Цьогоріч День місцевого самоврядування відзначається в умовах продовження реформ, пов’язаних з децентралізацією та об’єднанням територіальних громад, до яких долучилися реформи у галузі охорони здоров’я і освіти. До усіх цих процесів органи місцевого самоврядування мають безпосереднє відношення, оскільки більшість рішень щодо практичного втілення зазначених реформ ухвалювали і будуть ухвалювати саме органи місцевого самоврядування.

Минуло небагато часу, але на прикладі нашого району можна зробити висновки щодо позитивного досвіду реформ і проблем, які виникли у ході реформування органів місцевого самоврядування. Безперечно, внаслідок перерозподілу податків, фінансової підтримки з боку держави новоутворені об’єднані територіальні громади, а їх на території району три, отримали можливість вирішувати цілий ряд важливих питань економічного і соціального розвитку підвідомчих територій, капітального ремонту і будівництва доріг, закладів освіти, дошкілля, культури, придбання шкільних автобусів, газифікації та водопостачання населених пунктів тощо.

Це можна віднести до позитивних наслідків реформ. Але чи мають так звані маленькі села, що входять до складу ОТГ, перспективу свого розвитку? Чи будуть створюватись нові робочі місця на селі? На жаль, на сьогодні ситуація не вирішена.

Через перерозподіл податків, зокрема, головного, який наповнює бюджети усіх рівнів, — податку на доходи фізичних осіб районні ради, зокрема й Шепетівська, втратили майже 80 відсотків власних надходжень до загального фонду бюджету і при цьому на їхньому утриманні залишились об’єкти, які задовольняють спільні потреби жителів усіх територіальних громад. Зокрема, заклади охорони здоров’я вторинного рівня у нашому районі.

Окрім того, упродовж останніх років держава хронічно недофінансовує заклади охорони здоров’я вторинного рівня. Так, відповідно до інформації Міністерства охорони здоров’я України, яку отримала районна рада, такі заклади охорони здоров’я у державі профінансовані за рахунок коштів медичної субвенції лише на 65 відсотків. Тому не випадково щороку виникає значний дефіцит фінансування закладів охорони здоров’я, який призводить до виникнення суттєвої заборгованості з виплати заробітної плати.

Ці проблеми жителі Шепетівщини добре знають, оскільки про них я неодноразово інформував через засоби масової інформації. Значну частину видатків, зокрема, фінансування оплати праці технічних працівників закладів охорони здоров’я і освіти, комунальні платежі, придбання паливно-мастильних матеріалів та інші держава переклала на місцевий бюджети, який і так є дотаційним.

Тому упродовж 2018 року основні зусилля депутатського корпусу районної ради були спрямовані на пошук шляхів утримання бюджетної сфери «на плаву», забезпечення її нормального функціонування, але, на жаль, не на розвиток.

Наведу лише одну цифру: з початку року тільки на підтримку закладів охорони здоров’я, насамперед Шепетівської ЦРЛ, спрямовано понад 11 млн. гривень власних надходжень, що складає близько 90 відсотків від загальної суми надходжень. Про яку підтримку інших галузей, розвиток соціальної сфери району можна говорити? Прикро, але у таких, вкрай складних, умовах ми не відчуваємо суттєвої підтримки від своїх колег з інших органів місцевого самоврядування.

Тому, щоб вирішити питання фінансування закладів охорони здоров’я, районна рада ухвалила відповідні звернення до Верховної Ради України, Кабінету міністрів України, Міністерства фінансів України щодо врегулювання цього питання на законодавчому рівні. Такі ж звернення були спрямовані народному депутату України Р.М.Мацолі, надіслані головам Хмельницької обласної ради та Хмельницької обласної державної адміністрації.

У травні поточного року було ухвалено дуже непросте рішення щодо реорганізації вузлової лікарні шляхом приєднання її до Шепетівської ЦРЛ. Воно зумовлене не бажанням районної ради закрити цей медичний заклад, а необхідністю врятувати усю вторинну ланку охорони здоров’я від фінансового колапсу, оскільки вузлова лікарня передана з державної власності на утримання районного бюджету без належного фінансування з державного бюджету.

