ГОЛОВНА СТОРІНКА Здоров'я Один із сорока жителів області хворіє на рак

Один із сорока жителів області хворіє на рак

13 переглядів

Важливим у лікуванні онкопатології є перший крок

За даними світової медичної статистики захворюваність та смертність  населення від злоякісних новоутворень невпинно зростає.

У 2018 році у Хмельницькій області зареєстровано близько 5 тисяч нових випадків хвороби на злоякісні новоутворення, внаслідок цього померли понад 2,5 тисячі громадян. З моменту встановлення діагнозу – «рак» – більше 1,2 тисячі пацієнтів померли протягом першого року.

Для того, щоб зрозуміти динаміку онкологічної захворюваності, наведу такі дані: показник онкологічної захворюваності в області (у перерахунку на 100 тисяч населення) у 2000 році становив 329,7 випадків, а в 2018 році – вже 383,2. Тобто за ці роки захворюваність на рак зросла на 16 відсотків. На початок 2019 року в області на диспансерному обліку перебуває понад 32 тисяч пацієнтів з діагнозом – «онкологічне захворювання», тобто один із сорока жителів області хворіє на рак.

Вчені довели, що у 90 відсотків злоякісних новоутворень причиною є канцерогенні фактори навколишнього середовища і спосіб життя, у 10 відсотків — генетична схильність. До переліку канцерогенних факторів віднесено тютюнопаління (сприяє розвитку 30 відсотків усіх злоякісних новоутворень), особливість харчування, інфекційні агенти, професійні канцерогени, іонізуюче опромінювання, ультрафіолетове випромінювання, вживання алкоголю, забруднення атмосферного повітря, низька фізична активність тощо.

Медична галузь не може радикально вплинути на зниження онкологічної захворюваності, але у змозі змінити перебіг, досягти тривалої ремісії цієї хвороби. Безперечним є факт, що злоякісні новоутворення ефективно лікуються на ранніх стадіях.

Що ж робити для того, щоб запобігти хворобі або ж виявити рак на початкових стадіях? Відповідь проста: людина повинна дбайливо та відповідально ставитися до свого здоров’я. У дитячому віці про це піклуються батьки дитини, а з настанням зрілості ми самі повинні дбати про себе. Особливо це стосується громадян, у яких в родині траплялися випадки злоякісних новоутворень.

Тому наполегливо рекомендую постійно дотримуватись засад здорового способу життя та щороку проходити скринінгові обстеження, які включають загальноклінічні аналізи крові та сечі, а у плані виявлення найчастіших онкологічних хвороб — обстеження грудних залоз, гінекологічне обстеження жінок, у чоловіків — обстеження простати, у пацієнтів старших 50 років — обстеження прямої кишки. За наявності скарг сімейний лікар призначатиме додаткові спеціальні обстеження.

Коли попередні обстеження у сімейного лікаря, у районних або міських поліклініках, у приватних лікарів не встановили діагноз, а проблеми зі здоров’ям залишаються, рекомендую отримати направлення у сімейного лікаря та звернутися до Хмельницького обласного онкологічного диспансеру, де є сучасне діагностичне обладнання, для ультразвукової, рентгенологічної, ендоскопічної, лабораторної діагностики та працює колектив висококваліфікованих лікарів-онкологів, онкологів-хірургів, онкологів-отоларингологів, онкологів-гінекологів, радіологів.

Згідно з дослідженнями, злоякісна пухлина розвивається тривалий період, іноді 5 та більше років, до появи значних клінічних проявів хвороби. Цей факт свідчитьпро те, що є час для діагностики захворювання на початкових стадіях. Тому необхідно не зволікати, а своєчасно звертатись до лікарів онкологічних спеціальностей уже при перших симптомах хвороби. Адже ефективне лікування раку при І-II стадіях досягається у 95 відсотках випадків.

Дуже важливим у лікуванні онкопатології є перший крок. Ухвалення рішення про тактику лікування злоякісного захворювання має здійснювати група фахівців-онкологів, тобто онкохірург, хіміотерапевт та радіолог. Це пов’язано з тим, що спеціальне лікування онкологічних захворювань є комплексним або комбінованим і включає хірургічний, хіміотерапевтичний та радіологічний компоненти.

У Хмельницькому обласному онкологічному диспансері медична допомога пацієнтам надається згідно з протоколами, затвердженими профільними світовими онкологічними асоціаціями (ЕSMO, NSSN, АSKO та інші). Варто знати, що для більшості локалізацій пухлинного процесу (наприклад, у стравоході, шлунку, прямій кишці, молочній залозі, яєчниках) лікування розпочинається з курсів хіміотерапевтичного та променевого компонента з подальшим хірургічним втручанням (а не навпаки), що дозволяє досягнути значно кращих віддалених результатів лікування та дати пацієнтам шанс на одужання.

Після проведеного курсу спеціального лікування пацієнти зі злоякісними новоутвореннями підлягають пожиттєвому диспансерному нагляду у лікарів-онкологів, що допомагає своєчасно діагностувати рецидиви захворювань та вибрати правильну тактику подальшого лікування.

Якщо ж пацієнт розпочинає лікування у не онкологічних медичнихзакладах, то, як правило, йому на початку проводиться хірургічне втручання, а лише потім для подальшого лікування (хіміотерапії, променевої терапії тощо) він скеровується до онкологічного диспансеру. Часто це буває запізно, бо втрачається дорогоцінний час, і тоді пацієнт та його родина залишаються наодинці з ускладненим перебігом хвороби.

У сучасному світі діагноз «онкологія» — не вирок. На сьогодні найбільш ефективним є комплексне або комбіноване спеціальне лікування онкопатології, яке можливе лише у лікувальних закладах онкологічного профілю. Психологи стверджують, що пацієнт повинен бути поінформований про свій діагноз, це є «пусковим механізмом» для мобілізації організму у боротьбі з раком.

Пам’ятайте, що у лікуванні онкопатології важливим є перший крок.

В’ячеслав МОРОЗ,

головний онколог Департаменту

охорони здоров’я, головний лікар

Хмельницького обласного

онкологічного диспансеру.

Залиште Ваш коментар
Перевести