Чи не виникнуть у прийдешні холоди у нашому місті проблеми з теплопостачанням? Скільки має заробляти середня шепетівська молода сім’я з трьох осіб, щоб не «пасувати» перед цифрами у щомісячних платіжках? Як оцінюєте недавнє заохочення Кабміном громадян з 1 жовтня до економії електроенергії? Чи виглядає перспективним безальтернативне споживання такого енергоносія, як природний газ, у світлі останніх подій (зростання цін, потреба шукати нових його постачальників)?
Цим та іншим ми цікавилися у перехожих на вулиці Героїв Небесної сотні під час чергового опитування.
Катерина, медична сестра Шепетівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату:
— Цілком ймовірно, що цього опалювального сезону такі труднощі з централізованим теплопостачанням, які Шепетівка переживала у попередні роки, можуть повторитися. Візьмемо, для прикладу, справу із наданням дозволів на індивідуальне опалення. На жаль, будинок, у якому мешкаю, не входить до числа пріоритетних. А комунальні платежі дуже високі. Приміром, у деякі місяці торік лише за опалення однокімнатної квартири до двох тисяч гривень «набігало».
А дідусеві платіжки на три з половиною тисячі надходили (на щастя, він отримує субсидію). Дідусь, можливо, і хотів би провести те індивідуальне опалення, однак сусіди проти, бо дорого.
Також чула, що недавно уряд нашої країни повідомив про зниження тарифу на електроенергію для населення зі споживанням до 250 кВт/год. на місяць. Гадаю, що від цього виграють хіба що жителі багатоквартирних будинків. А от мешканцям приватного сектора доведеться додатково витрачатися, бо, як правило, щомісяця споживають електроенергії більше, аніж запропонований обсяг.
Щодо природного газу, то великих перспектив користування ним у найближчі часи в нашому місті не бачу. Повністю «переходити» на газ уже не має сенсу.
Валерій Васильович, працівник Грицівської музичної школи:
— Якщо молода сім’я з трьох осіб забезпечена, чоловік та дружина мають стабільну роботу «на місці» (неподалік дому), то, на мій погляд, проблем із сплатою комунальних платежів у опалювальний період у неї не виникне. Насправді для цього потрібно небагато — аби щомісячний дохід такої родини дорівнював половині типової європейської зарплати, еквівалентну 500 американських доларів.
На жаль, багато енергоносіїв постійно дорожчають. Візьмемо, приміром, природний газ. Якщо ціна на нього буде «нормальною», перспектива споживання є. А от 8–13 гривень за кубометр – це багато. Давно настав час олігархам трішки обмежити свої апетити. В Україні природний газ власного видобутку має продаватися за ціною, яка доступна для споживачів. За умови, якщо у них автономне опалення.
Володимир:
— «Десятка» (тобто 10 000 гривень) доходу щомісяця на кожного дорослого у середньостатистичній молодій сім’ї у Шепетівці — необхідна передумова для безпроблемної й регулярної сплати за комунальні послуги. Однак не завжди тільки від споживачів якість надання цих послуг залежить.
Так, у останні три роки в нашому місті траплялися проблеми із теплопостачанням. Хотілося б, щоб у Шепетівці їх не було (читав у Фейсбуці, як у м. Смілі на Черкащині тамтешня влада нині добивається, аби не погашати борги місцевого приватного теплопостачальника).
Проблеми під час опалювального сезону можливі, однак думаю, що шепетівчан мерзнути не залишать. Усі питання як не на місцевому рівні, то на обласному чи всеукраїнському, таки вирішуватимуться.
Чи «вкладуться» домогосподарства у 250 кВт/год. електроенергії на місяць, щоб не переплачувати? Гадаю, що це цілком реально, і від того який сезон – опалювальний чи ні – не залежить. У мене вдома менше ніж 250 кіловатів використовується (навіть коли лампочки звичайні, а не економні).
Тетяна, пенсіонерка:
— Сумніваюся, що прийдешній опалювальний сезон у Шепетівці мине без проблем. Погляньте ж самі: ціни на все одні, а зарплати – зовсім інші, за ними «не встигають». Багатьом буде складно «викрутитися».
Яка ймовірність складнощів у сфері теплопостачання цієї зими? Знаєте, хоча я і корінна шепетівчанка (тут народилася), але лише недавно повернулася до рідного міста. Як і багато хто, мала потребу змінити постачальника газу. Зробила це дуже швидко, за допомогою банку. Знаю, що люди часто від опалення газом відмовляються, на пічне опалення переходять.
Загалом, як гадаю, аби середньостатистичній молодій сім’ї з трьох осіб (чоловік, жінка, дитина) за комунальні послуги у новий опалювальний сезон щомісяця та повністю сплачувати, то без економії не обійтися. Потрібно у чомусь себе обмежувати. Ну і, звісно, обоє дорослих повинні мати стабільну роботу.
Чи зможуть після 1 жовтня люди «вкладатися» у «дешевшу» щомісячну «норму» споживання електроенергії, як це запропонував Кабмін (якщо використати до 250 кВт/год. на місяць, то один кіловат коштуватиме 1 гривню 44 копійок)? Думаю, що так, але треба відмовитися від надто частого користування комп’ютерною технікою, іншими електроприладами. Не кожному таке вдасться, адже сучасні люди нині хочуть жити краще, з більшим комфортом.
Особливо важко нині доводиться пенсіонерам, котрим із певних причин не надають субсидію. Хіба вони зможуть заплатити за «комуналку», якщо їхня пенсія — трохи більше 1800 гривень?
Юрій:
— Якщо молодим людям надати роботу, за яку непогано платять, цих коштів достатньо для забезпечення дітей, то і з оплатою комунальних послуг справляться. А от коли держава забезпечити не може, а лише вимагає – це інша справа.
Скільки треба заробляти типовій молодій сім’ї, котра в умовній двокімнатній квартирі мешкає, аби вчасно та у повному обсязі за «комуналку» сплачувати? Однозначно відповісти важко. Справа у тому, що «смаки» та потреби у кожного різні. Для Шепетівки «чистий» щомісячний дохід має бути не меншим, ніж 10 тисяч гривень у розрахунку на одного.
Що треба зробити, аби опалювальний сезон, початок якого не за горами, пройшов без ускладнень? Якщо менше будуть красти, тоді пройде без проблем. А якщо на Гавайські острови їздитимуть, на джипах кататимуться, то у кінцевому підсумку постраждають звичайні люди. Риба гниє з голови. А ще «вони» не розуміють того, що у нас є межа терпіння, за яку не варто заходити.
Як оцінюю недавнє заохочення Кабміном громадян з 1 жовтня до економії електроенергії? На мій погляд, щомісяця сім’я з трьох людей, коли взимку темна частина доби подовшає, не зможе спожити менше, ніж 250 кВт/год. електроенергії. Адже якщо у родині є школяр, то муситиме, приміром, брати участь у дистанційному навчанні. А ще ж люди користуються мікрохвильовими печами, пральними машинками, телевізорами. Одним словом — різноманітною побутовою технікою. Також у приватному секторі досить часто встановлюють електрокотли.
Втім, для жителів багатоквартирних будинків часто-густо централізоване опалення є безальтернативним. А ще, буває, електромережі у багатьох будинках уже застарілі. Навіть саме підключення індивідуального опалення потребуватиме значних коштів. Також обурює, що немає чітких правил, зрозумілих тарифів у роботі організацій, які надають сервісні послуги у сфері енергопостачання.
Підготували: Володимир КОВАЛЬЧУК, Володимир КОРОЛЬКОВ.