Хоча, відповідно до частини 2 статті 67 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов’язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Тому на місцях доводиться ухвалювати зосвім не популярні рішення.

У 2018 році розпочалося реформування первинної ланки охорони здоров’я, зокрема, Шепетівського Центру ПМСД. Позитивом зазначеного реформування є те, що з 1 жовтня 2018 року фінансування закладу здійснюється безпосередньо з державного бюджету через Національну службу здоров’я, що дає можливість зміцнювати матеріальну базу, приводити у належний стан приміщення амбулаторій, ФАПів тощо.

Районна рада своїм рішенням реорганізувала Комунальний заклад «Шепетівський Центр ПМСД» у комунальне некомерційне підприємство, що дало можливість продовжити реформування первинної ланки у районі. Як наслідок, починаючи з жовтня поточного року, значно зросла заробітна плата лікарів первинного рівня, чого не можна сказати про персонал медичних закладів вторинної ланки. Розраховуємо, що поряд із збільшенням видатків значно зросте і якість обслуговування населення медичним персоналом Шепетівського Центру ПМСД.

На сьогодні районна рада спільно з районною державною адміністрацією і керівництвом Шепетівської ЦРЛ вивчають питання щодо додаткового залучення коштів з державного бюджету на фінансування закладів охорони здоров’я вторинного рівня, оскільки вважаємо несправедливим, коли одні лікарі отримують заробітну плату у кілька разів вищу, ніж їхні колеги.

Попри усі проблеми, які довелось вирішувати у цьому році районній раді, вона ухвалила ряд важливих рішень щодо соціально-економічного розвитку району.

Після багаторічної перерви продовжено будівництво нового приміщення Корчицької школи, на що з державного бюджету виділено 12 млн. гривень. Це стало результатом активної співпраці керівництва району з народним депутатом України Р.М.Мацолою. Ми щиро вдячні за розуміння і підтримку у цьому питанні голові обласної ради М.В.Загородному, голові обласної державної адміністрації В.М.Лозовому, депутатам обласної ради від Шепетівщини В.М.Мовсісяну, М.М.Дячуку, А.А.Гордійчуку, Т.П.Василик, завдяки яким ухвалено важливе рішення щодо співфінансування будівництва школи з обласного бюджету.

Внаслідок злагоджених дій органів місцевого самоврядування, державної виконавчої влади і народного депутата України Р.М.Мацоли на території району у 2018 році за кошти державного фонду регіонального розвитку реалізується і ряд інших соціально значимих проектів. Зокрема, проводиться реконструкція хірургічного відділення Шепетівської ЦРЛ, будівництво амбулаторій загальної практики сімейної медицини з житлом для сімейних лікарів у селах Корчику і Судилкові, придбання для цих медичних закладів сучасних автомобілів. З районного бюджету, а також з бюджетів ОТГ на зазначені об’єкти виділялися значні кошти на співфінансування.

Приємно, що до вирішення питань соціально-економічного розвитку активно долучаються підприємства, організації різних форм власності, їхні керівники. З ініціативи і активної участі голови Ради директорів корпорації «Свар Вест Груп» М.М.Агаркова у м. Шепетівці відкрито сучасну амбулаторію загальної практики сімейної медицини. Вагому підтримку територіальним громадам надають Державне підприємство «Шепетівський лісгосп» (директор В.М.Сасюк), ПП «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» (в. о. голови правління С.І.Бурлаченко) та інші.

Безперечно, вирішення цих важливих питань неможливе без злагодженої роботи депутатського корпусу. Нам довелось розв’язувати складні завдання, ухвалювати непрості рішення, але я завжди відчував розуміння, підтримку депутатів, їхнє бажання зменшити негативні наслідки тих процесів, особливо у галузі охорони здоров’я, які відбувалися у 2018 році. Щоб оперативно розв’язувати нагальні проблеми, нам доводилось щомісяця, а то й кілька разів на місяць скликати сесії районної ради, де ухвалювалися важливі рішення, які попередньо узгоджувались на засіданнях постійних комісій районної ради.

