Для запобігання проявам незаконних вирубок хвойних насаджень протягом місяця в угіддях ДП «Шепетівське лісове господарство» буде посилено охорону спеціальних ялинкових плантацій та хвойних молодих насаджень. Працівники державної лісової охорони цілодобово чатують на нелегальних заготівельників ялинок.
Традиційно вони співпрацюють з працівниками Національної поліції, громадськістю — спільно проводять систематичні рейди. Про те, як вони патрулюють нашими лісами, ми мали нагоду дізнатися попереднього тижня, провівши день з фахівцями, відповідальними за охорону лісу.
Рейдова група у складі інженера з охорони та захисту лісу Максима Михальчука, начальника сектора дільничних офіцерів поліції Шепетівського РУП Сергія Гнатюка, інженера лісових культур Анни Кирильчук та медійників на позашляховику «Нива» навідалася до угідь Кам’янківського лісництва.
Саме тут лісівники реалізують ялинки за собівартістю, без посередників.
Про особливості вирощування живих окрас Новорічно-Різдвяних свят нам розповів лісничий Кам’янківського лісництва Юрій Мартинюк. Він залюбки ознайомив і з наявним асортиментом ялинок, серед яких, крім звичних нам хвойних, є ялиці карпатські. А ще лісівники плекають і вибагливі «екзоти», серед яких є навіть банани. У тепличному комфорті, звичайно.
Лісівники дбайливо вибирають ялинки для реалізації. Якщо бувають великі морози (до -20 градусів), то це дуже ускладнює процес транспортування ялинок, бо гілочки на морозі стають крихкими і ламаються, хвоя осипається. А зараз — дуже сприятлива для цього пора. Тож перша партія новорічних красунь з Шепетівщини уже відбула до м. Дніпра. А були роки, коли ще й у листопаді їх відправляли у південні області.
До того ж, покупець у пункті реалізації лісгоспу точно упевнений – деревця сосни чи ялини цілком легальні. А ще лісівники вміло упаковують їх, аби ті не пошкодились при транспортуванні. Словом, зроблять все, як у Європі.
Також ми побували на лісовій плантації хвойних «до свята». Основну площу займає сосна звичайна, адже вона є головною лісоутворюючою породою нашого краю.
— Це непроста праця — виростити новорічну ялинку, та й загалом будь-яке лісове дерево. Від насіння до сіянця і продуктивного дерева — досить складний процес. Висаджування, догляд за рослинами, формування лісових масивів потребують фахових знань, досвіду, відповідальності, фізичних затрат праці, — каже інженер лісових культур Анна Кирильчук. — Тільки уявіть: на те, щоб виростити метрову красуню з насінини, йде мінімум 7–9 років. А середній вік новорічних дерев — 12–15 років. За цей час вони досягають двох метрів і більше.
Одне слово, при вирощуванні новорічного дерева необхідно докласти чимало зусиль, а загалом це досить трудомісткий процес. Спочатку необхідно зібрати шишки, витрусити насіння за допомогою шишкосушарок, на зимовий період відправити його на зберігання. Далі навесні підготувати ґрунт і висіяти насіння у посівних розплідниках. І вже після дбайливого догляду через 7–9 років лісівники зможуть заготовити ялинку для подальшої реалізації.
— Ми кожного року закладаємо плантації новорічних ялинок на спеціальних ділянках лісгоспу. Загальна їх площа сягає понад 30 гектарів, на яких зростає до 80 тисяч сосон і ялин для новорічних свят. Отож їхнього обсягу достатньо для задоволення потреб споживачів у хвойних деревах. Цього року ми плануємо продати близько 3000 штук новорічних красунь, — розповідає Анна Кирильчук. — Кожен охочий зможе придбати їх у наших торговельних точках. Цього року місцями продажу ялинок у Шепетівці є територія навпроти пожежної частини (на вулиці Митрополита Шептицького), там пункт продажу розпочне роботу з 22 грудня, а магазин «Лісовичок», що у Кам’янківському лісництві, реалізовуватиме ялинки вже з 17 грудня.
До речі, роздрібна ціна новорічних ялинок цьогоріч стартуватиме від 70 гривень. Всі деревця марковані пластиковими бирками, які містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих-код, який уведено в систему електронного обліку деревини. Відтак, можна отримати повну інформацію про походження деревця.
З метою недопущення самовільних вирубок і появи у лісах «новорічних» браконьєрів, у ДП «Шепетівське лісове господарство» видано наказ «Про посилення охорони хвойних насаджень у різдвяно-новорічний період 2021 року». Відтак, мобільні групи з працівників державної лісової охорони, Національної поліції патрулюють лісові угіддя за спеціально розробленими маршрутами, проводять профілактичні бесіди з населенням.
— Хочу нагадати, що передбачені штрафи за незаконне вирубування у рази більші, ніж вартість самих ялинок. А їхні суми, за заподіяні збитки саме у передноворічну пору, зросли втричі. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року № 665, за зрубані ялинки, добуті незаконним шляхом, штрафи диференціюються залежно від товщини стовбура зрубаного дерева. Якщо діаметр стовбура до 10 см, то доведеться сплатити 545 грн., від 10 до 14 см – 960 грн., від 14 см – 2465 грн. Крім того, ялинкові браконьєри будуть змушені сплатити адміністративні штрафи у розмірі від 30 до 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне дерево (510–1020 грн.), — коментує адміністративний аспект правопорушень інженер з охорони та захисту лісу Максим Михальчук. — Тож не завдавайте шкоди шпильковим насадженням, не порушуйте законодавство, а купуйте лише марковані новорічні ялинки. Бережіть здоров’я — зустрічайте Новий рік та Різдво вдома, у родинному колі, а будинок прикрасьте обов’язково живою ялинкою від лісівників Шепетівщини!
Дійсно, Новий рік і Різдво Христове — особливі свята, коли, нехай і символічно, минуле з усіма його негараздами залишається позаду, а попереду відкривається новий простір — для здійснення мрій і надій на краще майбутнє. А коли у квартирі чи будинку є ще й новорічна ялинка, то це ніби сама природа енергетично підтримує вас і захищає на перетині часового виміру. Таке святкове деревце зберігає у собі силу лісу, обдаровує своєю красою, запах хвої очищує повітря, а ваші, сумні до цього, думки — від печалей. А ще, як кажуть, під ялинкою усі бажання мають особливу силу…
В.ВАСИЛЕНКО.