ГОЛОВНА СТОРІНКА СуспільствоОсвіта Дистанційне навчання – виклик батькам, учням і педагогам

Дистанційне навчання – виклик батькам, учням і педагогам

24 переглядів

До редакції надійшло чимало листів, дзвінків від батьків щодо дистанційного навчання. Найбільше це хвилює мешканців сіл району. І у кожному тривога: яким буде початок нового навчального року? Адже їхні діти були не готовими дистанційно здобувати освіту.
«Я так скажу, що для моєї сім’ї, у якій двоє дітей-школярів 2-го та 7-го класів, закінчення року було провальним. Стільки нервів витратили… То електропостачання не було, то інтернету. У нас комп’ютера немає. Телевізор – один. У старшого сина є телефон, але якщо не було покриття, то бігав десь на околицю села, аби «зловити» отой інтернет. А учителі «скидали» завдання на «Вайбер», то меншому ще можу допомогти, а старшому – ні. Діти нині вчаться по-іншому, але бачу, що глибоких знань не мають. З повагою Галина».

— У мене донька-першокласниця, — розповідає шепетівчанка Ольга. — Попри карантин я працювала і працюю, бо робота не дозволяє виконувати обов’язки на відстані. Хочу сказати одне: навчання і для дитини, і для мене перетворилося у сльози, витрачені нерви, суцільний стрес. Телефоном спілкувалася з учителькою. Доньку гляділа сусідка. Що могли, те вчили з нею. Але це не навчання. Для маленької дитини потрібна вчителька. З острахом очікую 1 вересня…

«Пишу і знаю, що наша держава давно не гарантує належної загальної освіти. Особливо для малозабезпечених верств населення. Адже доступ до неї залежить від статків батьків. Якщо вони бідні і не можуть для дітей найняти репетира з того чи іншого предмета, то самим їм майже неможливо засвоїти навчальну програму.
На словах усе добре. Президент запевняв, що МОН зробив прорив в опануванні учасниками освітнього процесу методик дистанційного навчання. А хіба у міністерстві не знають, що у селах чи не більша половина учнів не мають комп’ютерів, гаджетів, бракує доступу до всесвітньої мережі? Навіть у місті не завжди є покриття.
До речі, по радіо чула, що за даними Міністерства освіти і науки в Україні налічується 15 тисяч шкіл, серед яких півтисячі досі не під’єднані до інтернету. Як там діти могли опанувати методики дистанційного навчання? Це ж катастрофа!
Півтора місяці залишилося до початку нового навчального року, але конкретики у влади, алгоритму дій у школах, коледжах, вишах немає. Тільки лякають другою хвилею пандемії коронавірусу. І на тому все.
А саме зараз треба було б ретельно готуватися до різних сценаріїв навчання. Однак педагоги — у відпустках, діти — на канікулах, а час швидко спливає. І початок нового навчального року не за горами. А з таким навчанням, яке було упродовж 2,5 місяця, важко сказати, яке покоління виросте. Однозначно— малоосвічене.
З повагою В.Поліщук, м. Шепетівка».

А ще цікавим був дзвінок від шепетівчанки, внучка якої навчається у медуніверситеті. Дівчина сумлінна, багато читає спеціальної літератури. Але бракує спілкування з викладачами, дається взнаки відсутність лекцій, практичних занять. Тому жінка хвилюється за компетентність майбутнього лікаря. Вважає, що це згаяний час для студентів. Адже майбутні медики мають вчитися, як діяти в екстремальних ситуаціях, в умовах тієї ж пандемії.
Це бачення батьків щодо дистанційного навчання. Але вистачало проблем і у вчителів. Адже і вони не були готовими до такого навчання. Хоча у МОН після останнього дзвінка відзвітували, що в умовах карантину в школах використовували мережу інтернет-сервісів, були запущені прості електронні освітні платформи, онлайн-ресурси. А для зв’язку з батьками і учнями використовувалися комунікативні комп’ютерні прог­рами, працювала «Всеукраїнська школа онлайн». Можливо, у Києві це так, але на периферії – зовсім інша картина.

— Учні середньої та старшої школи наражалися під час навчання онлайн на неабиякі труднощі, — говорить учителька, пані Олена. — Адже переглянути відеоурок самому — цього замало. Треба залучати додаткові інформаційні джерела і ресурси, щоб опанувати нову тему. А батьки не завжди можуть пояснити її.
До того ж, доводиться стикатися із ще однією проблемою: чимало наших учнів, по суті, не вміють самостійно вчитися, працювати з посібниками, інтернет-ресурсами, опановувати знання. Звичайно, допускаю, що у цьому є певна вина школи.
Мені батьки скаржилися, що дітям бракує живого спілкування з учителем. Вони нарікали на те, що дистанційне навчання для них – це, як кажуть, ходіння по муках. Заняття виливалися для дорослих і дітей у крики, сльози.
Але були й такі, хто після перших невдач залишив дітей у спокої на період карантину. Тому дехто з учнів майже не вчився. І перевірити це досить складно. А ще ж допікали перебої з інтернетом…

Отож думки батьків і учительки ми почули. Прогалини у навчанні доведеться надолужувати у вересні, якщо діти сядуть за парти. А якщо ні? А якщо коронавірус знову усіх зачинить вдома?
Тому вже нині МОН має розвивати дистанційне навчання, запроваджувати передові методики для навчальних закладів різних рівнів. А щоб щось робити, треба, принаймні, побувати у віддалених селах і поцікавитись, чи усі мають технічні можливості для навчання онлайн, що потрібно там негайно обладнати, аби діти долучалися до сучасних технологій. Одне слово, не позбавляти їх права на належну освіту. Однозначно — держава має у цьому підставити своє плече.
У багатьох країнах вже розробили чіткий план дій на випадок другої хвилі поширення коронавірусу. У нас же поки що лунають різні заяви з вуст високих чиновників. Правда, обіцяють, що учні початкової школи сядуть за парти. А для школярів середніх і старших класів може бути змішана форма навчання – у школі та дистанційна.
А чи можливе в Україні якісне дистанційне навчання – питання надскладне. Певна річ, така форма іноді може бути рятівною для країни. Але, на нашу думку, на обмежений час. Адже подібне навчання, яке проводилось навесні, подекуди перетворювалося у профанацію, відповідно впливаючи на якість освіти.
Чи будемо готові до Першого вересня — покаже час. А його залишається не так багато…

Світлана МОРОЗ.

 

На знімку: ось таким має бути дистанційне навчання в ідеалі, з різними технічними пристроями (фото з інтернету).

Залиште Ваш коментар
Перевести