Набирає темпів чи не найважливіша в історії України посівна ранніх ярих культур, яка проходить цьогоріч в умовах воєнного стану.
За даними Шепетівської районної військової адміністрації, на сьогодні аграрії нашого краю посіяли: ярої пшениці – 860 га, що становить 25 відсотків до прогнозу (план до посіву – 3400 га); ярого ячменю – 1320 га – 12 відсотків до прогнозу (11000 га); гороху – 336 га – 28 відсотків до прогнозу (1200 га).
Першими розпочали посів ярих культур ТОВ «Фармгейт Україна», СВК «Лабунський», СТОВ «Батьківщина», СГК «Улашанівський», ТОВ «Христівка» та інші.
— Згідно з прогнозом агроформуванням усіх форм власності необхідно засіяти близько 170 тис. га ярини. Із них 18,4 тис. га прогнозується засіяти ранніми ярими зерновими культурами, що на 4 відсотки більше, у порівнянні з попереднім роком. Під технічні культури відводиться більше 50 тис. га, у тому числі близько 4 тис. га планується засіяти цукровим буряком, 19,5 тис. га – соняшником, 27 тис. га – соєю.
Посівні площі сільськогосподарських культур буде збільшено за рахунок земель запасу, невитребуваних паїв, сінокосів та пасовищ, які не надані в оренду, — інформує про хід весняно-польових робіт завідувачка сектора з питань агропромислового розвитку Шепетівської районної військової адміністрації Валентина Лопоцюк і продовжує:
— Варто зазначити, що вагома частка врожаю 2022 року закладена ще з осені попереднього року. Так, озимі зернові посіяно на площі 35,5 тис. га, що на 4 відсотки більше у порівнянні з минулим роком. Зокрема, озимої пшениці – 32,2 тис. га, озимого ячменю – 2 тис. га, жита – 1,3 тис. га. Крім того, озимого ріпаку посіяно на площі 24 тис. га.
Також протягом березня проведено догляд за посівами озимих культур. Перше підживлення азотними мінеральними добривами агроформування району провели на усіх посівних площах озимих культур. Друге підживлення планується розпочати з перших чисел квітня.
За даними останніх обстежень 80 відсотків посівів озимих зернових та ріпаку перебувають у доброму та задовільному стані.
Як наголошують у Шепетівській районній військовій адміністрації, питання проведення комплексу весняно-польових робіт є пріоритетним. Уряд і Міністерство агрополітики та продовольства України роблять усе можливе, щоб допомогти аграріям своєчасно та у повному обсязі провести посівну кампанію.
Зокрема, Мінагрополітики ініціювало, а уряд затвердив Постанову «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України щодо забезпечення кредитною підтримкою сільськогосподарських товаровиробників». Для забезпечення сільгоспвиробників насінням на час воєнного стану спрощено процедуру із сертифікації насіннєвого матеріалу. Крім того дозволено експлуатацію сільськогосподарських машин без їхньої реєстрації на період воєнного стану.
Також запущено аграрну платформу Міністерства щодо збору актуальних потреб аграріїв під посівну (щодо пального, мінеральних добрив, насіння та агрохімікатів). Створено й онлайн-платформу для покращення логістичних маршрутів сільськогосподарської техніки в умовах воєнного стану.
Для забезпечення кадрами сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств на період проведення сільськогосподарських робіт, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 року № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану», здійснюється бронювання військовозобов’язаних механізаторів, водіїв органами державної влади, іншими державними органами, а також підприємствами, установами, організаціями, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення у сільгосппродукції та продовольстві.
Наш кор.