Переконаний директор філії «Шепетівське лісове господарство» Олександр Заблоцький. Підприємство щороку витрачає великі кошти на охорону лісів. Адже потрібно у повному обсязі виконати великий комплекс заходів, аби попередити будь-які надзвичайні ситуації, запобігти лихові.
Відрадно, що попри неабияку спеку цьогоріч та й попереднього року на теренах філії не було зафіксовано жодного займання. На це і спрямовані зусилля колективу лісівників.
Красиві, ошатні ліси прикрашають наш край. Щороку у філії «Шепетівське лісове господарство» створюють нові насадження. Але, щоб вони виросли, стали деревами, наростили, як кажуть, крону, пройде не один десяток років. А скільки праці треба докласти, аби належно доглянути, зберегти оті насадження… На них чатують хвороби, позначаються погодні катаклізми.
Однак, поза сумнівом, є у лісу чи не найнебезпечніший і підступний ворог — це вогонь. Адже саме він може знищити ліс за лічені години. У вогні гинуть не тільки дерева, а й птахи, звірі, цінна рослинність. Вигорає лісова підстилка, верхній шар грунту. А на відновлення цього потрібні роки.
Тому на підприємстві ще з ранньої весни турбуються про посилення охорони лісів у літню пору. Адже запобігти лісовим пожежам значно легше, ніж, не дай, Боже, боротися з вогняною стихією.
Тож задля профілактики планомірно здійснюється очищення ділянок після санітарного вирубування лісу. Встановлюються шлагбауми та різні бігборди. Відтак, перекрито 59 лісових доріг, облаштовано 56 аншлагів з наочною агітацією.
— Це далеко не всі заходи, спрямовані на охорону лісу, — розповідає інженер з охорони та захисту лісу Андрій Шишкін. — Спектр робіт об’ємний. Цього року створили 42,2 кілометра нових мінералізованих смуг. Цю роботу виконували наші трактористи Віктор Недосип та Едуард Поліщук. Працювали у взаємодії з майстрами лісу. Саме вони показували, де облаштовувати оті смуги. До того ж провели догляд за уже існуючими смугами. Їхня довжина 505,8 кілометра.
У філії наявна телевізійна система спостереження. До пункту керування підключено 4 камери відеоспостереження. Тут постійно чергують водії і завжди напоготові спецтехніка. Сумлінно виконують свої обов’язки Олексій Рижак, Олександр Притулина, Сергій Назарук.
— Проводимо рейди, роз’яснювальну роботу серед відвідувачів лісу. Адже найчастіше пожежі виникають через людську недбалість — незагашене багаття, кинуті сірник або недопалок цигарки. А ще іноді до біди можуть призвести дитячі пустощі з вогнем. Тому й пояснюємо людям, — зауважує Андрій Шишкін. — Однозначно, що прогулянка у лісі приносить усім неабияке задоволення. Відомо, що одне дерево за добу виділяє стільки кисню, аби ним могли дихати три особи. Один гектар хвойних дерев затримує до 40 тонн пилу, а листяний ліс поглинає його до 100 тонн. Отака статистика. Елементарних правил потрібно дотримуватися однозначно. У спекотні дні, коли стовпчики термометрів піднімаються вище 25-30 градусів, небезпека займання може бути навіть від найменшої іскри, він проїзду автомобіля.
— Іноді можна почути від пересічних громадян, що лісівники все перекрили, не можна заїхати у ліс і відпочити, — говорить директор філії Олександр Заблоцький. — Але нагадаю, що у зв’язку з дією правового режиму воєнного стану у нашій державі, ще 2022 року Хмельницька ОВА видала відповідний наказ, згідно з яким в’їзд до лісів усіх видів транспортних засобів заборонено, окрім велосипедів, а також розведення багать.
Хоча мешканцям краю відвідувати ліси не заборонено. Майже у кожному нашому лісництві діють рекреаційні зони відпочинку. Найпопулярніші з них — це «Дубки» поблизу с. Кам’янки, а ще за 5 кілометрів від міста на трасі, що веде до Звягеля, неподалік с.Климентовичів та біля адмінприміщення Мальованського лісництва. Лише одне прохання до відвідувачів — дотримуватися порядку і правил поводження з вогнем, берегти майно: альтанки, бесідки, лавочки тощо. Бо ж дехто любить гарно відпочивати, але забуває прибрати за собою сміття.
Нагадаємо, що порушення вимог пожежної безпеки у лісах, згідно статті 77 КУпАП, тягне за собою накладання штрафу: на громадян — від дев’яноста (1530 грн.) до двохсот сімдесяти (4590 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб — від двохсот сімдесяти (4590 грн.) до дев’ятисот (15300 грн).
Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки у лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, також підлягає штрафу: на громадян — від двохсот сімдесяти (4590 грн.) до дев’ятисот (15300 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб — від шестисот тридцяти (10710 грн.) до однієї тисячі восьмисот (30600 грн).
Отож, бережімо наші мальовничі ліси, бо це справді народне багатство. І його потрібно берегти для себе і для майбутніх поколінь.
С.ГРИГОРЕНКО.