На «четвертому» ставку нині тихо і малолюдно. Закінчились літні шкільні канікули і веселий гамір дітвори залишив це плесо. А до цього він чувся тут щодня, бо сім’ї з дітьми, молодь юрбами йшли відпочивати, веселитися сюди, до води.
Неодноразово з сім’єю та приїжджими родичами була тут і я. Чула гарні відгуки про цю затишну місцину. Дехто відверто заздрив, що у нас такий гарний ставок (на знімку) – не гірший за офіційні річкові пляжі.
Хоча купальний сезон ніби й закінчився, ми все ж таки вирішили поспілкуватися з людьми, яким вдалося надати занедбаній водоймі та занехаяній території навколо неї пристойного вигляду, облагородити їх, облаштувати по-новому.

Уже п’ятий рік поспіль «четвертим» ставком і прилеглою територією опікується громадська організація «Рибалки Поділля». Її очолює Фелікс Мар’янович Козерацький. Колишній «афганець» разом із групою активістів, за сприяння підприємця Олександра Вєсєлкова, зуміли об’єднати любителів рибної ловлі, аби повернути плесу життя, а для місцевих мешканців створити гарну зону відпочинку, якої так бракувало для шепетівчан.
Наразі основна територія ставу обгороджена плотом в українському стилі. Фелікс Мар’янович зауважив, що зробили його, аби водії авто не під’їжджали близько до води, де збираються відпочивальники. Для стоянки автомобілів виділили окремі місця.
Нині зона відпочинку має усе необхідне. Є дві вбиральні, дві роздягальні – чоловіча та жіноча, майданчики, облаштовані спортивними брусами, лавками, гойдалками, столиками.
— Усе це зроблено руками членів нашої громадської організації, а коштами допомагали спонсори, — зазначив Фелікс Мар’янович. — Своїми силами чотири рази на рік обкошуємо схили навколо водойми, постійно збираємо до купи сміття, яке залишають після себе недоб­росовісні відпочивальники.
Кожного літа, коли розпочинається купальний сезон, громадська організація замовляє аналіз ставкової води у відділі обласного лабораторного центру. Відхилень від норм жодного разу не було виявлено.
Фелікс Мар’янович наголосив, що вони не орендують водойму задля розведення та продажу риби. ГО «Рибалки Поділля» зобов’язалася створити місцевим мешканцям та любителям риболовлі базу відпочинку і усіляко дотримується цього.
Влітку, коли стояла спекотна погода, на «четвертий» ставок з’їжджалось близько 80 автомобілів щодня, а ще багато людей прибувало на моторолерах, велосипедах, пішки. Без перебільшення, збиралося до трьох сотень відпочивальників, котрі хотіли освіжитися, позасмагати біля води.
Керівник ГО шкодує, що місце такого масового відпочинку шепетівчан, селян із ближніх сіл не відвідують чиновники місцевої влади, а то хоча б чимось допомогли спілчанам.
Найбільша проблема – вивезення сміття. Адже більшість відвідувачів ставу не бажають прибирати після себе, залишають пляшки, кульки, харчові відходи деінде. У кращому випадку скидають сміття у ємності, які громадські активісти розставили по усій території відпочинку.
Скільки не зверталися члени ГО до керівників міста, комунальників привезти кілька стандартних контейнерів для сміття і хоча б раз на тиждень вивозити його на міське сміттєзвалище, однак підтримки і розуміння у вирішенні цього питання так і не дочекалися. Тож самотужки щодня прибирають територію від сміття, скидають у яму, а потім, як вона заповниться, загортають її землею. Розуміють, що порушується екологія, але іншого виходу не бачать.
Громадська організація облаштувала біля водойми цілодобове відеоспостереження. У кадр часто потрапляють нічні відпочивальники, які напиваються і непристойно поводять себе. Обурює членів спілки, котрі чергують вдень, поведінка батьків, які вживають спиртне і залишають дітей без нагляду у воді. Коли їм на це вказують, то вони грублять, обзивають охоронців ставу.
Надалі спілка рибалок планує звертатися до місцевих полісменів, аби їхній патруль періодично заїжджав до місця масового скупчення людей. Їхня присутність вгамовувала б п’яних відпочивальників.
Щоб заохотити населення до активного відпочинку, об’єднання рибалок планує облаштувати більше спортивних тренажерів, дитячих атракціонів, прокласти велодоріжку навколо ближнього лісового масиву.
— Приємно спостерігати, як кожного дня на став велосипедами приїжджає група жінок старшого віку. Вони спільно роблять фіззарядку, потім купаються і їдуть. До речі, вони занурюються у воду до пізньої осені, — говорить Фелікс Мар’янович. — Оце і є здоровий спосіб життя. Хочеться, щоб більше громадян займалися біля води спортом, а не вживали спиртне.
З відпочинком любителів рибної ловлі ситуація прогнозована. Люди об’єднались (нині спілка нараховує 130 осіб), сплачують внески, за графіком виходять на чергування і визначену кількість разів безкоштовно ловлять рибу, яку самі розводять і підкормлюють.
Гарно спілчани святкують День рибалки. Цього року вони провели змагання на швидкий улов. Хто найбільше спіймав риби протягом двох годин, той отримав у подарунок спінінг, а ще серед призів – котушка спінінгова, вудка, прикормлювач для риби. До речі, останній приз вручили жінці, яка разом із своїм чоловіком дуже активно займаються рибальством (на знімку).
Таке свято біля води дуже подобається людям. У Фелікса Мар’яновича є побажання для місцевих працівників культури, аби вони збирали людей біля ставу на народні свята та масові гуляння. Великий простір, гарні краєвиди робили б такі розваги незабутніми.
Сезон купання завершується, члени громадської організації «Рибалки Поділля» незабаром збиратимуться і плануватимуть, що зробити для комфорту відпочивальників у наступному році. А нам хочеться їм подякувати за таку турботу і закликати місцевих чиновників теж активно сприяти дозвіллю шепетівчан.
Г. МАЗУРКЕВИЧ.