З мапи України за два останні десятиліття зникло 40 селищ та 601 село, зокрема на Хмельниччині – 6. Великомедведівчани хочуть уберегти своє село від цього.

Активні громади сьогодні – рідкість, тим більше на селі, де переважає старше покоління, а молоді та дітей – мало. Мешканці села Великої Медведівки  Шепетівського району живуть іншими переконаннями. Вони хочуть уберегти своє село від вимирання, облаштувати його, зробити перспективним.

Аби довідатись про плани великомедведівчан на майбутнє, ми зустрілись з однією із активісток населеного пункту Тетяною Никанорівною Нюнько. Вона — одна з 15 найактивніших членів сільської громадської організації «Громада активістів Великої Медведівки». Жінка розповіла про ті проблеми, вирішення яких об’єднало односельчан найбільше.

Свого часу селяни здали земельні наділи в оренду корпорації «Сварог». Згодом з’явились інші представники цього аграрного бізнесу і почали пропонувати значно більші виплати за оренду земельних паїв.

Селяни збирались і обговорювали цю ситуацію. З’ясувалось, що їхні землі з якихось причин мають занижену вартість і, відповідно, орендатори платять їм за паї менші суми, ніж у сусідніх районах. Хто зміг, той уклав угоди на оренду паїв з новими агрофірмами на більш вигідних умовах. А інші, хто підписав кабальні додаткові довгострокові угоди, не в змозі це зробити.

Тож селяни написали колективного листа до колишнього депутата Верховної Ради Сергія Буряка з проханням встановити справедливість у цьому питанні.

Згуртувались жителі Великої Медведівки, коли спільно наводили лад на сільському кладовищі. Зібрали для цього певну суму коштів, сім’ями виходили розчищати цвинтар від чагарників. І очільники ОТГ, побачивши таку активність людей, підтримали їхнє починання, виділили кошти і матеріали для встановлення загорожі навколо місця захоронення. Значну матеріальну допомогу надав і депутат обласної ради Микола Дячук.

Наразі дружна громада думає, як збудувати Алею Слави на честь загиблих учасників АТО – уродженців Шепетівщини. За сільським клубом є пустир, тож люди хочуть його окультурити: насадити дерев, обладнати спортивний та дитячий майданчики, зону відпочинку для пенсіонерів.

Місцеві мешканці хочуть повернути привабливість гаю, де колись був панський маєток. А ще — благоустроїти територію біля водойми у центрі села, яка перетворилась на калюжу після господарювання недолугих орендарів.

Активісти мають намір серйозно зайнятись питанням будівництва водогону в селі, адже криниці міліють. Велика проблема із сміттєзвалищем, також потребує негайного вирішення утилізація побутових відходів.

А місцева молодь вивчає можливість підведення Інтернету до своїх помешкань. Наразі збираються підписи, щоб встановити кількість зацікавлених осіб і для звернення до мобільних операторів.

Серед найактивніших уболівальників за долю села — директор місцевої школи Неоніла Лінник, вчителька Ольга Мудра, бібліотекар Ірина Кузьомко, Неоніла Петрик, Лариса Бабкіна, Світлана Сьомак, сім’ї Мельників, Поліщуків та інші. Ось цей «кістяк» громади частенько збирається разом, обговорює насущні питання, а потім виносить на загал. Більшість підтримують ідеї членів ГО, адже вони йдуть від серця, сповнені справжньою турботою про благополуччя односельчан.

Тетяна Никанорівна наголосила, що очільники Судилківської ОТГ, сільський голова Тетяна Котик в усьому йдуть назустріч великомедведівчанам. Тож упевнена, що плідна співпраця громади і влади дасть змогу перетворити Велику Медведівку у справді гарне і перспективне село.