Статистика випадків виявлення сказу свідчить про те, що це небезпечне інфекційне захворювання прогресує. І загроза від нього може підстерігати у будь-якому місці.

Міг призвести до непередбачуваних нас­лідків щодо сказу і випадок, який трапився 8 листопада. Того дня о 8-й годині мешканець с. Білокриниччя виводив на випас кобилу на околицю свого села. Коли припинав її, то, побачивши у кущах щось підозріле, кинув туди грудку землі.
Несподівано звідти вибіг лис і почав нападати на сельчанина. Коли власник тварини кинув у «рудого» молотка, той зовсім не злякався, а почав його гризти. Тож білопільчанин побіг додому за засобами захисту. А коли повернувся, лис лежав біля кобили мертвий, вочевидь забитий гнідою під час захисту. Однак і сама кобила була у крові – у ділянці нижньої щелепи у неї була роздерта нижня губа.
Відтак сельчанин витер рукою кров на кобилі та повідомив про цю подію державну службу ветеринарної медицини. Того ж дня було відіб­рано патологічний матеріал (головулиса) для дослідження на сказ. Згідно з протоколом випробувань патологічного (біологічного) матеріа­лу, у цього лиса виявлено вірус сказу.
На місці перебування лиса та відбору проб проведено дезінфекцію. Труп лиса спалено на місці, залишки зариті на глибину 2 метрів. Одразу ж було проведено вимушену вакцинацію кобили. А щодо тварин, які утримуються у господарстві селянина (один кіт і дві собаки), проведено профілактичну вакцинацію. Власник кобили був направлений до Шепетівської ЦРЛ, де йому також зробили щеплення.
Відтак, про випадок захворювання лиса на сказ повідомлено головного лікаря ЦРЛ, головного лікаря Шепетівського центру ПМСД, голову ДНПК при РДА. А 11 листопада проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Шепетівській РДА, запровад­жено карантинні обмеження у неблагополучному населеному пункті та затверджені заходи з ліквідації сказу.
Варто нагадати, що сказ – небезпечне вірус­не інфекційне захворювання, що передається людині під час укусу або контакту із слиною хворої тварини.
Якщо укусила тварина або її слина потрапила на шкіру чи слизові оболонки, то головне – швидко промити рану (подряпину) водою з милом, обробити краї рани спиртовим розчином йоду, накласти стерильну пов’язку. І негайно потрібно звернутися до травматологічного пункту, який працює цілодобово. Єдиним захис­том від хвороби є щеплення.
З метою запобігання захворюванню на сказ серед населення, необхідно дотримуватися таких правил:
— уникати контактів з безпритульними і дикими тваринами. Звертати особливу увагу дітей на небезпеку таких контактів;
— своєчасно здійснювати щеплення домашнім тваринам;
— за найменшої підозри на захворювання серед тварин повідомляти територіальні органи Держпродспоживслужби;
— негайно звернутися до лікаря після контакту (укусу або ослинення) з підозрілою твариною, оскільки при проявах клінічних ознак врятувати хворого, як правило, не вдається.
Тільки вчасно і кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу можуть вберегти потерпілих людей від смертельних наслідків.
Звертаємо увагу власників тварин (собак, котів), що Шепетівська районна державна лікарня ветеринарної медицини проводить кампанію з вакцинації тварин проти сказу у структурних підрозділах лікарні:
Шепетівській міській ДВМ (тел. 097-179-80-73),
Судилківській ДВМ (тел. 067-109-33-26),
Ленковецькій ДВМ (тел. 096-657-27-78),
Грицівській ДВМ (тел. 098-865-62-36),
Хролинській ДВМ (тел. 096-624-52-15),
Городнявській ДВМ (тел. 097-406-78-83).
Під час проведення цих заходів будуть надаватися безкоштовні консультації щодо догляду та утримання тварин, здійснення їхнього клінічного огляду, виїзд спеціаліста на місця, де є більше 10 голів тварин.
Вартість профілактичного щеплення проти сказу тварин становить усього 6 гривень. Також власники тварин повинні забезпечити фіксацію тварини при проведенні вакцинації.
В.САВІЦЬКИЙ,
головний спеціаліст Шепетівського
РУ ГУ ДПСС у Хмельницькій області.