У селі Дідківцях Ямпільської громади Шепетівського району зняли усі ігрові сцени фільму про УПА «Коли співають мертві». Наразі здійснюється монтаж та музичне оформлення кінострічки. Презентують фільм глядачам вже у жовтні.
Про акторів, сценарій фільму та його презентацію Українському радіо («Суспільне. Хмельницький») розповів директор обласного літературного музею Василь Горбатюк. До речі, 14 жовтня відзначається День створення УПА.
Як обрали історію, що лягла в основу сценарію другого фільму?
Це фільм про події, які відбувалися в селі Дідківцях поблизу Ямполя, колишнього Білогірського району, на початку 1950 років минулого століття. Ідею про ці події нам подав Віталій Олуйко в одній із своїх книг. Йдеться про випадок, який стався у цьому селі.
Я прочитав, і ніби одразу побачив, як це можна відтворити. Причому, усе це я побачив в ігрових сценах. Це уже ігровий художній фільм, але на реальних подіях. Я почав шукати інші матеріали про це і знайшов справу в архіві, що стосувалася згадуваних подій. Поспілкувався з людьми, які жили у сусідній хаті з тією, де усе відбувалося.
Хто грає у фільмі?
Я звернувся до акторів Хмельницького обласного музично-драматичного театру і запросив до зйомок у головних ролях. Я бачив, що вони діють як професійні актори. Думаю, це підняло рівень нашого відзнятого матеріалу. Решту ролей виконували самодіяльні актори. Деяких, кого уже знав із першого фільму, я теж запросив.
Також звернувся до тих людей, яких знаю по роботі, – це мої колеги в обласному літературному музеї, а також письменники. Запрошували до зйомок жителів тих сіл, де проводили зйомки, зокрема Дідківців та Пашківців.
Як створювався
образ героїні?
Ми зробили таку невелику дослідницьку роботу. Усі горища були перебрані у сусідок, у бабусь, у мам. Один одному передавали, що у нас знімають фільм, дівчатам треба одягнутись. Ми знайшли автентичний одяг початку 1950-х років. Вдалось знайти навіть кілька суконь того часу. Ми знайшли білі хустки у цяточку та з орнаментом. Коли жінка йшла у поле, вона завжди одягала білу хустку, а у побуті вона просто покривала голову. До речі, серед одягу ще обов’язково був фартух.
Коли ми
побачимо фільм?
Зараз ми займаємося монтажем матеріалу, який зняли, і готуємо цю стрічку до того, щоб приступив до роботи композитор Іван Пустовий. Музика дуже важлива для фільму. Зараз ми переживаємо такий період, коли ось-ось побачимо уже стрічку, якою вона має вийти на екран.
На який екран? Ну, це важко зараз сказати. Звичайно, хочемо зробити презентацію на широкому екрані у кінотеатрі. Далі будуть інші покази. Насамперед я хочу, щоб фільм побачили ті люди, які були причетні до зйомок у селах Дідківцях, Пашківцях та інші.
Юлія ФИЩУК.