Днями нам зателефонувала читачка газети, шепетівчанка Галина Романюк, яка попросила порушити на сторінках нашого часопису тему про шкідливі відходи. Зокрема, вона наголосила на батарейках. Населення масово ними користується у побуті, а розряджені, не задумуючись, викидає у відра, разом з усіма іншими відходами, а потім – у сміттєві баки.
Жінку турбує ця проблема, бо на власному здоров’ї відчула шкоду від забрудненого середовища, двічі оперувалася. «Адже ухвалено закон про сортування відходів, але місцева влада досі не організувала збір небезпечної вторсировини», — зауважила небайдужа громадянка.

Звісно, журналісти взялися до вивчення цього питання. З часу ухвалення Закону «Про відходи» пройшло чимало часу, та суттєвих зрушень у цьому плані городяни не бачать.
Наразі у місті обладнані сміттєзбірні майданчики, де розташовано по кілька сміттєвих баків, два-три з яких призначені для скидання відходів із паперу та ПЕТ-пляшок. Всі ж інші відходи перемішані і накопичуються у загальних баках. Зібраний непотріб машини-сміттєвози щодня відвозять на сміттєзвалище, яке вже давно переповнене. Ось такі сьогоднішні наші місцеві реалії.
А науковці, екологи виділили з-поміж усієї вторсировини 18 відходів, які не можна класти у загальні сміттєві баки, бо вони належать до небезпечних, катастрофічно забруднюють довкілля та погіршують здоров’я нації. Такі відходи необхідно передавати на утилізацію спеціа­лізованим підприємствам.
Насамперед, це батарейки. Вони мають важкі метали, кислоти, луги, які сильно забруднюють воду, грунт, а через це у людей виникають хвороби мозку, рак, нервові розлади тощо. Розряджені акумуляторні батарейки науковці радять викидати у спеціальні контейнери, а лужні — відправляти на окреме звалище небезпечних побутових відходів.
Потребують відокремлення від загального сміття люмінесцентні лампи, скляні градусники, бо вони містять смертельно небезпечну ртуть. Потрапляючи в організм людини через забруднене повітря, ця речовина вражає нервову систему, нирки, печінку.
Утилізацією непридатних до використання ліків, що містять потужні хімікати, які можуть забруднити грунт, воду або ж повітря, теж мають займатись певні організації або власне аптеки.
Побутову електроніку, техніку мають утилізувати спеціалізовані організації. Не можна викидати на смітник і залишки використаних феєрверків. Такі відходи можуть утилізувати пожежники.
До небезпечних побутових відходів відносяться й порожні флакони аерозольної фарби, пластикові запальнички, автомобільні паливні фільтри, шини, фарби, розчинники, клеї, лаки, жири та олії, городні хімікати, побутова хімія, косметика. Весь цей непотріб має збиратися і звозитися у спеціально відведене місце для зберігання та накопичення небезпечних відходів, а потім відправлятися у центри їхньої утилізації.
Ми перерахували, яка вторсировина небезпечна і потребує сортування та утилізації, і поцікавились у комунальників міста, чи сортується окремо хоч щось із названої небезпечної вторсировини.
Начальник міського управління житлово-комунального господарства та з питань регулювання земельних відносин Павло Цвіркун повідомив, що є певні норми у роботі з відходами, згідно з якими хто продає товари із небезпечним для екології вмістом, той має і приймати їх на утилізацію. Наприклад, реалізатори батарейок, люмінесцентних ламп зобов’язані збирати відпрацьовані засоби і відправляти їх на утилізацію. Контролювати підприємців щодо виконання цього положення повинна обласна екологічна інспекція.
Чиновник сказав, що окремо збирають відпрацьовані батарейки у навчальних закладах міста, у міськвиконкомі, спеціальна скринька для цього висить у адмінприміщенні Шепетівського району електричних мереж.
Також П.Цвіркун повідомив, що на території міста збір побутового сміття здійснюють дві управлінські компанії — «Управдом», «Житлофонд» та Шепетівське ремонтно-експлуатацій­не підприємство. Весь непотріб вони везуть на сортування до приватного підприємства «Екоресурс-Поділля», де відбираються усі компоненти, які підлягають подальшій переробці, а сміттєві залишки відвозяться на міське сміттєзвалище. Окрім цього у місті працюють пункти прийому вторсировини, куди місцеві жителі можуть здавати скло, метал, папір, пластикову тару і отримувати від цього прибуток.
Представник фірми «Екоресурс-Поділля» Ал­ла Лінник інформувала, що наразі їхнє підприємство сортує тільки тверді побутові відходи і лише за видами, які підлягають подальшій переробці. Займатись сортуванням небезпечних побутових відходів фірма поки не планує, бо це складна справа, для цього необхідно мати особ­ливу ліцензію. Таким видом діяльності в Україні займаються лише кілька підприємств.
— У місті Хмельницькому вулицями курсує «еко-бус», який періодично збирає небезпечні відходи у городян та торговельних закладах, і міська влада оплачує такі послуги підприємця. Можна вивчити досвід і організувати теж саме у нас, — вважає Алла Борисівна.
Отож резюмуємо: небезпечними відходами у нашому місті ніхто серйозно не займається. Збирання відпрацьованих батарейок – хороша справа, але вона не масштабна, за неї беруться поодинокі небайдужі люди чи колективи.
А поки що радимо шепетівчанам складувати визначені науковцями небезпечні відходи своєї життєдіяльності у своїх господарських приміщеннях до кращих часів. Або спробувати повертати використані речі, туди, де ви їх прид­бали.
А взагалі, чекаймо, коли боротьба за чисте навколишнє середовище стане великою продуманою державною стратегією. Коли уся вторсировина сортуватиметься, перероблятиметься і утилізуватиметься заради збереження довкілля та здоров’я нації.
Г.МАЗУРКЕВИЧ.