Відколи Грицівщина стала на нелегкий шлях децентралізації, уже збігло два роки. Однак і такий короткий проміжок часу для об’єднаної територіальної громади, до складу якої увійшли 15 населених пунктів місцевої округи, став справді епохальним.

За словами селищного голови Людмили Тіфенбах, за роки існування Грицівської ОТГ сталося багато змін. Адже адміністративна самостійність вимагає жити за новими правилами, брати на себе повну відповідальність за місцевий бюджет, за його доцільне виконання та наповнення.
— Сьогодення доволі складне як для тих, хто пішов шляхом адміністративно-територіальної реформи, так і для країни загалом, — каже Людмила Василівна. — Тому для нас важливим стали злагодженість дій виконкому й депутатського корпусу селищної ради, спрямованих на головний пріоритет — розбудову громади, яка є спільним домом для усіх її мешканців. І шлях до цього — через консенсус, взаєморозуміння, конструктивну роботу. Виклики часу можна подолати, коли є чуття єдності, команда однодумців, якщо хочете, місцевий патріотизм й віра у силу громади.
Власне, робота місцевого самоврядного органу й спрямована на вирішення нагальних справ громади, які уже звично вважаємо за поточні проблеми її життя-буття. Адже вони стосуються і соціальних питань, і охорони здоров’я, і ремонту доріг та благоустрою, і багато чого іншого. І все це покладене на місцевий бюджет.
До речі, у Грицівській ОТГ навантаження на нього дуже суттєве. Адже у спадок їй дісталося чимало бюджетних закладів крім, так би мовити, традиційних — у Грицеві функціонують музична школа, позашкільний навчальний заклад (школа сприяння здоров’ю), районний інклюзивно-ресурсний центр. А ще від місцевого фінансування залежна й пожежна команда у Малій Шкарівці.
Загалом на утримання тільки цих закладів йде до чотирьох мільйонів гривень щороку. А якщо врахувати, що відтепер громада фінансуватиме й пожежну частину у Грицеві, то до цієї суми треба додати ще півтора мільйона гривень.
Вирішивши, що пріоритетним має бути доступ дітей до якісної освіти, селищна рада провела оптимізацію навчальних зак­ладів громади. Нині головні зусилля спрямовані на розбудову опорного навчального закладу, яким є Грицівський ліцей. За час існування ОТГ на умовах співфінансування придбано два нових шкільних автобуси, які довозять дітей із 13 сіл ОТГ.
У ліцеї нині навчаються 508 учнів, із 632 дітей шкільного віку загалом по ОТГ. Заклад має високий обласний рейтинг, є справжньою гордістю громади. У ньому працює колектив педагогів — справжніх професіоналів. Тож не дивно, що обдаровані діти тут отримують всебічний розвиток й демонструють один із найвищих рівнів знань у змаганнях та олімпіадах, науковій творчості, отримують високі результати ЗНО.
А оскільки ліцей розрахований, аби у ньому навчались 834 учні, то він спроможний прийняти у свої стіни школярів й із сусідніх громад, освітні заклади яких «підводить» демографічний спад.
Значна увага приділяється й дошкільним закладам, у яких освітою охоплено 250 найменших мешканців громади. Усіляко підтримують грицівчани й розвиток спорту. У секціях районної організації ФСТ «Колос», які діють на базі Грицівського ліцею, займаються 90 обдарованих юних спортсменів.
За словами Людмили Василівни, доволі проблемним питанням громади є колишня районна лікарня. Адже, зважаючи на започатковані процеси адміністративної реформи, й досі існує невизначеність щодо подальшої долі подібних закладів охорони здоров’я вторинного рівня, їхнього підпорядковування громаді чи області, яке б дало юридичні основи для їхньої повноцінної роботи. Та у громаді роблять усе можливе, аби забезпечити їхнє функціонування, часом методом «толоки», залучаючи благодійників.
Завдяки плідній роботі начальника відділу економічного розвитку та інвестицій Андрія Герасімчука та колишнього начальника відділу охорони здоров’я та соціального захисту населення Віталія Градомського Грицівська селищна рада взяла участь у конкурсі, оголошеному Міністерством соціальної політики, і отримала спеціальний автомобіль для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями та порушенням опорно-рухового апарату. Адже на теренах Грицівської ОТГ загалом нараховується 234 особи з інвалідністю, зокрема 27 дітей з інвалідністю, багато з яких мають порушення опорно-рухового апарату, і усі вони потребують довезення до інклюзивно-ресурсного центру, який діє у селищі.
Оскільки Грицівська ОТГ успішно пройшла відбір громад для надання допомоги у модернізації та створенні ЦНАПу за Програмою «U-LEAD з Європою», то зараз активно ведуться роботи з облаштування такого центру надання адміністративних послуг у приміщенні селищної ради, на першому поверсі. Його фахівці уже переймали досвід роботи колег на Івано-Франківщині.
Заклад відчинить свої двері уже з нового року й у ньому буде все облаштовано так, щоб відвідувачам було комфортно, щоб вони змогли отримати все необхідне оперативно, зекономивши час на ходінні інстанціями.
Також Грицівська ОТГ взяла участь у проекті «Поліцейський офіцер громади». Тож правоохоронці, яких у селищі буде тепер два, проходять відповідне навчання. Як зауважує селищний голова, це дасть змогу забезпечити якісне реагування на будь-які ситуації. Оскільки поліцейські офіцери будуть жити з громадою одним життям, служити їй і захищати її мешканців. Це забезпечить тіснішу співпрацю громади та поліції.
Знову ж таки, задля технічного забезпечення благоустрою у громаді придбали для КП «Аква» трактор із вкрай потрібним навісним обладнанням — роторною косаркою, фронтальним навантажувачем, відвалом для очищення доріг від снігу. Комунальна сфера для селища завжди була у центрі уваги, аби надавати кращий рівень послуг, створювати комфортні умов проживання мешканців населених пунктів ОТГ.
— Життя не скупиться на проблеми, які потрібно розв’язувати. Однак віриться, що громаді під силу подолати виклики сьогодення і збудувати свій спільний дім з гідним та безпечним рівнем життя, — каже Людмила Василівна Тіфенбах. — Звісно, багато що залежить від стану справ в Україні, від того, як працюватиме економіка, чи не виїжджатиме молодь з рідних місць у пошуках кращої долі. Однак ми дуже часто не усвідомлюємо, наскільки важливими є такі громади, як наша, і що саме з таких містечок і громад складається загалом життя України.
Лише згуртовано, з відповідальністю кожного мешканця ми зможемо втілити у життя наші плани, збудувати економічно розвинену громаду, яка матиме стабільне зростання добробуту і високий соціально-духовний рівень.
Тож з нагоди свята місцевого самоврядування хочу всім побажати віри у свої сили, відданості загальній громадській справі, миру, добробуту, благополуччя у родинах!
Володимир НИТКА.