Отож, кліщі переносять інфекції, зокрема і хворобу Лайма. Вона вражає нервову і серцево-судинну системи, суглоби та опорно-руховий апарат і може призвести до інвалідності.

 

Першими проявами хвороби Лайма є: почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі, млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної систем і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а наприкінці третьої доби наближається до 100 відсотків.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно вражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час всмоктування кліща, але також, якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, аби легше було помітити кліщів.

Повертаючись з прогулянки, огляньте одяг і шкіру. При укусі кліща, під шкіру потрапляє слина. Як правило, укус кліща не відчувається, тому що в його слині міститься фермент, близький за властивістю до анестезії.

Якщо ви раптом виявили на собі кліща, постарайтеся його видалити самі (кліщ помирає, якщо капнути на нього медичним спиртом або соняшниковою олією, а «викручувати» кліща потрібно проти годинникової стрілки), або зверніться до медиків. Після видалення кліща місце укусу необхідно обробити спиртом або йодом.

До речі, якщо ви самостійно видалили кліща, рекомендую покласти його у скляну ємність, щільно закрити і віднести у медичну лабораторію, де проведуть відповідний аналіз, який дозволить вам, за необхідності, розпочати своєчасне лікування, не чекаючи появи симптомів.

Бережіть і своїх чотирилапих улюбленців, адже вони найчастіше страждають від укусів кліщів, тому регулярно оглядайте їх після прогулянок. Якщо ж ваша собака живе на вулиці, приділіть їй кілька хвилин, огляньте зону шиї та вуха.

Якщо виявили кліща — негайно до ветеринара! Укушені тварини, при ненаданні їм своєчасної допомоги, гинуть. Щоб уникнути укусів, використовуйте спеціальні спреї або краплі, які можете придбати у зоомагазинах. Вони допоможуть у боротьбі з кліщами.

 

НА ЗАМІТКУ. Нині у розпалі період відпусток, тому будьте пильними. Кліщі мешкають не тільки за містом, на улюбленій дачі. Від укусів кліщів страждають і на теплих морських курортах. Улюблені місця паразитів ті, де шкіра найбільш тонка: зона пахв, паху, під колінами, шкіра голови. Тому будьте обережними.

В.САВІЦЬКИЙ,

головний спеціаліст Шепетівського

РУ ГУ ДПСС у Хмельницькій області.