Випробування останніх років, зокрема пандемія коронавірусу, вкотре підтвердили, наскільки важливою і необхідною для благополуччя населення громад є санітарно-епідеміологічна служба. І хоча за роки незалежності вона була не раз реформована, перейменована, проте її основні завдання залишаються незмінними — працювати на випередження, виявляючи фактори ризику для здоров’я і безпечної життєдіяльності людини та держави загалом.
Уже понад рік у всіх областях України працюють новостворені Центри контролю та профілактики хвороб. До таких належить і Державна установа «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», структурним підрозділом якого є наш Шепетівський районний відділ. Відкриття таких центрів, власне, й розпочало трансформацію системи громадського здоров’я, яка, насамперед, спрямована на посилення епідемічного контролю у регіонах.
А чому сталися такі зміни — зрозуміло. Адже з огляду на досвід пандемії COVID-19, яка стала викликом для систем епідемічного контролю та громадського здоров’я всього світу, постала потреба у перегляді функцій та взаємодій у цій сфері.
— Нині ми повністю відповідальні за Шепетівський регіон. Роботу ведемо у тісній взаємодії з усіма установами, які працюють у сфері громадського здоров’я, — розповідає про сьогодення колективу напередодні Дня працівників державної санітарно-епідеміологічної служби завідувач Шепетівського районного відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Володимир Мазаєв і продовжує:
— На жаль, із фахівців у нас залишилась десята частина з того, що було раніше. Недалекоглядна політика щодо санепідслужби призвела до втрати цінних кадрів. Та й щодо матеріального забезпечення ситуація бажає кращого. Здебільшого обходимось тим, що мали й раніше. Варто згадати хіба що гуманітарну підтримку під час пандемії у вигляду пов’язок, дезінфекторів, захисних щитків тощо.
Проте обсяг роботи нині випадає дуже великий. І таке навантаження вимагає професіоналізму та відданості своїй справі. Адже фахівці Шепетівського районного відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проводять епідеміологічний нагляд й аналіз, ідентифікують збудників інфекційних хвороб, реагують на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я, повідомлення про ризики щодо цього, проводять дезінфекційні заходи в осередках інфекційних захворювань, зокрема у зв’язку з коронавірусом, туберкульозом тощо.
А ще розробляють пропозиції, плани дій та рекомендації щодо здійснення заходів, спрямованих на поліпшення показників здоров’я і благополуччя населення у регіоні.
— Шепетівський районний відділ й далі працює у режимі військового стану, забезпечуючи цілодобовий контроль за станом життєво важливого середовища. Насамперед, йдеться про якість води, яка, як відомо, є основою життя. Адже й до війни з водою у нас були великі проблеми. Тож щоденно беремо проби й проводимо аналіз води з бюветів, харчоблоків соціальних установ тощо.
Також особливу увагу нині приділяємо радіоактивному фону. Відтак тричі на день проводимо його дослідження практично з початку бойових дій. Наразі з радіацією у нас все у нормі, — зауважує Володимир Васильович. — Однак не варто забувати, що на нас може чекати й інша, прихована загроза у вигляді інфекційних захворювань, які на тлі боротьби з коронавірусом та російськими загарбниками відійшли, так би мовити, на другий план. Маю на увазі збудників гострих респіраторних інфекцій, гострих кишкових інфекцій. Адже нікуди не поділись і гепатити А та Б, і туберкульоз, і дифтерія…
Тож необхідно бути уважними, враховуючи, що знову частішають випадки захворювання на COVID-19. Температурний фактор сприяє й появі ГРВІ. Хоча стосовно штаму грипу, з яким доведеться зіткнутись, ще немає інформації від ВООЗ, проте уже зараз варто подбати про щеплення так званими універсальними вакцинами, що допоможе збільшити опірність організму широкому спектру вірусів грипу.
— На тлі війни і серед багатьох проблем, що вирішуються сьогодні в країні, особливо актуальним є збереження здоров’я людей та забезпечення належних санітарно-епідеміологічних умов як у виробничій, так і в побутовій сферах, що дасть можливість відвернути спалахи інфекційних захворювань, згубний вплив техногенних катастроф на здоров’я людей.
Усе це визначає особливу роль державної санітарно-епідеміологічної служби для кожного жителя громади. І ця, важлива для всього суспільства, праця вимагає високого рівня професіоналізму. Адже нам доводиться завжди перебувати на передньому краї боротьби за здоров’я та безпеку життя краян, особливо сьогодні – у час поширення пандемії коронавірусу, інших загроз, спричинених умовами війни, — каже завідувач районного відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Володимир Мазаєв. — Тож, шановні колеги, щиро дякую вам за сумлінну працю, чесність і високий професіоналізм. Упевнений, що ваша компетентність та відданість своїй справі й надалі будуть запорукою безпеки і здоров’я жителів територіальної громади.
З нагоди свята бажаю усім міцного здоров’я, щастя, родинного затишку та благополуччя! Нехай вам завжди посміхається доля, життя дарує спокій і добробут, а робота приносить радість та задоволення! І, звісно ж, миру всім і Перемоги!
Володимир НИТКА.
На знімках:
1) завідувач районного відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» В.В.Мазаєв;
2) (зліва направо) завідувач епідеміологічним відділенням, лікар-епідеміолог В.В.Костюк, дезінфекторка Л.А.Чорнобривцева, санітарна фельдшерка Н.В.Євстаф’євич, помічниця лікаря-епідеміолога С.П.Христюк, завідувач відділенням епіднагляду та профілактики неінфекційних хвороб І.А.Матвійчук;
3) колектив санітарно-гігієнічної лабораторії: (зліва направо) лаборантка О.А.Камінська, завідувачка лабораторією Л.С.Добровольська, біологиня Т.П.Костюк, молодша медична сестра Т.В.Євтушок;
4) колектив мікробактеріологічної лабораторії: (зліва направо) бактеріологиня О.О.Самкова, лаборантка Н.І.Рабощук, завідувачка лабораторією Т.В.Рибачук, молодша медична сестра І.О.Омельчук.