Йде шостий місяць від початку повномасштабної російсько-української війни. Незважаючи на надзвичайно складну ситуацію в країні, кожен пенсіонер отримує пенсію вчасно і за графіком.
Сьогодні на важливі питання про пенсійне забезпечення жителів Хмельниччини у період воєнного стану відповідає начальник Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області Олександр КРУПА.
— Незважаючи на воєнний стан, пенсії у липні отримали усі пенсіонери у повному обсязі. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця, у термін не пізніше 25 числа місяця, за який вона виплачується. Водночас Постанова Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 року № 162 передбачає, що виплата пенсії може продовжуватися і після 25 числа, але це більше стосується районів бойових дій, де ускладнено доставку пенсії. Так, у липні виплата та доставка здійснюється за графіком, починаючи з 4 числа.
За станом на 25 липня 2022 року фінансування пенсійних виплат пенсіонерам області завершено в сумі 1,5 мільярда гривень. Пенсії військовослужбовцям профінансовано у повному обсязі ще 5 липня.
— Як відомо, люди самі обирають, де їм отримувати пенсію: у банку чи на пошті. Якому способу наші пенсіонери надають перевагу?
— На Хмельниччині 21 уповноважений банк проводить зарахування пенсійних коштів. Також укладено договір щодо доставки та виплати пенсії акціонерним товариством «Укрпошта», яке включає 435 відділень поштового зв’язку, в тому числі 102 пересувних.
Більшість отримує пенсії через банківські установи — 270,4 тисячі пенсіонерів (69,6 відсотка). Решті — 118,1 тисячі пенсіонерів (30,4 відсотка) — виплату та доставку пенсії за фактичним місцем проживання проводить Хмельницька дирекція «Укрпошти». До речі, така послуга оплачується Пенсійним фондом. Поштові видатки за 6 місяців поточного року склали 53,4 мільйона гривень, вартість доставки пенсії одній людині в області складає майже 75 гривень.
— Однак нині люди почали скаржитися на те, що часом складно отримувати пенсію у селах, куди приїжджає пересувне відділення. Як правило, людям похилого віку важко діставатися до місця, де працівник пошти може виплатити їм гроші…
— Поштарі доставляють пенсію за фактичним місцем проживання пенсіонера. Водночас з грудня минулого року в області запрацювали 102 пересувних відділення, які проводять виплату пенсії в окремих населених пунктах.
За інформацією АТ «Укрпошта», пересувні відділення для маломобільної групи населення доставляють пенсію додому. Решта ж отримує пенсію у точках присутності населеного пункту (їх може бути кілька в одному населеному пункті). У випадку, коли, можливо, пенсію не доставляють додому, пенсіонер може звернутися до начальника пересувного/стаціонарного відділення зв’язку, аби розв’язати цю проблему.
— Олександре Володимировичу, чи нема проблем з виплатою пенсій тимчасово переміщеним особам на території Хмельницької області?
— У нашій області отримують пенсію 2194 внутрішньо переміщені особи. Ці люди після 2014 року переселилися до нас із тимчасово окупованих територій України. У виплаті пенсії нічого не змінилося – вона здійснюється через Державний ощадний банк України, а особи, які потребують стороннього догляду або з першою групою інвалідності, отримують пенсію через підприємства поштового зв’язку. Для отримання пенсії необхідно бути зареєстрованим як внутрішньо переміщена особа.
Нині, у зв’язку із повномасштабним вторгненням росії в Україну, з’явилася нова категорія внутрішньо переміщених осіб — які після запровадження воєнного стану перемістилися з території, на якій проводяться бойові дії та яка визначена у переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року № 204 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам у рамках Програми «єПідтримка».
Ця категорія осіб (їх у нас 452) отримує пенсії на загальних підставах — через уповноважені банки та пошту. Водночас для 3,5 тисячі мешканців інших областей, які через бойові дії тимчасово змінили місце проживання, застосовано особливий порядок виплати пенсій — поштовим переказом за новим місцем проживання або через міжнародну платіжну систему «MY TRANSFER» (Швидка копійка) на підставі укладеного договору з АТ «Державний ощадний банк України».
— З початку війни чимало пенсіонерів виїхали за кордон. Як вони можуть отримувати свою пенсію?
— У разі тимчасового перебування пенсіонера за кордоном, виплата пенсії здійснюється на загальних підставах. Якщо виплата пенсії проводиться через банківську установу, то пенсійні кошти зараховуються на відповідний банківський рахунок.
Пенсіонери можуть за кордоном розраховуватися своєю банківською карткою у тамтешніх магазинах, аптеках, будь-яких інших закладах, де є платіжний термінал. Також можна зняти готівку в банкоматі, яку автоматично перерахують у валюту тієї країни, де перебуває людина, за курсом Національного банку України.
Якщо ж виплата проводиться через відділення поштового зв’язку, то, звісно ж, пенсіонер за кордоном ці кошти не зможе отримати. Однак можна уповноважити іншу особу отримувати пенсію за довіреністю. Або ж оформити рахунок у банківській установі та в подальшому особисто подати відповідну заяву до будь-якого сервісного центру обслуговування громадян Пенсійного фонду України, або через представника банку.
Крім того, така заява може бути подана в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду з використанням кваліфікованого електронного підпису.
— Якщо людина з якихось причин не може отримати пенсію протягом кількох місяців, то чи збережуться нарахування?
— Суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за попередній час, але не більш ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми — щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Таким чином, пенсія зберігається.
Водночас хочу зауважити, що якщо пенсіонер не отримував пенсію через пошту 6 місяців або не пройшов упродовж року ідентифікацію в уповноваженому банку, то виплата пенсії призупиняється. У подальшому виплату можна поновити лише при особистому зверненні пенсіонера до територіального органу Пенсійного фонду, але, як я казав вище, не більше ніж за 3 роки до дати звернення.
