Експерти прогнозують, що цьогорічна зима для українців буде нелегкою, можливо, навіть складнішою за попередню. Російські окупанти регулярно завдають ракетні удари, атакують дронами критичну інфраструктуру, завдають значних ушкоджень енергетичним об’єктам.
Попри усі труднощі воєнного сьогодення, життя триває. Онде уже кінець листопада на календарі. Не дивно, що і погода уже не радує теплом, температура повітря опускається до мінусових позначок.
Благо, що опалювальний сезон у місті розпочався вчасно. Це великою мірою залежало і від працівників ПрАТ «Шепетівкагаз», які до нього готувалися ретельно, відразу після закінчення попереднього опалювального сезону. Виконано великий обсяг робіт, аби забезпечити безперебійну та безаварійну подачу природного газу до підприємств, установ, осель шепетівчан.
Про це і розмовляли з головою правління ПрАТ «Шепетівкагаз» Володимиром ТУРІНСЬКИМ. Так співпало, що саме у листопаді виповнилося 60 років відтоді, як у Шепетівці було створене газове господарство.
Короткий екскурс в історію
Загалом розвиток газового господарства у місті розпочався ще у 1959 році. При Шепетівському міськводоканалі був створений газобалонний цех, який постачав для населення скраплений газ у балонах. А уже 1 листопада 1964 року у Шепетівці започаткувала свою діяльність експлуатаційна контора скрапленого газу. Начальником її призначили Павла Васильовича Шевчука.
У конторі приступили до роботи 11 працівників, які обслуговували 800 газобалонних установок. Для цього використовували 2 автомобілі. А через 9 років, восени 1973 року, було здано в експлуатацію газорозподільчу станцію, на базі якої була створена міжобласна виробнича контора з експлуатації газового господарства на чолі з Віктором Васильовичем Ємяшевим.
Виробничі потужності газорозподільчої станції сягали 24 тисяч тонн скрапленного газу на рік. До слова, на той час послугами цієї експлуатаційної контори користувалися мешканці Хмельницької, Рівненської, Тернопільської та Житомирської областей.
Через два роки розпочалася чергова реорганізація. На базі розподільчої станції було організоване Шепетівське районне виробниче управління з експлуатації газового господарства. Зростали обсяги реалізації скрапленого газу, збільшувалася кількість його споживачів. Колектив уже налічував понад 100 працівників.
Зауважимо, що до жовтня 1980 року у Шепетівку і села району надходив тільки скраплений газ. А вже у грудні цього ж року було завершено будівництво магістрального газопроводу «Полонне–Шепетівка» і тоді у місто на газорозподільчу станцію надійшов природний газ. Отож, перший факел був запалений у 1980 році, а у вересні 1981-го в оселях шепетівчан спалахнув «голубий вогник». На Шепетівщині розпочалася газифікація житлових будинків і комунально-побутових підприємств.
Заключним етапом розвитку системи управління газового господарства в країні відповідно до наказу Державного комітету України з нафти і газу у березні 1994 року стала реорганізація державного підприємства у Відкрите акціонерне товариство з газопостачання та газифікації «Шепетівкагаз».
Головою правління був призначений Володимир Володимирович Турінський. Він уже 40 років очолює підприємство. Під його керівництвом воно досягло значних успіхів і вносить вагомий вклад у розвиток економіки краю. А праця голови правління високо оцінена — він удостоєний почесного звання «Заслужений працівник сфери послуг України».
Нині у ПрАТ «Шепетівкагаз» функціонують 8 служб, працює 80 осіб. Метою діяльності підприємства є забезпечення безперебійного транспортування природного газу до споживачів міста і району.
— Пройдено досить тернистий шлях за отих 60 років діяльності газового господарства, — говорить голова правління ПрАТ «Шепетівкагаз» Володимир Турінський, — Старожили пам’ятають, як господині готували їжу в печах, на примусах, змурованих плитах. Навіть у багатоповерхівках міста стояли ті ж плити, титани, у яких гріли воду. Але це уже історія. Протягом усього часу існування покоління газовиків докладали максимум зусиль, аби в оселях краян горів «блакитний вогник».
