Прокуратура України здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави. На території м. Шепетівки та Шепетівського району таку діяльність реалізовує Шепетівська місцева прокуратура. На даний час її оперативний склад складається із 31 прокурора, які здійснюють повноваження у містах Шепетівці, Славуті, Ізяславі, Нетішині та Полонному, а також у Шепетівському, Славутському, Ізяславському і Полонському районах.
Першого грудня – День працівників прокуратури України. Отож напередодні професійного свята ми взяли інтерв’ю в очільника Шепетівської місцевої прокуратури Івана КОМАРА.

— Іване Васильовичу, які резонансні зловживання виявили прокурори упродовж 2019 року та протягом останнього часу?
— Працівники місцевої прокуратури скерували до суду обвинувальний акт за обвинуваченням директора одного підприємства, який заволодів третиною мільйона гривень, виділених з бюджету на ремонт школи в м. Ізяславі. За службове підроблення та заволодіння чужим майном йому загрожує кримінальна відповідальність.
Також працівники Шепетівської місцевої прокуратури в суді довели провину колишнього голови ОТГ у службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки. Посадовець дав вказівку підписати акт приймання-передачі ряду техніки, як нової. Насправді ж вона була вживаною та мала ряд дефектів. Таким чином, інтересам держави в особі селищної ради було завдано збитків на суму понад 370 тисяч гривень.

— Наскільки результативно ваша силова структура бореться з корупціонерами?
— Не так давно ми скерували до суду обвинувальний акт за обвинуваченням фізичної особи-підприємця, який здійснював нагляд за виконанням робіт з капітального ремонту дороги за бюджетні кошти. Суд визнав його винним за фактом пропонування, обіцянки та надання неправомірної вигоди у розмірі 10 тисяч гривень начальнику відділу УЗЕ в області за нерозголошення інформації про невідповідність кваліфікаційного сертифікату інженера з технічного нагляду (ч. 1 ст. 369 КК України).
Також суд визнав винним місцевого мешканця, який запропонував начальнику сектора кримінальної поліції відділення поліції неправомірну вигоду в розмірі 200 доларів США. Таким чином чоловік намагався посприяти уникненню його сином кримінальної відповідальності за незаконний посів та вирощування коноплі.
Запобігання і протидія корупційним та пов’язаним із корупцією правопорушенням залишаються пріоритетним напрямом діяльності та перебувають на постійному контролі місцевої прокуратури. Протягом 2019 року місцева прокуратура взяла участь у розгляді судами 80 протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією відносно посадових та службових осіб у межах своєї територіальної юрисдикції.

— Які зловживання прокурори фіксують найчастіше?
— На даний час Шепетівська місцева прокуратура чи не найчастіше виявляє порушення земельного та бюджетного законодавства. Крім того, окремими посадовцями, уповноваженими на виконання функцій держави, ігноруються вимоги антикорупційного законодавства, допускаються зловживання службовим становищем. Непоодинокими є порушення законодавства у сфері використання об’єктів державної і комунальної власності.

— Чи активно застосовують прокурори свої повноваження щодо представництва інтересів держави у суді?
— Так, упродовж поточного року місцева прокуратура спрямувала до судів різних юрисдикцій 87 позовів у різних сферах діяльності на загальну суму 9,600 млн. грн., виявлено та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення 2 кримінальних правопорушень.
Наприклад, у поточному році заявлено 63 позови щодо повернення у державну власність земельних ділянок загальною площею понад 120 га з цільовим призначенням для особистого селянського господарства. Йдеться про безоплатне отримання у власність земельних ділянок цієї категорії для громадян, які уже використали таке своє право.
Крім того, до суду заявлено позов, у випадку задоволення якого державному закладу буде повернуто земельну ділянку площею понад 150 га, вартістю близько 5 млн. грн., яку на даний час незаконно використовує приватне підприємство.
Щодо бюджетної сфери, то працівники Шепетівської місцевої прокуратури виявили, до прикладу, порушення вимог законодавства при проведенні публічних закупівель паливно-мастильних матеріалів на суму понад 1 млн. грн. У зв’язку з цим до суду скеровано позов про визнання недійсними додаткових угод до договору про закупівлю товарів. Так, без будь-яких належних на те підстав та з порушенням правил добросовісної конкуренції серед учасників, замовник та постачальник уклали між собою додаткові угоди, якими загальні обсяги пального, що планується закупити, поступово зменшено більше ніж на 7 тисяч літрів.
Також за позовом прокуратури суд ухвалив рішення про розірвання договору про будів­ництво спортивного майданчика для міні-футболу із штучним покриттям та повернення до місцевого бюджету частини коштів, сплачених на виконання робіт та стягнення штрафних санкцій за неналежне виконання договірних зобов’язань на загальну суму 277 тис. грн.

— Чи здійснюєте ви контроль за виконанням судових рішень?
— Зауважу, що упродовж поточного року рішень судів за позовами місцевої прокуратури виконано на загальну суму понад 3,800 млн. грн.

— У якому складі нині працює місцева прокуратура?
— Мій заступник — Вадим Мельник. Я в усьому покладаюсь на нього. Свої обов’язки сумлінно виконують і такі прокурори місцевої прокуратури як Віктор Гончарук, Олександр Заремба, Раїса Облог, Ірина Руденька, Сергій Яремчук, Юрій Закружецький, Наталія Семенюк, Олена Лакомова, Тетяна Бойко та Сніжана Скрипник, головний спеціаліст з питань захисту державних таємниць Тетяна Пецка, спеціаліст Ганна Романюк, прибиральник службових приміщень Людмила Нікітчук та водій Віталій Олєйніков.
Усі працівники місцевої прокуратури виконують, покладені на них обов’язки з великою відповідальністю, чесно і віддано служать державі та суспільству. Вони ініціативні, наполегливі та здатні протистояти порушенням загальновизнаних принципів верховенства права та законності.
Я пишаюся працелюбністю своїх колег і впевнений, що їхній високий професіоналізм разом з досвідом та знаннями, які вони примножують щодня, сприятимуть миру та спокою, зміцненню законності, правопорядку, надійному захисту суспільства та громадян від злочинності та беззаконня, дотриманню прав і свобод людини.
Вітаю усіх працівників прокуратури та ветеранів органів прокуратури з професійним святом! Бажаю колегам творчих сил та наснаги, професійних здобутків, невичерпної енергії, наполегливості й успіхів у роботі, міцного здоров’я, щастя і добробуту!

Спілкувалась Є.ЛИТВИНЧУК.