Статистика захворювань на онкологію повсякчас фіксує збільшення кількості хворих. Від раку щорічно помирають мільйони людей. За даними ВООЗ, існує понад 100 видів раку і хвороба може розвиватися у будь-якій частині тіла.
Аби привернути увагу до проблеми запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, кожного року, 4 лютого, відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. Поспілкуватися з цієї теми вдалося з Олександром НАУМЦЕМ — заступником головного лікаря з медичного обслуговування Шепетівської багатопрофільної лікарні.
— В Україні рак посідає друге місце у структурі смертності населення. На першому місці — серцево-судинні захворювання. Ризик захворіти на рак має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка. Щороку майже 180 тисяч українців хворіють на злоякісні новоутворення, а помирає від різних форм раку близько 90 тисяч осіб, — розповідає Олександр Наумець.
Лікар також пояснює, що у 90 відсотках випадків злоякісні новоутворення виникають через фактори навколишнього середовища, тобто тютюнопаління, особливості харчування, інфекції, іонізуюче та ультрафіолетове випромінювання, зловживання алкоголем, забруднення повітря тощо. І лише у 10 відсотках випадків причиною раку стає генетична схильність.
— Упродовж попереднього року на Шепетівщині вперше онкологічне захворювання виявили у 229 осіб. Загалом на обліку перебувають 2350 хворих на рак. З них 1558 осіб живуть понад 5 років після виявлення і лікування хвороби. Тобто ці люди фактично вже здорові, оскільки немає рецидиву, — інформує Олександр Наумець.
Медицина не може радикально вплинути на зниження онкологічної захворюваності, але у змозі змінити перебіг, досягти тривалої ремісії. Злоякісні новоутворення ефективно лікуються на ранніх стадіях, якщо їх вчасно виявити.
— Ми всі знаємо, що існує чотири стадії онкології. І, звичайно, чим раніше людина звернеться, тим більше шансів повноцінно вилікуватися. Інакше на 3–4 стадіях лікування стає дороговартісним та менш ефективним, — зауважує Олександр Наумець.
На Хмельниччині лікувати ракові захворювання можна у Хмельницькому обласному онкологічному диспансері. За словами Олександра Олександровича, цей медзаклад надає якісні послуги та має хороші показники за результатами лікування. Останнім часом там значно поліпшилася ситуація з безкоштовною хіміотерапією.
— У нас є дуже хороші фахівці. Для покращення лікувальних послуг, на жаль, бракує нового технічного обладнання і медзасобів, але навіть у наявних умовах лікарі роблять все можливе і навіть неможливе. Маю такий приклад з досвіду. Одна пацієнтка з раком шлунка свого часу зробила операцію у нашому обласному онкодиспансері. Потім родичі забрали жінку до Італії і в одній з тамтешніх клінік їй провели комп’ютерну томографію. Лікарі запитали: «Вас оперували в Ізраїлі?». Жінка відповіла, що ні, у Хмельницькому. «А хіба там є така апаратура?». «Ні, лікар все зробив руками…». Тож, як бачимо, кваліфікованих медичних фахівців у нас вистачає, бракує тільки новішої апаратури. І тоді українська медицина буде нічим не гірша за закордонну, — ділиться Олександр Наумець.
Лікар закликає мешканців обов’язково проходити регулярні медичні обстеження, щоб вчасно виявляти онкологічні захворювання.
— У Шепетівській багатопрофільній лікарні ми маємо достатньо нової техніки для обстеження пацієнтів. Працює гастрофіброколоноскоп та ректосігмоскоп для обстеження прямої кишки. Також закупили, наразі встановлюють і найближчим часом запрацює комп’ютерний томограф та цифровий мамограф для рентгенологічного обстеження молочних залоз. Скористатися цими апаратами та пройти обстеження можна цілком безкоштовно. Достатньо лише направлення від вашого сімейного або вузькоспеціалізованого лікаря, — розповідає Олександр Наумець.
Також зауважує, якщо відчуваєте якісь негаразди із здоров’ям, то не варто відкладати візит до лікаря, а дбати про себе уже сьогодні.
— У зв’язку з пандемією коронавірусу та карантинними обмеженнями у рази зменшилась кількість планових відвідувань пацієнтів. Так, ситуація з COVID-19 складна, але не варто також забувати і про «пандемію раку», яка паралельно продовжує існувати. До прикладу, якщо пацієнт хворіє на хронічний гастрит, то йому необхідно 3-4 рази на рік обов’язково проходити фіброгастроскопію. Якщо ж хворий упродовж року просидить вдома і не зробить необхідних обстежень, то у результаті можна вже виявити не хронічний гастрит, а онкологію, — застерігає Олександр Наумець, заступник головного лікаря з медичного обслуговування Шепетівської багатопрофільної лікарні.
Він також рекомендує: «Не бійтеся ходити до лікарів. Не займайтеся самолікуванням. І трішки більше любіть себе та піклуйтеся про своє здоров’я».
Наш кор.