Ваша дитина навчається у другому класі й уміє працювати з картою? Чи знає ваш другокласник, у чому відмінність між текстом-розповіддю, текстом-описом та текстом-міркуванням? А чи може пояснити, що таке піктограма?
А от вони, майбутні генії, учні 2-А класу Шепетівського НВК № 1 ім. Героя України М. Дзявульського, навіть малюють піктограми до нових, вивчених на уроці, слів. І це все освоюють за новою освітньою програмою харківських науковців «Інтелект України».
Два роки тому Шепетівський НВК № 1 приєднався до науково-педагогічного проекту «Інтелект України». За словами класного керівника 2-А класу Шепетівського НВК № 1 Наталії Уткіної, педагога з 30-річним досвідом роботи, рівень знань її другокласників значно вищий у порівнянні з їхніми однолітками.
Розклад занять учнів 2-А класу, здавалося б, нічим не відрізняється від паралельних. Є кілька предметів – українська мова, математика, літературне читання, англійська мова, природознавство, основи здоров’я і трудове навчання. Та до переліку загальношкільних предметів у клас з новою програмою «Інтелект України» запроваджені нові – «Навчаємося разом», «Еврика» та «Інформатика». До того ж, крім обов’язкових занять з фізкультури та музичного мистецтва, кілька разів протягом кожного уроку учні беруть участь у музичних паузах з елементами фізичних вправ і танцювальних рухів, роблять вправи для очей.
Заступник директора з навчально-виховної роботи Наталія Пинда зауважує, що кількість годин у жодному разі не перевищує допустиму. Тож діти не перевантажені навчальним матеріалом.
Ми завітали до другокласників ліцею на урок «Навчаємося разом». Протягом 40-хвилинного заняття школярі виконали зо два десятки завдань – вивчали нові слова, складали усну розповідь, аналізували її, ділилися власними міркуваннями, читали слова з правильними наголосами, малювали піктограми до цих слів, читали на швидкість і навіть відтворювали у зошиті карту материків і океанів. Таким чином, діти засвоювали знання з математики, читання, української мови і навіть образотворчого мистецтва. А ще розвивали мислення, пам’ять, зосереджували увагу.
Тільки один цей предмет дозволяє майбутнім інтелектуалам дізнатися у рази більше, аніж їхнім одноліткам, які навчаються за звичайною навчальною програмою.
На уроці мають місце фізкультхвилинки, діти із захоплення переглядають та аналізують уривки з україномовних мультсеріалів, співають патріотичні пісні, з легкістю вивчають прислів’я. Такі інтерактивні підходи до навчання допомагають дитині краще засвоїти навчальних матеріал.
— У 2-А класі навчаються 28 дітей, — розповідає директор навчального закладу Валентина Гарбарець. — Цього навчального року ще 30 першокласників приступили до здобуття початкової освіти за програмою «Інтелект України». Класним керівником 1-А класу стала вчителька початкових класів Тетяна Губкевич. Співбесіди до таких класів немає, бо кожна дитина має рівний доступ до здобуття освіти. І якщо у наступному навчальному році набереться два класи, педагоги Шепетівського НВК № 1 з великим задоволенням навчатимуть майбутніх інтелектуалів. Незначна проблема полягає у тому, що батьки за власні кошти повинні купувати усі необхідні спеціальні зошити для своєї дитини. Так, на дидактичні матеріали затрачається 250 гривень на місяць для одного школяра.
Варто зазначити, що шепетівських батьків приємно вражає рівень знань їхніх діток, а дітям, у свою чергу, подобається навчатися у такому класі.
Принагідно скажемо, що для того, аби забезпечувати дітей необхідними знаннями у такому класі, класні керівники 1-А та 2-А класів Шепетівського НВК № 1 Тетяна Губкевич та Наталія Уткіна проходили спеціальні курси підвищення кваліфікації в Інституті післядипломної педагогічної освіти м. Хмельницького. Крім того, набиралися досвіду у навчальних закладах міст Хмельницького та Рівного, у яких діти уже кілька років навчаються за харківською програмою «Інтелект України».