У зв’язку з війною чимало країн європейської спільноти надають Україні як військову, так і гуманітарну допомогу. Франція ж підійшла до цього доволі креативно, відкривши свій «другий фронт» у вигляді допомоги для малих та середніх сільськогосподарських товаровиробників Хмельницької області насінням картоплі елітних сортів.
Війна в Україні має жахливі наслідки і для сільськогосподарського сектора, і для продовольчої безпеки. Тому важливо, щоб процес виробництва на українській землі не зупинявся. Саме так мотивували свій гуманітарний вчинок французькі аграрії.
Вказана допомога стала можливою завдяки злагодженій роботі Громадської організації «Хмельницька аграрна палата», Посольства Франції в Україні, Міністерства аграрної політики та продовольства України та Хмельницької обласної військової адміністрації (Управління розвитку агропромислового комплексу та земельних відносин Хмельницької ОВА).
Цінний вантаж, адресований Хмельниччині, прибував до Шепетівки залізницею кількома партіями. І призначався він для агровиробників Шепетівського та Хмельницького районів.
Партії закордонних бульб прибули у пору, коли земля не лише добре прогрілася, а й була практично засаджена майбутнім врожаєм. Тож Шепетівській районній державній адміністрації випало виконати чималий обсяг організаційної роботи. І, до її честі, вона забезпечила оперативне розвантаження прибулого насіння картоплі та розподіл отриманої гуманітарної допомоги між селянськими господарствами.
Під керівництвом першого заступника голови Шепетівської районної державної адміністрації Юлії Богуш та заступника голови Віктора Паламарчука було здійснено її передачу «адресатам» на Шепетівщині. Фермери ж із Хмельницького району свій вантаж забирали з шепетівських «воріт» самовивозом.
— Загалом протягом трьох днів прибуло 100 тонн елітного насіння французької картоплі. На виробників Шепетівського району розподілили 50 тонн, решта призначалась аграріям Хмельницького району, — коментує т. в. о. завідувача сектора агропромислового розвитку Шепетівської РДА Тетяна Котик.
Відтак, завдяки благодійній підтримці міжнародних спільнот у межах проєкту «Сад Перемоги», через Шепетівську районну військову адміністрацію посадковий матеріал французької картоплі вищої якості отримали Ізяславська та Білогірська громади. Виявили бажання примножити картопляний потенціал краю й територіальні громади Судилківщини, Грицівщини, Сахновеччини, Плужненщини. Відгукнулись і фермерські господарства та агротовариства, зокрема, ТОВ «Агро Віта», «Ягода-Малина», ФГ «Моя мрія», «Тімокс», «Манятин» та інші.
Загальна площа для висаджування французької насіннєвої картоплі уже склала понад 20 га. Наші фермери з таким дарунком від французів зіткнулися чи не вперше. На вигляд їхня бульба, ніби, й непогана. Поки їхала до нас, то уже й прогрілася, навіть проросла. У партіях, що прибули, у наявності є різні сорти.
Той, хто отримав хоча б невелику кількість елітної французької картоплі, може вважати це своєрідним картопляним «джек-потом», а в умовах повномасштабної війни — неоціненним. Хоча брали її не без ризику. Ніхто ж не знає, як вона на нашій землі вродить і що з того врожаю вийде…
Адже цього року навіть при великому бажанні узятися за картоплярство, яке, до речі, у промислових масштабах в нашому регіоні давно стало історією, а тримається лише на індивідуальній ініціативі, елітні сорти навряд чи хтось купував би. Скажемо відверто — фінанси нині обмежені. Та й все інше треба купити, усе подорожчало. І такі проблеми у всіх однакові.
Тож постачання насіннєвої картоплі дає змогу для малих та середніх сільгоспвиробників підвищити якість своєї продукції. Це передумова для виходу на новий рівень ведення господарства. Маємо підтримувати людей, які забезпечують продовольством нашу країну, вважають у Шепетівській військовій адміністрації.
Ця допомога має велике значення як для населення, так і для наших військових. Адже картопля, яку вирощують господарства, йде саме на потреби у харчуванні, в тому числі й української армії.
Французьку картоплю на полях Шепетівщини посадили лише з думкою про перемогу. І вона, як сподіваються люди, буде значно швидше, ніж новий урожай.
Володимир НИТКА.