Пробного НМТ не проводитимуть
Верховна Рада підтримала законопроєкт, який визначає правила проведення державної підсумкової атестації та вступної кампанії у наступному році.
Для вступу треба буде скласти національний мультипредметний тест (НМТ), який складатиметься з трьох обов’язкових предметів (українська мова (без літератури), математика, історія України). Ще один предмет буде на вибір. Це може бути українська література, англійська мова, іспанська, німецька, французька, біологія, географія, фізика та хімія.
Тестування з історії України, біології, географії, фізики, хімії можна буде скласти не лише українською мовою, а й польською, румунською, угорською та кримськотатарською.
Вступникам обов’язково потрібно складати українську мову та математику. Іспит з української потрібен для вступу на будь-яку спеціальність в Україні, її знання — одна з умов для здобуття вищої освіти. Математика ж демонструє аналітичне й логічне мислення вступників, ці навички потрібні для подальшого навчання у закладах вищої освіти.
Історію України повернули до переліку обов’язкових предметів НМТ. Це невід’ємний елемент патріотичного виховання молоді. Тим паче нині, під час війни. Знання з історії України формують уміння критично мислити, оцінювати причинно-наслідкові зв’язки, не вестися на маніпуляції та фейки.
Зауважимо, що НМТ охоплюватиме не весь період історії, а лише від XVI століття і дотепер.
На виконання завдань із кожного предмета учасникам буде виділено по 60 хвилин. Усі чотири тести вступники складатимуть протягом одного дня. Буде два блоки по 120 хвилин: дві години тестування, перерва (її тривалість уточнять пізніше) і потім ще дві години тестування.
Така модель НМТ визначена з огляду на безпекову ситуацію. Учасникам потрібно буде лише один раз з’явитися до екзаменаційного центру. А ті, хто складатиме тестування за кордоном, зможуть це зробити у місцевих екзаменаційних центрах.
Пробного НМТ не проводитимуть. Буде лише основна та додаткова сесії.
Щодо підсумкової атестації у школах, то її не проводитимуть для учнів 4-х, 9-х та 11-х класів, допоки триває воєнний стан. Після закінчення війни у 4-х класах буде атестація з української мови та математики. У 9-х та 11-х класах — з української мови, математики, історії України та іноземної мови.
Щоправда, Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) у 2024 році планує організувати експериментальну атестацію для четвертих класів. Вона стосуватиметься обмеженої кількості учнів, тобто відбуватиметься лише у тих школах, які самостійно захочуть перевірити якість освіти дітей. Після проведення пілотної атестації УЦОЯО збере відгуки про складнощі та розробить єдиний стандарт проведення ДПА.
До речі, із законопроєкту парламент вилучив провозицію скасувати заочну та вечірню форми навчання у вишах. Тобто ці форми у 2024 році залишаються. Аргументом було те, що, зважаючи на воєнний стан, складне економічне становище в країні, варто залишити різні форми навчання.