ГОЛОВНА СТОРІНКА ГОЛОВНІ НОВИНИ Лісові орхідеї – диво «Малого Полісся»

Лісові орхідеї – диво «Малого Полісся»

43 переглядів

Про орхідеї уже багато написано і сказано, але при цьому з ними асоціюються красиві екзотичні квіти на прилавках магазинів. Насправді ж усі прекрасні садові форми походять від диких «родичів». І у наших широтах теж ростуть представники даного сімейства.
Лісові орхідеї, можливо, не настільки ефектні і більш скромні, як тропічні, але теж не позбавлені своєї чарівності. Вони починають квітнути навесні й цвітуть до осені. Маючи різні форми, величину, забарвлення, ці квіти дивують дослідників.
Працівники НПП «Мале Полісся» провели ряд виїздів до відомих місць зростання цих чарівних рослин з метою спостереження за періодом їхнього цвітіння. Наразі на теренах парку виявлено цілий ряд вишуканих представників родини орхідних.

 

Як повідомив директор Національного природного парку «Мале Полісся» Андрій Сасюк, загалом на території Парку зростає сім видів як лісових, так і болотних та лучних орхідей: гніздівка звичайна (Neottia nidus-avis), зозульки м’ясочервоні (Dactylorhiza incarnata), зозульки плямисті (Dactylorhiza maculata), коручка болотна (Epipactis palustris), коручка чемерникоподібна (Epipactis helleborine), коручка темно-червона (Epipactis atrorubens), а також любка дволиста (Platanthera bifolia).
— Усі представники родини орхідних неперевершені й водночас не схожі між собою, мов люди. Серед особливостей цих рослин — їх найбільше там, де найбільше гармонії у природі. Тож чи не тому вони обрали за своє «помешкання» цей чарівний куточок «Малого Полісся». Й зустріч з ними — справжнє щастя, — розповідає Андрій Володимирович. — Наприклад, серед лісового різнобарв’я впадає в очі рослинка з незвичним забарвленням: уся світло-коричнева, однотонна, навіть квіти не вирізняються. Від землі вгору підіймається стебло кольору кави з молоком, у верхній час­тині стебла — з десяток квітів такого ж кольору, у нижній — непримітні листочки-пластинки. Перед нами – гніздівка звичайна (Neottia nidus-avis), лісова орхідея.
Важко повірити, але світло не має значення для живлення цієї квітки. Гніздівка схожа на під’ялинник: обидві рослини – рідкісний приклад сапрофітів серед квіткових рослин.
Знайти гніздівку в лісі непросто. Зазвичай квіти ростуть поодинці і лише зрідка — невеликими групами, далеко одна від одної. Розмножується рослина лише насінням. Якщо викопати гніздівку раніше, ніж висипалось насіння, вона більше ніколи не виросте на цьому місці.
Тому рослина потребує охорони, а відтак, гніздівка звичайна, орхідея-сапрофіт занесена до Червоної книги України. У порівнянні з іншими видами орхідей гніздівка не така ефектна. Та варто познайомитись з цією рослиною ближче — і розумієш, що вона особлива і неповторна. Хіба не дивовижно: сапрофіт, рослина, що не потребує світла, і все ж таки — орхідея!
До найгарніших квітів наших лісів належить й любка дволиста (Platanthera bifolia) з родини орхідних. В Україні популяція цієї рослини значно зменшилась, бо люди її нещадно зривають — красиву й до того ж лікарську. Отож любка дволиста занесена до Червоної книги України.
Можливо, ви бачили її у природі і навіть рвали для букетів (чого не варто було робити!). Адже любку називають нічною красунею за незрівнянний пряний аромат, який вона розповсюджує лише увечері або вночі.
Квітуча нічна орхідея має витончений виг­ляд: тоненьке, струнке стебельце, на якому розміщене суцвіття білих квітів, а поблизу землі — два великі овальні, ледь видовжені листки (звідси й назва). Листки блискучі, наче глянцеві, — продовжує розповідь про скарби природи нашого краю директор НПП «Мале Полісся» Андрій Сасюк. — Своєрідною й підземна частина цієї квітки — дві невеликі овальні бульби й пучок товстого коріння. У кореневій бульбі відкладаються запаси поживних речовин.
Квітує любка дволиста у червні. У цей час привертає увагу людей. Адже квіти, бульби орхідних збирають для виготовлення ліків від серцево-судинних захворювань. Якщо це винищення триватиме далі, любка назавжди зникне з лісів і наші нащадки не зможуть милуватися нею. Загроза знищення любки цілком реальна, адже рослина розмножується насінням, до того ж з великими труднощами.
Тож потрібно пам’ятати, що усі ці рослини занесені до Червоної книги України. Їх несанкціоноване збирання та порушення умов місця зростання карається законом і тягне за собою адміністративну й кримінальну відповідальність.  
В.ВАСИЛЕНКО.
На знімку: директор НПП «Мале Полісся» Андрій Сасюк на галявині з лісовими орхідея­ми.

Залиште Ваш коментар
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Перевести