ГОЛОВНА СТОРІНКА Історія Ізяславські пам’ятки на межі зникнення

Ізяславські пам’ятки на межі зникнення

41 переглядів

Поки ми їздимо дивитися на старовинні споруди Львівщини, Луцька чи Кам’янця-Подільського, у нас під боком, у сусідньому Ізяславі, на очах нищаться унікальні пам’ятки архітектури.

Костел Іоана Хрестителя був збудований у 1630 році за наказом князя Януша Заславського. Будівля неодноразово руйнувалася, зокрема і козацькими військами, проте у XVIII столітті костел було відреставровано коштом Барбари Сангушко. Храм пережив дві світові війни та перебував у відносно нормальному стані до середини ХХ століття.

Палац Сангушків було збудовано у 1754-1770 роках, як житлово-адміністративна резиденція цих князів. Проєкт палацу створений зусиллями трьох осіб — двох архітекторів Паоло Фонтани та Якуба Фонтани і безпосереднього замовника споруди — княгині Барбари Сангушко.
Будівництво палацу тривало 16 років. Він функціонував для проживання та прийомів. Серед його гостей був навіть король Речі Пос­политої Станіслав–Август. Також тут влаштовувалися концерти і театральні імпрези. У 1860 році Роман–Даміан Сангушко був змушений продати резиденцію для російської держави.

Старозаславський замок був споруджений у XV столітті. Він став складовою частиною загального архітектурного ансамблю. Його особливістю є наявність спеціальних внутрішньостінних каналів, які з’єднують два поверхи та підвал. Призначення споруди достеменно не відоме, є гіпотези про її використання у якості місця зберігання зброї та амуніції, в’язниці, фондосховища колекції мистецтва.
Друге життя споруди почалося завдяки волі князів Сангушків. Вони розпорядилися добудувати другий поверх та вежу перед одним із входів. У ХІХ – першій половині ХХ століть приміщення використовувалося як склад.

Монастир бернардинів – пам’ятка XVII століття. Проте вже досить довго тут утримують в’язнів. Вперше монастир почали використовувати як в’язницю у 20-х роках ХХ століття, у 1950-х там діяла дитяча трудова колонія, а з 22 жовтня 1960 року – Замкова виправна колонія №58.

Нині ці архітектурні споруди на межі зникнення. Попри те, що палац Сангушків занесено до Державного реєстру національного культурного надбання, будівлі продовжують безповоротно руйнуватися і систематично піддаються нападам вандалів.

Марина ЛОЖКІНА.

Фото авторки.

Залиште Ваш коментар
Перевести