Нині підприємство переживає чи не найважчі часи. Війна росії проти України змінила усе і всіх. Адже повсякчас існує загроза ракетних ударів, дронових атак російських окупантів по об’єктах критичної інфраструктури. Тому мусимо тримати свій, енергетичний, фронт у постійній готовності. На випадок непередбачуваних ситуацій в умовах війни ми розширили газові мережі міста для доставки блакитного палива до споживачів.
Під постійним контролем наших працівників газопровід високого тиску, підземні газові мережі. Адже на роботу впливають різні фактори, які загрожують безпеці транспортування газу. Іноді окремі громадяни необдумано, без будь-яких дозволів втручаються у систему газопостачання, створюють аварійну небезпеку.
Приміром, не так давно, влітку, був пошкоджений підземний підвідний газопровід, у результаті чого була припинена подача природного газу до сіл Городища, Серединець, Пашуків. Добре, що обійшлося без катастрофічних наслідків — працівники ПрАТ «Шепетівкагаз» оперативно усунули пошкодження.
Тому для нас одне з пріоритетних завдань — безпека під час експлуатації газових мереж, обладнання.
— Володимире Володимировичу, а чи готове газове господарство до викликів зимового періоду, проходження опалювального періоду?
— Протягом останніх пів року підприємство ретельно готувалося до зими. Виконано великий обсяг роботи, замінено застаріле обладнання, проведено модернізацію об’єктів. І це при тому, що не вистачає обігових коштів. Дається взнаки те, що на рівні держави не врегульоване чинне законодавство щодо постачання і транспортування природного газу. Усі роботи виконуються за рахунок власних коштів. А ще — завдяки споживачам, які вчасно сплачують за розподіл газу.
Хочу акцентувати увагу і на тому, що цього року, згідно з постановою Кабінету Міністрів, задля безпеки і безаварійного постачання газу ПрАТ «Шепетівкагаз» здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. Періодичність виконання таких робіт залежатиме від терміну експлуатації газових мереж. Якщо він складає до 25 років, то вони мають обслуговуватися один раз на 5 років. Якщо термін експлуатації понад 25 років, то один раз на 3 роки.
Уже провели технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж, зокрема, у багатоповерхівках на вулиці Героїв Небесної сотні.
Враховуючи воєнні реалії сьогодення, наші фахівці проводять заходи щодо додаткового захисту обладнання газових мереж від можливих ворожих обстрілів об’єктів нашої інфраструктури.
— Повномасштабна війна уже триває понад 1000 днів. І, звичайно ж, колектив газовиків з перших днів допомагає ЗСУ, нашим захисникам. Чи не так?
— Однозначно, всебічно допомагаємо військовим і дякуємо за можливість працювати і забезпечувати безперебійну діяльність стратегічного підприємства. Наші працівники також воюють на передовій лінії зіткнення з ворогом.
На превеликий жаль, колектив газовиків зазнав непоправних втрат: двоє наших фахівців — Анатолій Шевчук і Олександр Максимчук — загинули на полі бою. Недавно до «Небесного війська» приєднався і Андрій Папаш, який раніше працював на нашому підприємстві. Вічна пам’ять Героям!
Профспілкова організація підприємства матеріально підтримала родини полеглих захисників.
А загалом ПрАТ «Шепетівкагаз» постійно надає допомогу для захисників. Це і транспорт, медикаменти, необхідне обладнання, пічки-«буржуйки» для обігріву особового складу, бліндажів, для приготування їжі, зрештою, щоб висушити взуття та одяг. Долучаємося до збору на дрони, квадрокоптери. Підтримуємо і волонтерські організації, благодійні фонди. Зокрема, тісно співпрацюємо зі Спілкою ветеранів Афганістану. Газовики періодично відраховують власні кошти із заробітної плати на потреби ЗСУ.
Усім, чим можемо, допомагаємо, аби наблизити Перемогу над ворогом. Адже кожен, так би мовити, бореться на своєму фронті.
— Дякую за розмову.
С.ГРИГОРЕНКО.
На знімках: газовики на ремонті газопроводу.