На Шепетівщині останнім часом значно зросла захворюваність на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції, COVID-19. Якщо за 49-й тиждень (з 4 по 10 грудня) захворіли 564 особи, то протягом 50-го тижня (з 11 по 17 грудня) по медичну допомогу з приводу грипу та ГРВІ до закладів охорони здоров’я звернулися 732 особи, з них 548 дітей.
За станом на 25 грудня на простудні інфекції захворіли уже 1912 осіб, з них 1351 дитина (70,6 відсотка). На COVID-19 занедужали 147 осіб, зокрема 7 дітей, що становить 7,7 відсотка.
Основною причиною підвищеної захворюваності є, насамперед, переохолодження, яке знижує захисні сили організму, та перебування у людних місцях, у громадському транспорті, де існує велика ймовірність «підхопити» інфекцію.
Чим краще працює імунна система, тим нижча ймовірність зараження навіть найхолоднішої пори року. Тому профілактика застуди полягає, насамперед, у зміцненні імунітету.
Простудні захворювання є найпоширенішими недугами. Переважна більшість людей хоча б раз у рік захворіє застудою. На перший погляд, застуда здається «не надто шкідливою» хворобою, яка завжди закінчується цілковитим одужанням і відновленням працездатності. Але нехтувати нею не можна.
Справді, застуда і грип не так страшні, але їхні потенційні ускладнення дійсно небезпечні. Особливо це стосується дітей, літніх людей та осіб із хронічними захворюваннями. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, приблизно 50 тисяч осіб щороку вмирають від застуди і грипу.
Як відомо, хворобу завжди краще попередити, ніж лікувати. Тож профілактика простудних захворювань мінімізує ймовірність зараження хвороботворними вірусами.
Лікарі рекомендують дотримуватися простих правил:
— мийте руки якомога частіше. У більшості випадку простуда є хворобою брудних рук. Вірусні частинки осідають на руках, якими ми часто торкаємося обличчя, тим самим полегшуючи потрапляння вірусів у дихальні шляхи. Крім того, патогенні збудники осідають на предметах, меблях, оргтехніці, де можуть жити ще упродовж кількох годин;
— не торкайтеся руками обличчя;
— за можливості уникайте місць скупчення людей;
— корисними будуть дихальні вправи, які покращують кровообіг, що підвищує інтенсивність переносу кисню із легенів у кров;
— вживайте продукти, що містять вітаміни. Для профілактики простудних захворювань рекомендується щодня з’їдати рослинні продукти, багаті вітамінами. Найбільше вітамінів міститься у темно-зелених, жовтих і червоних овочах та фруктах. Для підтримки захисних властивостей організму особливо корисні вітаміни С, А та Е;
— не допускайте переохолоджень;
— позбавтеся шкідливих звичок. Як свідчить медична практика, курці складніше переносять застуду та грип, ніж люди, які не палять. Куріння суттєво полегшує потрапляння мікробів у легені. Надмірне вживання алкоголю також сприяє частим застудам. Алкоголь пригнічує активність імунної системи і зневоднює організм;
— навчіться відпочивати;
— зволожуйте повітря. Як не дивно, але пік захворюваності на застуду та грип припадає на період опалювального сезону. В опалювальному приміщенні дуже сухе повітря, тому фахівці радять частіше робити вологе прибирання.
І все-таки, якщо ви захворіли, у жодному разі не займайтеся самолікуванням. Обов’язково зверніться по допомогу до сімейного лікаря, який призначить кваліфіковане лікування.
Володимир КОСТЮК,
завідувач епідеміологічного
відділення Шепетівського районного відділу ДУ «Хмельницький
ОЦКПХ МОЗ України».