або Щодо питання про деякі побутові послуги
Я розумію, що нині, можливо, й не на часі порушувати це питання, але воно «тягнеться» ще з 2018 року і ніяк не вирішується.
Мова піде про тверді побутові відходи, які накопичуються у приватних будинках міста. Це старі меблі, побутова техніка, металеві вироби, склотара, макулатура, пластмаса, пластикові пляшки, поліетиленова плівка, будівельне сміття, тощо.
Збором і утилізацією твердих побутових відходів за дорученням міськвиконкому займається КП «Шепетівське ремонтно-експлуатаційне підприємство». Протягом кількох років це підприємство надсилає мешанцям приватного сектора міста квитанції на сплату за послугу з вивезення твердих побутових відходів згідно із встановленими нормами і пропонує укладати договори в обов’язковому порядку.
У зверненні до керівництва КП «Шепетівське РЕП» власниця квартири приватного будинку за адресою: вул. В.Котика, 125/1, Г.М.Кравчук повідомила, що укладати договір на вивезення твердих побутових відходів немає потреби через їхню відсутність. Адже органічні відходи і сміття скидаються у компостну яму, деякі спалюються у грубці, а якщо щось і накопичується (макулатура, склотара, металеві вироби, пластикові пляшки, плівка тощо), вона здає їх у пункти прийому вторсировини, за що отримує певні кошти.
Незважаючи на звернення про відсутність твердих побутових відходів для вивезення і утилізації, працівники КП «Шепетівське РЕП» щомісяця надсилають квитанції на оплату за нібито надану послугу. Вони розробили графік щодо виділення транспорту для збору побутового сміття з приватного сектора і відтак вважають, що ця послуга надається. Але не у нашому випадку.
Вважаю, що рух транспорту вулицями міста — це лише свідчення того, що пропонується послуга, а наданою послуга вважається тоді, коли таки заберуть побутове сміття з домоволодіння власника.
До речі, відносно норм накопичення твердих побутових відходів, то тут не все зрозуміло. Адже хтось здає їх більше, а хтось менше, та оплата нараховується згідно з нормою. Але ми знаємо, що є встановлені норми на споживання газу, електроенергії, води та інших послуг, але споживачі сплачують за фактично надані (тобто спожиті) послуги.
Що стосується обов’язкового укладання договорів, то у своєму листі № 238 від 06.07.2018 року КП «Шепетівське РЕП» зазначає, що факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від сплати послуг у повному обсязі, якщо така послуга надана.
Фактично це стосуться мешканців багатоквартирних будинків, де облаштовані контейнери для збору побутових відходів. Тобто у такий спосіб, вважаю, і буде надана послуга.
Окрім того у роз’ясненні виконкому Шепетівської міськради (лист №К-3152 від 02.01.2019 року) вказано, що люди, які проживають у власних будинках мають можливість укласти договір на вивезення твердих побутових відходів з КП «Шепетівське РЕП». Очевидно, це вказує на те, що мешканці приватного сектора укладають угоди за власним бажанням.
Тож коли 13 листопада 2021 року власниця квартири Г.Кравчук померла, її син Сергій Кравчук (проживає у Київській області) 2 грудня того ж року надіслав лист керівництву КП «Шепетівське РЕП» з копією свідоцтва про смерть матері з проханням скасувати заборгованість за станом по 1 грудня 2021 року за нібито надані послуги з вивезення побутових відходів, які фактично не надавалися.
Своїм листом за № 326 від 21.12.2021 року КП «Шепетівський РЕП» повідомило, що свого часу громадянка Г.Кравчук проігнорувала укладення договору на їхнє вивезення, а також не надавала їхньому підприємству квитанції, чеки або акти здачі-приймання відходів у пункти прийому вторсировини. Тож, відповідно, сума заборгованості не може бути скасованою і залишається за даним домоволодінням.
Окрім того працівники КП «Шепетівське РЕП» майже цілий рік від дня смерті власниці надсилають на її ім’я квитанції на оплату послуг з вивезення твердих побутових відходів, посилаючись на те, що померла особа припиняє існувати фізично, але значна кількість цивільних відносин, у яких вона була носієм прав та обов’язків, переживає її. Відтак, можна подумати, що нарахування за послуги проводяться не на людину, яка померла, а на дух покійника, який витає над землею.
Також у листі вказано, що усі нарахування за послуги мають сплатити спадкоємці у повному обсязі.
На усі звернення у КП «Шепетівське РЕП» пропонують одне і те ж — якщо хтось не згідний з їхніми умовами щодо надання послуг, то це питання можна оскаржити у суді. Для цього необхідно залучити юриста для написання заяви, сплатити судовий збір і найняти адвоката, щоб відстояти справедливість. А це на сьогодні чималі витрати. При тому, що більшість людей, які проживають у приватних будинках, є пенсіонерами.
У лютому цього року я звернувся до міської ради розібратися з даною проблемою, але у відповіді (лист № К-350 від 05.04.2022 року) отримав ті ж самі аргументи, вірніше — копію листа КП «Шепетівське РЕП».
Не отримавши відповіді по суті, я звертаюсь із проханням до прокуратури, поліції, Держпродспоживслужби та інших контролюючих органів розглянути питання про поводження з твердими побутовими відходами. Адже частина населення міста, яке проживає у приватних будинках, не користуються послугами КП «Шепетівське РЕП», але їм щомісяця нараховують і надсилають квитанції з формулюванням: «Вивіз ТПВ». Особливо у випадку, коли людини серед живих уже немає.
P. S. Як вирішується питання щодо збору побутового сміття в інших містах України? Наприклад, у Вишнівецькій ТГ Київської області підприємства, які займаються збором сміття від приватних будинків, через торговельну мережу продають поліпропіленові мішки із своїм логотипом вартістю 35-40 грн. Люди купують їх, заповнюють сміттям (хтось за тиждень, хтось за місяць) і встановлюють біля своїх домівок, а курсуючий транспорт забирає їх. При цьому це підприємство не вимагає укладати з ним договір, надавати різні довідки тощо.
В інших містах комунальні підприємства, які відповідають за чистоту, відкривають приймальні пункти з прийому побутових відходів, або по місту встановлюють контейнери-сітки, куди мешканці міста зносять відходи, сортуючи їх. Потім ці комунальні підприємства здають зібрані відходи на переробку іншим підприємствам, за що отримують кошти.
А від нас вимагають в обов’язковому порядку укладати договори, надавати двічі на рік довідки від квартальних комітетів про склад сім’ї, квитанції або чеки від приймальних пунктів вторсировини про здачу їм твердих побутових відходів тощо, посилаючись на закони.
Зауважу, що у нашій державі дійсно ухвалено ряд законів, які далекі від реального життя, і тому кожен з нас трактує їх на свій розсуд. Наприклад, у Законі України «Про житлово-комунальні послуги» вказано, що споживачі зобов’язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною в установленому порядку.
У КП «Шепетівське РЕП» для мешканців приватного сектора пропонують укласти договори. Отож, його працівники мали б безпосередньо роз’яснити людям про поводження з побутовими відходами і на розсуд цих людей укладати договори. І нарешті перейти до належного сортування сміття, про яке, напевно, з десяток років точаться розмови. Не звозити усі побутові відходи на сміттєзвалища, які й так у нас заполонили великі території, а займатися сортуванням і подальшою переробкою.
Микола Андрійович КРАВЧУК,
пенсіонер, ветеран праці.