В Україні стартувала реформа житлово-комунальної сфери. Відтепер комунальні послуги надаватимуться за новими правилами, які передбачені у Законі України «Про житлово-комунальні послуги», що набрав чинності 1 травня цього року. Тож редакція підготувала огляд комунальних нововведень.

 

По-новому будуть вести боротьбу з боргами за «комуналку». Нині усе, що витрачається у будинку, буде оплачуватися усіма мешканцями. Платити доведеться згідно з показаннями будинкових лічильників. Якщо кубометри будуть якимось чином вкрадені, то за них заплатять мешканці усього будинку.

Більше того, за борги будуть нараховувати пеню — 0,01 відсотка від суми заборгованості за кожен день прострочення. Але загальний розмір пені не буде перевищувати 100 відсотків заборгованості. При цьому, коли будуть призначати субсидії на наступний період, боржників можуть позбавити їх.

Водоканали, енергетичні компанії мають право подати на неплатника до суду. А якщо це ОСББ, то воно сплачуватиме борги, як юридична особа. Ніхто не буде з’ясовуватиме, хто саме з мешканців винен. А у будинках, які обслуговуються керуючими організаціями (колишніми ЖЕКами), подаватиметься позов проти конкретних мешканців-боржників.

Втім, законом передбачено, що за неналежну якість наданих послуг, якщо цей факт доведено, можна не платити, або платити менше.

Тепер щодо субсидій. У Мінсоцполітики зазначають: у травні 2019 року цю допомогу автоматично перепризначать не всім домогосподарствам. Частині домогосподарств треба буде повторно підтвердити право її отримувати. Зробити це потрібно буде тим, кому субсидію призначали раніше не на усіх зареєстрованих у квартирі, а на тих, хто там фактично проживає.

Також до цієї категорії входять подоляни, у сім’ях яких протягом останнього року відбулися зміни. Відтепер підтвердити право на субсидії потрібно і переселенцям, і людям, які орендують квартиру.

Одержувачів субсидій також чекають перевірки на предмет того, чи відповідає дійсності інформація, подана у деклараціях.

Відмовити у нарахуванні субсидій можуть, якщо людина не платить ЄСВ і не перебуває на обліку у центрі зайнятості, або здійснювала за останні півроку покупки на суму більше 50 тис. гривень. Не отримають допомогу від держави власники приватних будинків площею більше 200 кв. м., квартир площею понад 120 кв. м., а також сім’ї, де є автомобіль не старше 5 років.

Для більшості одержувачів субсидії видаватимуть «живими» грошима у державному «Ощадбанку». Цей механізм запустили ще у березні. Однак сім’ї, у яких заборгованість за «комуналку» перевищує 340 грн., позбавлять можливості отримувати субсидію готівкою. Кошти надійдуть на персональний рахунок людини, але на свій розсуд вона зможе скористатися тільки зекономленими грошима, і тільки після закінчення сезону.

Планується забезпечити пенсіонерів-субсидіантів безкоштовними мобільними телефонами (у кого їх немає), щоб ті могли отримувати CMC про надходження субсидії і про те, що пройшла оплата за рахунками.

Можливо, що й Держприкордонслужба повідомлятиме про перетин державного кордону особами, які претендують на призначення субсидій. Тож незаможним шлях у Європу буде коштувати втратою субсидії.

Ось такі комунальні новації очікують нас найближчим часом. Проте не усіх вони порадують…