Позаминулої суботи мешканці с. Климентовичів міцно спали і не відали, що дорогою поблизу їхнього села ледь плетуться голодні й стомлені чотири молоді темношкірі іноземці. Саме це зацікавило поліцейських, котрі цілодобово патрулюють вулицями міста і району. Підозрілим було те, що група чоловіків рухалась пішки серед ночі, ніби заблукала чи хотіла залишитись непоміченою.

Екіпаж патрульних попросив невідомих осіб пред’явити документи. Вони цього не зробили, тому були затримані та доправлені у Шепетівський відділ поліції для з’ясування ситуації.

У процесі спілкування (для цього правоохоронці запросили місцеву вчительку англійської мови), було встановлено, що нічні мандрівники — громадяни Народної  Республіки Бангладеш. Про те, куди прямували, спочатку не зізнавались, а потім розповіли, що хотіли потрапити до Європи, зокрема до Німеччини.

Спілкування було обмеженим, бо лише один із бангладешців трішки володів англійською мовою, тож багатьох запитань не розумів. Щодо відсутності документів він повідомив, що їх забрали двоє перевізників, які обіцяли за гроші доставити їх на європейський континент. Натомість, відібравши паспорти, висадили серед ночі у лісопосадці біля с. Климентовичів. Чоловіки йшли, вважаючи, що перебувають у прикордонній зоні і що до мети зовсім близько.

Поліцейські, які чергували тієї ночі, дали іноземцям змогу відпочити в одній із службових кімнат, зранку їх нагодували у їдальні колишнього АТП. Кухар, яка обслуговувала іноземців, розповіла, що молоді люди були такими голодними, що з апетитом з’їли по порції борщу, гречаної каші з котлетою, салат, випили компот, воду. Цей безкоштовний сніданок подарував нелегалам власник кафе «Зустріч» Петро Гурський, адже люди певним чином потрапили у біду. Потім іноземців передали працівникам Шепетівського міського відділу Управління державної міграційної служби у Хмельницькій області.

Журналісти нашого видання розмовляли з начальником місцевої міграційної служби Юлією Літвін. Вона повідомила, що іноземців після опитування у поліції було вирішено помістити у Волинський притулок тимчасового утримання нелегалів з метою встановлення кожної особи та з’ясування обставин правопорушення. Пані Юлія спільно із поліцейськими супроводжувала групу нелегалів до притулку.

А протягом вихідних обласне управління міграційної служби підготувало позовні заяви до суду з метою видворення іноземців за межі території України, як таких, що незаконно на ній перебувають. Хмельницький міськрайонний суд виніс рішення про затримання чотирьох бангладешців на 6 місяців, а після завершення процедури їхньої ідентифікації — примусово депортувати.

Пані Юлія додала, що спеціалісти їхньої служби робитимуть запит у консульство Бангладеш в Україні. Звідти мають підтвердити, що затримані — їхні громадяни і видати їм тимчасові паспорти для зворотного перетину кордону.

Протягом цього року Шепетівським міським відділом Управління державної міграційної служби у Хмельницькій області було заведено 12 справ про порушення міграційного законодавства. І не тільки на емігрантів, які шукають кращої долі деінде, а й на осіб за користування підробними документами, простроченими посвідками про тимчасове проживання в Україні.

Таку численну групу нелегалів у нашому краї затримано вперше. Близько десяти років тому був схожий випадок. До речі, для тимчасового утримання нелегалів в Україні діють три пункти — у Волинській, Чернігівській та Миколаївській областях.

Багато українців свого часу «скуштували» емігрантську долю. У період перебудови й наші земляки нелегально перетинали кордони Шенгенської зони, аби знайти пристойний заробіток у країнах Євросоюзу. Втім, зі отриманням безвізового режиму для поїздок до Європи, цей метод відпав. Нині українці без обмежень отримують закордонні біометричні паспорти, відкривають візи і вільно мандрують країнами Шенгенської зони або їздять на роботу. За цей рік шепетівчанам видано аж 7100 таких дозвільних документів, і попит на них не зменшується.

Щоб прискорити процес їхнього оформлення, працівники міграційної служби запровадили електронну чергу. Усі бажаючі можуть записатись на веб-сайті служби як для отримання закордонного паспорта, так і для оформлення ІD-картки. Пані Юлія запрошує шепетівчан активніше користуватись електронним записом, бо це зручно і значно економить час кожного відвідувача.

А історія з нелегалами говорить про те, що міграційні процеси у світі набули неабиякого поширення. Нічні непрохані гості з Бангладеш, які блукали у лісосмузі біля Климентовичів, — підтвердження цьому.