ГОЛОВНА СТОРІНКА Історія Напади татар наприкінці XVI століття змінили «етнічну карту» Шепетівщини

Напади татар наприкінці XVI століття змінили «етнічну карту» Шепетівщини

36 переглядів

У перші роки після укладання Люблінської унії землям нашого краю «везло», бо татари на Волинь не нападали, а «типово» руйнували сусіднє Поділля. Але вже у 1580-х усе мінилося.

Виявлена нами перша згадка про погроми сіл, які нині входять до Шепетівського району, датована 1583 роком. Тоді татари солідно «потріпали» село Лозичне. Заодно вельми дісталося й Онишківцям і Хролину. А Березну, Білопіль, Жилинці, Пиляї вони взагалі спалили дотла. Причому так, що навіть у 1593 р. там не було жодного жителя.

«Пройшлися катком» татари і селами Серединці, Городище, Коса Решнівка, які належали Тихону Хом’яку, а також Великою Решнівкою та Сягровом (володіння Януша Острозького). Всі ці поселення до 1593 р. спалили, а всіх місцевих жителів забрали з собою.

Село Судилків, яке перебувало в заставі, за станом на 1593 р. теж спалили, а людей поцупили.

На Лавринівці татари нападали двічі – у 1593 і 1618 роках. 1618-го поруйнували вони і Велику Шкарівку.

За станом на 1618 рік, як свідчать джерела, аж 16 сіл Сульжинської волості були зруйновані татарами, а люди звідти – «вибрані».

Таких, як ці наші земляки, татари далі продавали в Османській імперії. Дівчата опинялись у родинах, де їх використовували як наложниць і хатніх робітниць. Хлопців купували для допомоги по господарству. Також їх активно використовували в шовкоткацтві (через 7–10 років дарували свободу).

Між господарем-турком та невільником існували людські стосунки. Адже останній, за ісламським правом, зараховувався до членів родини. Випадки навернення колишніх невільників на мусульман були масовими. Для цього робилося обрізання. Пам’ять про національну приналежність у таких наших земляків зберігалася лише протягом одного покоління.

Українські козаки нападали на татар чи турків для того, щоб звільнити українських бранців, але таке траплялося порівняно нечасто.

Володимир КОВАЛЬЧУК.

Ілюстрації у тексті:

1) фрагмент із реєстру податків, які збирав Іван Хрінницький 1583 р. у Волинському воєводстві Речі Посполитої (згадуються села Хролин і Онишківці, поруйновані татарами);

2) той саме реєстр, у списку знизу — с. Судилків (1583 р.).

Залиште Ваш коментар
Перевести