ВПУ № 38 кошти на усе це?

– Наш навчальний заклад є самодостатнім, – пояснив «Шепетівському віснику» його директор. – Маємо в обробітку 315 га орної землі. Вирощуємо сою, зернові. Навіть «займаємося» овочами. Є певні прибутки на подвір’ї й від власного млина, хлібопекарні. А викладену тротуарну плитку, як заходили до нас, бачили? Ми налагодили її власне виробництво.

Загалом цьогоріч училище вже заробило три мільйони гривень «з хвостиком». А якщо рахувати за три останніх роки, то «набігло» понад 7 млн. гривень прибутків.

Відтак, заклад є справним платником податків до бюджету Грицівської об’єднаної територіальної громади. За словами Олександра Івановича, щомісяця туди перераховується 150–160 тисяч гривень.

Виконує навчальний заклад і певну соціальну місію. Не секрет, що багатьом дітям в Україні, котрі зростають без батьків, складно соціалізуватися, «вийти у люди». Серед учнів Грицівського ВПУ теж є діти без батьківського піклування, їх 44. Поки навчаються, мають змогу безкоштовно проживати у гуртожитку навчального закладу, а також тричі на день харчуватися у його їдальні.

Наразі усі місця державного замовлення в училищі заповнені. Життя тут цікаве, вирує, постійно удосконалюється матеріально-технічна база. Тож, як нам здалося, директор, його злагоджений колектив (92 працівники, з яких 48 – педагоги) й учні з упевненістю дивляться у завтрашній день.

– Може, Вам морква треба? – запитав нас на прощання Олександр Зарудзей. – Продаємо по 5 гривень за кілограм. Стільки ж червоного бурячка коштує чотири. А трохи раніше реалізовували й солом’яні тюки. Правили недорого – по 100 гривень за один великий тюк…

Погодьтеся, приємно, коли директор навчального закладу не лише педагог, але й має ділову жилку. Особливо, якщо місце роботи досить віддалене як від районного, так і від обласного центру.

Володимир КОВАЛЬЧУК.

Світлини Костянтина ВОЛОДИМИРОВА:

1-2) вхід до Вищого професійного училища № 38 та його директор Олександр Зарудзей;

3-4) старший майстер Петро Мисик (працює в училищі з 2001 року) та Сергій Горбач (майстер виробничого навчання, має 20 років педагогічного стажу) демонструють нову техніку;

5) майстер виробничого навчання Ольга Швороб у демонстраційній залі кухні-лабораторії училища.

Залиште Ваш коментар
Перевести