Завершальний, у п’ятницю, день червня автозаправки Шепетівки провели підбадьорливими вогниками своїх табло, які висвітлювали доволі «оптимістичні» ціни на пальне. Звиклось уже до «толерантних», як на наш час, 44-46 гривень за літр бензину чи дизпалива, 19-21 гривні — за автогаз. Та й діапазон різниць у ціні — їхній «плюс–мінус» — на різних заправках невеликий.
Ідилію того дня порушувала хіба що черга за блакитним пальним на АЗС «Avantage7», де тоді утримували нижню планку його ціни…
— З 1 липня пальне подорожчає — зростуть акцизи та ПДВ. Тому й поспішають прикупити «автокалорії», — знаюче мовив працівник АЗС, вправно орудуючи «пістолем» від заправної колонки.
Звісно, й мені не хотілось втратити нагоди поповнити бак пальним, яке уже видавалось останнім «джек-потом». І як, власне, й інші водії, кинув сумний ностальгічний погляд на цінник табло, цифри якого от-от стануть черговою жертвою безжальних ринкових обставин.
Хоча й перші дні липня, як переконався, видались у цьому поблажливими. На АЗС «мажорно» втішали ще старі ціни. Мабуть, пальне ще «з тієї» партії, подумалось. Тож не такий страшний чорт, як його малюють піарники…
Однак уже давно подейкували, що ставки акцизного збору та податку на додану вартість підвищать до рівня, який був до повномасштабної війни. Такі зміни неминуче призведуть до зростання цін на бензин, дизпаливо та автогаз. Понад те: через збільшення транспортних витрат можуть здорожчати деякі товари та послуги.
І, як стверджують експерти, на такий крок законодавці йдуть заради збільшення надходжень до державного бюджету. Тобто, з 1 липня відновлюють ПДВ на рівні 20 відсотків та акцизи, які були до 24 лютого 2022 року. Акциз на бензин зросте зі 100 до 213,5 євро за тисячу літрів, а на дизпаливо — зі 100 до 139,5 євро за тисячу літрів. Що ж до автогазу, то акциз залишиться без змін, бо його восени уже підвищили до попереднього рівня — 52 євро за тисячу літрів.
Відтак, за прогнозами, скраплений газ надто не подорожчає — орієнтовно на 2-3 гривні за літр. Адже акциз на цей вид пального не зміниться, вищим стане лише ПДВ. Зростання акцизу на дизельне пальне також не критичне, тому подорожчання буде не істотним — на 4-5 гривень за літр. А от акциз на бензин підвищать найбільше, тому варто очікувати зростання ціни десь на 7-9 гривень за літр.
За підрахунками експертів, у перспективі вартість бензину може зрости на 12 гривень, дизелю — приблизно на 10 гривень, а скрапленого газу — орієнтовно на 5 гривень. Бо ж ринок нафтопродуктів у нас функціонує завдяки кулуарним домовленостям між певними особами, які представляють державу, та тими, хто представляє суб’єктів господарювання. Уряд не проводить перевірок бізнесу, не контролює якості пального, яке реалізують мережі АЗС.
На жаль, вони ж і констатують, що повернення ПДВ та акцизів стимулюватиме до зловживань учасників ринку, які працюють непрозоро. Як і те, що проїзд у маршрутках може здорожчати. Хоча загалом нині щодо цього важко сказати. Адже державний транспорт завжди дотований — тут немає ринкових умов. А от приватні перевізники можуть відреагувати.
І ціни на товари також очевидно зазнають змін. А надто ті, від яких споживач відмовитися не може, як-от ліки.
На жаль, тепер, у воєнний час, у нас немає цінового контролю. Тож, як завше, деякі учасники ринку можуть зловживати. Бо ж, як відомо, логістичні витрати у собівартості товарів і послуг — це приблизно 15-16 відсотків. Подорожчання пального на 10 відсотків означає, що товари й послуги можуть зрости у ціні на 12 відсотків.
А загалом ріст цін, як обіцяють автори нормативних новацій, має бути малопомітним, «повзучим». Аби ж лише не постійним…
Що ж, декларовані їхні орієнтири все-таки ніщо, порівняно з 90 гривнями за літр бензину торішньої, кризової, лютнево-березневої пори. Тим більше, що тодішній дефіцит пального й захмарні прейскуранти на нього були неочікуваними. А теперішнє здорожчання ніби й «очікуване», зумовлене, так би мовити, об’єктивною необхідністю.
Тож сподіваємося, що цей ринковий «зигзаг» пройдемо спокійно, як завше стійко, з вірою у благі перспективи економіки. Лише б до заманіфестованих об’єктивних чинників цінових змін знову якась суб’єктивна напасть на наші голови не видерлась…
В.ВАСИЛЕНКО.