Фахівці побудували математичну модель, яка показала, протягом якого часу віруси і бактерії змиваються з рук.
Британські вчені побудували математичну модель механіки рідини при митті рук, яка показала, що віруси і бактерії вимиваються з мікроскопічних поглиблень на поверхні шкіри тільки через 20 секунд інтенсивного тертя вологих долонь одна об одну. Стаття дослідників з Hammond Consulting Limited була опублікована в журналі Physics of Fluids.
Як відомо, ретельне миття рук визнано ефективним засобом боротьби з поширенням хвороб та інфекцій, проте фізика цього процесу досі не була вивчена.
Фізики на чолі з Полом Хаммондом побудували модель, яка відображатиме ключовий механізм миття рук і оцінили масштаби часу, протягом якого такі частинки, як віруси і бактерії, змиваються з рук.
Математична модель заснована на взаємодії двох хвилястих поверхонь, які рухаються один щодо одного у двох вимірах, у той час як між ними міститься тонка плівка рідини.
Частинки затримуються на шорсткуватих поверхнях долонь і щоб витягти їх звідти, енергія потоку води повинна бути досить високою.
Відзначається, що інтенсивний потік легше видаляє частинки, а його сила залежить від швидкості руху рук.
Результати моделювання показали, що потрібно близько 20 секунд енергійного руху, щоб змити з рук потенційні віруси і бактерії.
Це повністю узгоджується з рекомендаціями американських Центрів з контролю і профілактики захворювань, в яких вказано на необхідність мити руки під краном не менше 20 секунд.
Автори дослідження підкреслюють, що створена ними модель – чисто фізична і не враховує хімічні і біологічні процеси, що відбуваються при використанні мила.