В усьому світі інсульт посідає друге місце серед усіх причин смерті та є головною причиною довготривалої та пожиттєвої втрати функціональної спроможності серед дорослих осіб. Кожну другу секунду у світі одну особу — старшого чи молодшого віку, дорослу чи дитину, жінку чи чоловіка, багатого чи бідного — вражає інсульт. Кожну шосту секунду хтось гине від цієї недуги. Але й ті, хто після перенесеного інсульту залишаються живими, у більшості випадків стають залежними від тих, хто їх оточує.
Широка розповсюдженість інсульту, значний рівень захворюваності, високий відсоток інвалідності, смертності обумовлюють вагоме медичне, соціальне значення цього захворювання. За прогнозом ВООЗ, протягом наступних років кількість інсультів зростатиме через старіння населення та збільшення поширеності таких факторів ризику, як артеріальна гіпертензія, паління, ожиріння, гіподинамія тощо.
Всесвітній день боротьби з інсультом, який відзначається 29 жовтня, став надзвичайно дієвим засобом для інформування про цю недугу усіх верств населення, про фактори ризиків інсульту, його прояви, підходи до профілактики, лікування та реабілітацію. У рамках кампанії проводяться освітні заходи між професіоналами, здійснюється обмін думками між усіма зацікавленими сторонами, включаючи владні структури.
Чи відомо вам, що інсульт можна попередити у 80 відсотках випадках, у 30 відсотках він призводить до смерті, у понад 50 відсотках — до інвалідизації. А загалом інсульт вбиває близько половини тих, хто його переніс, протягом наступних 5 років.
Фактори, що обумовлюють виникнення інсульту: високий артеріальний тиск, малорухливий спосіб життя, наявність шкідливих звичок (паління і надмірне вживання алкоголю), високий рівень холестерину в крові, ожиріння і діабет. Отож, змінивши свій спосіб життя, можна значно зменшити ризик цього небезпечного захворювання.
Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.
Існують два різновиди інсульту — геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії, та ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
Головні прояви інсульту: раптові порушення мовлення, асиметрія обличчя запаморочення, погіршення зору, раптова слабкість чи оніміння кінцівок. Також треба знати, що інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем. Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену медичну допомогу. Вчасна допомога — основний шанс врятувати життя і здоров’я.
За даними наукової літератури, у близько 80 відсотках випадків гострих порушень мозкового кровообігу діагностується ішемічний інсульт. За міжнародними клінічними протоколами, заснованими на доказовій медицині, основою лікування ішемічного інсульту є своєчасно виконана реперфузія (тромболітична терапія, «розчинення тромбу») для відновлення прохідності відповідних артерій. Таке лікування проводиться якнайшвидше, а точніше — протягом трьох годин від перших ознак інсульту. А це означає, що допомога при інсульті повинна бути екстреною та надаватися у лікувальних закладах.
У КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» надається сучасна допомога при ішемічному інсульті та дотримуються усі вимоги Національної служби здоров’я України. Пацієнтам безкоштовно проводяться такі обстеження, як комп’ютерна томографія голови, як лабораторне обстеження.
— У лікарні створено цілодобовий пост лікаря-невролога, є наявний препарат для проведення тромболітичної терапії та інші лікарські препарати, які також надаються пацієнтам безкоштовно. До того ж, Шепетівська багатопрофільна лікарня надає допомогу пацієнтам, яких вразив інсульт, із Полонщити, Ізяславщини та Білогірщини, — зауважує головна лікарка Шепетівської багатопрофільної лікарні Валентина Савчук.
Згідно зі статистичними даними, протягом 2021 року у неврологічному відділенні КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня», яке очолює високопрофесійна лікарка-невролог Олена Корицька, проліковано 346 хворих з гострими інсультами, а за 10 місяців цього року — 426 пацієнтів.
Для злагодженої організації усіх служб (служби екстреної медичної допомоги, рентгенологічної, неврологічної та нейрохірургічної служб) створено клінічний маршрут пацієнтів, розроблений для лікарів медицини невідкладних станів, неврологів, нейрохірургів, анестезіологів, сімейних лікарів для якнайшвидшої госпіталізації, обстеження та надання допомоги хворим на гострий мозковий інсульт.
І на завершення нагадаємо громадянам, що необхідно звертати особливу увагу на фактори ризику розвитку інсульту, систематично лікувати гіпертонічну хворобу, цукровий діабет, захворювання серця. При перших проявах інсульту необхідно терміново викликати бригаду екстреної медичної допомоги.
На знімку: лікарка-невролог Тетяна Дірей, завідувач рентгено-діагностичним відділенням Володимир Герасимюк, завідувачка неврологічним відділенням Олена Корицька (праворуч).