ГОЛОВНА СТОРІНКА Цікаво Оформлення субсидій допоможе українцям суттєво зекономити

Оформлення субсидій допоможе українцям суттєво зекономити

8 переглядів

З настанням холодів для українців актуалізувалося питання опалювального сезону та оформлення субсидій. Через вимоги МВФ український уряд був змушений піти на складний економічний крок — підвищення тарифів на газ. Щоправда, держава дає можливість зекономити на «комуналці» та посилює програму субсидій, а також виділяє гроші на енергомодернізацію житла.

Кабінет міністрів України досягнув максимально можливого послаблення вимог МВФ для отримання критично важливого для України траншу. Замість можливих 60 відсотків, газ для населення зросте лише на 23,5 відсотка. З 1 листопада 2018 року вона становитиме 8550 грн. за 1000 кубометрів. В уряді запевняють, кредит від МВФ дасть можливість уникнути дефолту країни та повернення до 1990-х років. Більше того, країна отримує можливість подальшого розвитку.

Ось злободенні запитання і відповіді на них.

 

— Чому уряд підвищив тарифи на газ?

— Головною вимогою МВФ для отримання кредиту було підвищення ціни на газ для населення до рівня промисловості. При збільшенні ціни на газ до 11 тис. грн. за тисячу кубометрів середня платіжка кожної родини з Хмельниччини зросла б на 1000-1500 грн.

«Вирішення питання газових тарифів розблокує отримання чергового траншу МВФ, – розповідає заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR) Павло Кухта. – Це є необхідним для уникнення дефолту: протягом 2018–2020 років виплати за зовнішнім державним боргом становитимуть близько 18,5 млрд. доларів. Борги накопичені переважно у період 2009–2013 років. Відсутність траншу – це згортання державних програм розвитку країни. Це або суттєве скорочення витрат бюджету (і зарплат бюджетників у тому числі), або дефолт».

— Чому так важливо отримати кредит від МВФ?

— Чотириста мільярдів гривень боргів, які Україна взяла у 2006–2013 роках, держава має повернути уже наступного року. За цей період було позичено 50 мільярдів доларів, які Україна змушена віддавати зараз. А повернути їх можна лише за умови отримання кредиту від Міжнародного валютного фонду.

«У 2019 році, аби розрахуватися з накопиченими за роки боргами, Україна має залучити 18 млрд. доларів, – розповідає народний депутат Геннадій Ткачук. – Зараз уряд вимушений звертатися по допомогу до МВФ, оскільки без цієї допомоги Україна не зможе погасити мільярдні борги, які були накопичені у 2007–2014 роках (за 7 років – 45 млрд. доларів!). Якщо держава не зможе знайти грошей на розрахунки з кредиторами, то змушена буде оголосити дефолт».

— Чому ми повинні віддавати ці борги?

— На думку експертів, відмова від повернення цих коштів означала б дефолт для України. Україна опинилася б у кризі, гіршій , ніж у 2008-му та 2014-му роках, а загальний стан економіки можна було би порівняти з кризою 1990-х років.

Скажімо, гривня б різко девальвувала, долар стрибнув би до позначки щонайменше 50 грн. за долар, що стимулювало б різке розкручування інфляції та стрімке подорожчання усіх товарів. Виплата зарплат і пенсій за таких умов могли б ускладнитись та заморозитись. Відповідно, в Україні різко зросло б безробіття, а економічне зростання держави було б заморожене щонайменше на 10 років.

Отже, підвищення ціни на газ – це вимушений крок, який дасть змогу Україні розвиватися далі.

«У 2005–2008 роках український бізнес жив у борг, за рахунок кредитів пересічні українці купували автомобілі й квартири, – говорить спеціаліст відділу продажу боргових цінних паперів «Dragon Capital» Сергій Фурса. – У 2011–2013 роках у борг уже жила Україна як держава – за рахунок зовнішніх кредитів, а не відповідно до  своїх коштів. Це колись мало закінчитись.

За часів Януковича за кілька років державний борг стрімко зріс, а резерви НБУ навпаки – зменшилися удвічі. Результат – падіння ВВП, стрімке падіння гривні. Ми маємо занадто великі борги, які треба віддавати. Це процес болісний, але іншого виходу у нас немає.

Наше боргове навантаження і співвідношення боргу до ВВП в останні роки знижується. Якщо ми почали 2017 рік на рівні 80 відсотків (відношення боргу країни до ВВП), то у 2018-й увійшли на рівні 73 відсотків, а до літа взагалі дісталися рівня в 66 відсотків».

— Що дасть Україні співпраця з МВФ?

— Україна підпише нову програму фінансування «Stаnd-by». Програма міжнародної допомоги «Stand-by» дається тим країнам, які вийшли з переддефолтного стану.

Співпраця з МВФ зміцнить економічне зростання України, яке спостерігається в останні 2,5 роки. В країні продовжаться розпочаті реформи, які зроблять нашу державу економічно сильнішою й енергетично самодостатньою.

Разом з підвищенням ціни на газ Уряд посилює соціальний захист людей та розширює програми утеплення будинків.

— Кому нададуть субсидії?

— Завдяки дієвим заходам уряду, підвищення ціни на газ не торкнеться тих українців, які оформили субсидії. Усі субсидії, які вже були оформлені, перераховуються і переоформлюються автоматично, тому нікуди не треба йти.

За інформацією Департаменту соціального захисту Хмельницької ОДА, за станом на 1 жовтня 2018 року документи на отримання субсидій подали 105 тисяч мешканців краю. Проте заяви продовжують надходити. Тож реальну кількість субсидіантів, які матимуть допомогу від держави на період опалювального сезону можна буде побачити значно пізніше.

Наразі триває процес приймання документів, їхня перевірка та власне нарахування. У службі соцзахисту переконують: допомогу отримають всі, хто її реально потребує.

Задля посилення соціального захисту людей уряд вніс низку змін до порядку призначення субсидій, які спрощують отримання цієї допомоги.

По-перше, субсидія призначатиметься на загальних умовах тим людям, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ. По-друге, субсидії зможуть отримати безробітні – потрібно лише стати на облік. По-третє, субсидії будуть нараховуватися родинам, що опинилися у скруті через важку хворобу або важку залежність одного із членів сім’ї. По-четверте, пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на наднормову площу (до 30 відсотків). По-п’яте, якщо фактична вартість спожитих послуг менша за обсяг обов’язкового платежу, то сплачувати потрібно тільки фактичну вартість. По-шосте, субсидії зможуть отримати родини сотень тисяч заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження. І по-сьоме, до сукупного доходу не враховуватимуться сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація на вирощування телят.

Окрім того, буде збільшено фінансування програм з енергомодернізації будинків. Загальні витрати на утеплення, встановлення лічильників та нових котлів наступного року становитимуть 2 млрд. грн.

«Держава захистить тих, хто потребує її допомоги – малозабезпечені громадяни отримають субсидію на сплату житлово-комунальних послуг. А уже з січня 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій. Українці будуть отримувати від уряду «живі» гроші для оплати комунальних послуг. Усе, що буде заощаджено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям», – заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Анастасія ПИЛИПЧУК.

Залиште Ваш коментар
Перевести