Тому з нагоди Дня місцевого самоврядування хочу відзначити професійну і результативну роботу усіх постійних комісій та їхніх голів: В.Д.Тихонюк, В.І.Стецюка, О.А.Чмиря, А.Г.Нечипорука, П.П.Трофімчука, С.М.Медвецької.

Незважаючи на різні політичні спрямування, конструктивно працюють на благо Шепетівщини депутатські фракції, які очолюють депутати І.І.Кляп, В.В.Бузиль, М.В.Савчук, С.О.Пономарьов.

Основою районної ради є депутатський корпус, через який здійснюється зв’язок з територіальними громадами і їхніми жителями. Багато добрих справ зроблено депутатами районної ради на своїх виборчих округах, за що їм вдячні виборці. Але особливо хочеться відзначити депутатів, які з початку скликання зробили і роблять нині багато позитивних і потрібних для людей справ. Це П.П.Трофімчук, який активно працює не тільки на своєму виборчому окрузі, але й підтримує соціально-культурну сферу району, заклади освіти, охорони здоров’я, культури, І.І.Вичавка, який тривалий час опікується закладами освіти, дошкілля на своєму виборчому окрузі, П.Й.Семенюк, якого виборці шанують за наполегливість і принциповість у відстоюванні інтересів територіальної громади.

Можна також відзначити активну депутатську та благодійну діяльність депутатів Ф.П.Антонюка, В.С.Книша, В.О.Крупник, П.В.Линника, А.М.Мастерука, А.В.Мовсісяна, В.П.Старого, С.А.Філюка, Л.С.Шеренговського, Г.О.Янюк та інших.

Незважаючи на реформування органів місцевого самоврядування, утворення об’єднаних територіальних громад і проблеми, що виникли внаслідок цього, продовжувалась співпраця районної ради з іншими органами місцевого самоврядування, зокрема, сільськими радами, селищною, сільськими радами ОТГ.

Тож з нагоди нашого професійного свята хочу подякувати працівникам і депутатам сільських рад, селищної, сільських рад ОТГ, їхнім очільникам: Т.М.Котик, Ю.П.Криворчуку, Л.В.Тіфенбах, Б.В.Книшу, С.І.Твердохліб, В.Р.Кондратюку, М.В.Ткачуку, Т.В.Квітніцькій, М.П.Павлюку за їхній внесок у розвиток району, фінансову підтримку закладів соціально-культурної сфери, активну взаємодію у цих питаннях з районною радою.

Безперечно, у своїй повсякденній діяльності органи місцевого самоврядування працюють разом з органами державної виконавчої влади, зокрема, Шепетівською районною державною адміністрацією, яку очолює Р.Б.Підопригора. У нас немає жодних розбіжностей, різного бачення вирішення тих чи інших питань. Районна рада і районна державна адміністрація спільно беруть на себе проблеми і, у міру можливого, стараються їх вирішувати.

Напередодні свята, за доброю традицією, хочу висловити щирі слова вдячності усім ветеранам органів місцевого самоврядування, які багато зробили для розвитку своїх громад, покращення добробуту їхніх жителів. Доземний уклін за ваші добрі справи, вашу відданість місцевому самоврядуванню, його становленню і розвитку на теренах Шепетівщини.

Сьогодні місцеве самоврядування не може функціонувати без тісної співпраці з правоохоронними органами, політичними партіями, громадськими організаціями, благодійними фондами і засобами масової інформації. Тож ми вдячні їм, їхнім керівникам, за підтримку, розуміння проблем, готовність спільно їх вирішувати.

Тож з нагоди Дня місцевого самоврядування зичу усім, хто має до нього відношення, активно працює і розбудовує свої громади, а також усім жителям району миру, добра і здоров’я, натхнення і енергії на благо нашої рідної України, подальшого розвитку і процвітання місцевому самоврядуванню!

П.ДЗЯВОРУК,

голова Шепетівської

районної ради.