— Олександре Володимировичу, чи стали люди частіше звертатися до Головного управління ПФУ у період воєнного стану?
— За січень–червень 2022 року наші фахівці надали 186079 послуг для 114489 осіб. У середньому до одного спеціаліста Головного управління протягом дня звертаються 9 осіб, яким надається 15 послуг.
Найбільша кількість відвідувачів звернулася у березні — у середньому 11 осіб на день до одного спеціаліста. Таке зростання пов’язане зі зверненнями вимушено переміщених осіб з регіонів, де ведуться активні бойові дії.
У період воєнного стану також спостерігається динаміка збільшення кількості звернень на «гарячі» телефонні лінії Головного управління: якщо у січні–лютому в середньому протягом дня зверталися 47 осіб, то протягом останніх 5 місяців щоденно звертаються понад 100 осіб.
— Як нині, під час війни, оформити пенсію людям, які досягли пенсійного віку?
— Із квітня 2021 року органи Пенсійного фонду України працюють за екстериторіальним принципом обслуговування громадян. Заяву про призначення/перерахунок пенсії разом із необхідними документами особа може подати до будь-якого найближчого сервісного центру Пенсійного фонду, незалежно від місця проживання особи чи перебування на обліку, як пенсіонера.
У Хмельницькій області прийом громадян проводиться у 22 сервісних центрах Головного управління. Водночас у 56 територіальних громадах області функціонує 61 віддалене робоче місце, де здійснюється прийом громадян з питань пенсійного забезпечення.
Крім того, людина, не виходячи з дому, за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису має змогу подати заяву про призначення, перерахунок пенсії разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їхнього змісту (містять чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Основними документами для оформлення пенсії є: паспорт, ідентифікаційний код (реєстраційний номер облікової картки платника податків), документи про страховий стаж (трудова книжка, дипломи про навчання за денною формою, військовий квиток, довідки та інше), за наявності — документи, що засвідчують особливий статус особи. За бажанням заявника надається довідка про заробітну плату за 60 місяців поспіль по 30 червня 2000 року.
— А що потрібно для отримання допомоги на поховання померлого пенсіонера?
— Для виплати допомоги на поховання необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру обслуговування громадян Пенсійного фонду України, незалежно від того, де померлий пенсіонер перебував на обліку. Потрібно надати: документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану про смерть або довідку про смерть для виплати допомоги на поховання, свідоцтво про смерть.
Якщо пенсіонер помер за межами України та реєстрацію смерті проведено компетентними органами іноземної держави, то заявник подає свідоцтво про смерть або інший документ про смерть пенсіонера, але ці документи мають бути легалізованими відповідно до законодавства.
Допомога на поховання зараховується на поточний рахунок заявника в уповноваженому банку. Тому до зазначених документів на виплату допомоги на поховання заявник надає реквізити свого поточного рахунку в банку. Але обов’язково це має бути рахунок заявника, а не його родичів чи інших осіб.
Проте, якщо в одержувача відсутній банківський рахунок, то виплата допомоги на поховання здійснюється через міжнародну платіжну систему «Швидка копійка», тобто заявник у будь-якому відділенні Ощадбанку може отримати кошти, надавши паспорт та ідентифікаційний код.
Зарахування коштів відбувається протягом кількох днів. Водночас термін звернення за виплатою допомоги на поховання пенсіонера не обмежується. Допомога на поховання виплачується у розмірі двомісячної пенсії померлого. А якщо померлий пенсіонер отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то допомога на поховання виплачується у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб (2600 х 5 = 13000).
За шість місяців 2022 року оформлено 8967 допомог на поховання на суму 73245,67 гривні. Середній розмір допомоги на поховання цивільних пенсіонерів — 7445 гривень, військових пенсіонерів — 23179 гривень.
— Чи вдається робити усі, передбачені законом, перерахунки під час воєнного стану?
— З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну органи Пенсійного фонду провели у встановлені терміни усі передбачені чинними нормативно-правовими актами перерахунки пенсій та забезпечили своєчасну виплату в нових розмірах.
Зокрема, з 1 березня 2022 року проведено індексацію пенсій. З 1 квітня — перерахунок для працюючих пенсіонерів. З 1 липня перераховано пенсії у зв’язку зі зміною розмірів прожиткових мінімумів.
Крім того, з 1 березня 2022 року вперше проведено індексацію пенсій військовослужбовців та членів їхніх сімей у разі втрати годувальника, які є одержувачами пенсії за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Із 2 квітня 2022 року проведено перерахунки пенсій у разі втрати годувальника членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб, з урахуванням змін, внесених до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
— Який нині мінімальний розмір пенсії? Скільки мешканців нашої області отримують саме таку пенсію?
— З 1 липня розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становить 2027 гривень. Відповідно до законодавства, розмір пенсійної виплати не може бути нижчим, ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В області пенсійну виплату на рівні 2027 гривень отримують 14,7 тисячі пенсіонерів, або 3,8 відсотка від загальної кількості одержувачів пенсій.
— А який середній розмір пенсії на Хмельниччині?
— Після проведених протягом першого півріччя 2022 року перерахунків пенсій у зв’язку зі збільшенням соціальних стандартів, індексацією пенсій, дорахуванням стажу (заробітку) працюючим пенсіонерам та перерахунків пенсій за зверненнями громадян середній розмір пенсії в області з початку року зріс на 358,35 гривні (або на 10,6 відсотка) і становить нині 3736,28 гривні.
Пресслужба Головного управління
ПФУ у Хмельницькій області.