Ще у давні часи один мудрець влучно висловився: «Не дай, Боже, жити у часи перемін». Але саме це випало на долю органів місцевого самоврядування на сучасному етапі. Багато проблем, що накопичувалися тривалий час, у цьому році загострилися, впливаючи на економічний і соціальний розвиток району.
Певною мірою вони є наслідком проведення реформ, зокрема, пов’язаних з фінансовою децентралізацією, утворенням об’єднаних територіальних громад, реформуванням галузі охорони здоров’я, а останнім часом до них долучилися питання, пов’язані зі зміною адміністративно-територіального устрою.

До усіх цих процесів органи місцевого самоврядування мають безпосереднє відношення, оскільки ухвалювали і ухвалюватимуть рішення щодо практичної реалізації цих реформ.
Особисто я, як керівник самоврядного органу, та більшість депутатів нічого не маємо проти проведення реформ, що приносять позитивні результати як для регіону, так і для населення. Сюди можна віднести і утворення об’єднаних територіальних громад, яких на сьогодні на території району діє три, а 22 грудня цього року відбудуться вибори до новоствореної ОТГ у складі Плесенської та Пліщинської сільських рад.
Внаслідок фінансової підтримки держави, перерозподілу податків об’єднані громади отримали можливості вирішувати цілий ряд важливих питань розвитку підвідомчих територій, серед яких будівництво і капітальний ремонт закладів освіти, дошкілля, культури, соціальної сфери, придбання шкільних автобусів, будівництво та ремонт доріг, газифікація, освітлення та водопостачання населених пунктів.
Але ці реформи мають і зворотний бік. Наповнення бюджетів ОТГ здійснюється не за рахунок зростання економіки, створення нових робочих місць та підприємств, залучення інвестицій, а переважно за рахунок перерозподілу податків. Окрім того, не завжди враховувався і не враховується такий важливий нині фактор, як фінансова спроможність створених ОТГ.
У зв’язку з цим виникає логічне питання: а чи доцільно проводити вибори до Плесенської ОТГ, витрачаючи на це більше 160 тисяч гривень з державного бюджету, якщо ця громада вже визнана неспроможною за розрахунками обласної державної адміністрації? У той же час розглядається питання щодо укрупнення вже діючих територіальних громад. Тоді для чого було дробити район, якщо можна було одразу створити єдину спроможну об’єднану територіальну громаду у межах району?
Саме це я пропонував ще чотири роки тому. До речі, ця пропозиція є актуальною і зараз, про що ми повідомляли обласні структури.
Сьогодні головний податок, який раніше наповнював районний бюджет, — податок на доходи фізичних осіб перерозподілено до бюджетів ОТГ, внаслідок чого районний бюджет втратив більш ніж 80 відсотків власних надходжень. Але при цьому законодавець залишив такі стратегічно важливі об’єкти, як, наприклад, Шепетівська ЦРЛ, вузлова лікарня, де працює більше 800 осіб, а місячний фонд оплати праці складає більше 5 млн. гривень, виключно на утриманні районного бюджету. І саме у цьому корінь проб­леми. Адже участь у співфінансуванні таких об’­єктів є лише правом, а не обов’язком для ОТГ, а також і для Шепетівської міської ради.
І хоча моя стаття виходить у переддень нашого спільного професійного свята, змушений зауважити, що керівники та депутати зазначених територіальних громад надають недостатню фінансову допомогу лікарням вторинного рівня, де майже стовідсотково отримують медичну допомогу їхні мешканці.
У цьому році, як і у попередні роки, районна рада зверталась із пропозицією до Верховної ради України, Кабінету Міністрів України, народних депутатів України, Всеукраїнської асоціації обласних та районних рад щодо внесення змін до Конституції та законів України у частині закріплення обов’язкової участі міських бюджетів і бюджетів ОТГ у співфінансуванні закладів, які надають послуги їхнім мешканцям. Та, на жаль, розуміння та підтримки з цих питань не отримано. Чиновникам, які перебувають «зверху», видно, не до цього.
Ще одна реформа, яка здійснюється за безпосередньої участі місцевого самоврядування, — медична. Її оцінки неоднозначні, але, незважаючи на проблеми і критику, перший етап реформування закладів охорони здоров’я первинної ланки приніс і позитивні результати. На сьогодні комунальне некомерційне підприємство «Шепетівський Центр ПМСД» має стабільне фінансування через Національну службу здоров’я, що дозволяє встановлювати гідні заробітні плати медичному персоналу, розвивати матеріальну та лікувальну бази, будувати та капітально ремонтувати приміщення, забезпечувати придбання необхідних медикаментів, обладнання, транспорту тощо.
Натомість це викликає серйозне протиріччя між закладами охорони здоров’я первинного та вторинного рівня, які поки що не реформовані. Заробітні плати лікарів Центру ПМСД у кілька разів вищі, ніж у їхніх колег з ЦРЛ, хоча більшість з них мають однакову освіту, досвід, кваліфікацію, а про розвиток, придбання нового медичного обладнання, будівництво та капітальні ремонти говорити взагалі не доводиться, адже мова йде виключно про виживання.
Ми розраховували, що ці проблеми будуть вирішені на початку 2020 року, тобто з реалізацією другого етапу медичної реформи. Тому на початку цього року районна рада оперативно провела реорганізацію Шепетівської ЦРЛ і вузлової лікарні в некомерційні комунальні підприємства.
Але, як стало відомо із Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік», реформування закладів охорони здоров’я вторинної ланки відкладається на три місяці, а їхнє фінансування з 1 січня наступного року буде здійснюватися традиційним методом — за рахунок коштів медичної субвенції з державного бюджету. Замість вирішення проблеми вона знову заганяється у глухий кут, адже за останні роки рівень недофінансування медичною субвенцією склав близько 40 відсотків.
У 2019 році це вкотре призвело до виникнення значного дефіциту районного бюджету з оплати праці медичних працівників Шепетівської ЦРЛ і вузлової лікарні. Незважаючи на усі зусилля, його так і не вдалося покрити повністю, що призвело до виникнення заборгованості з виплати заробітної плати медпрацівникам більше двох місяців.
Не зрозуміло, з яким настроєм йти на роботу лікарю, медичній сестрі, санітарці, коли їм своєчасно не виплачують заробітну плату і немає за що утримувати сім’ї. І найприкріше те, що у цих питаннях районна влада не отримала не тільки підтримки, але й розуміння від найвищих органів державної виконавчої влади, своїх колег з інших органів місцевого самоврядування, куди вона зверталася по допомогу.
Перекладаючи відповідальність тільки на нас, вони фактично сприяють руйнуванню медицини на Шепетівщині. Оце і є будні та реалії місцевого самоврядування у сучасних умовах. Тому, на мій погляд, медичну реформу потрібно удосконалювати, шукати нові форми її розвитку, у тому числі й за рахунок запровадження державного медичного страхування.
Але напередодні нашого професійного свята не хочеться малювати ситуацію тільки у темних тонах. Безумовно, попри усі труднощі та негаразди, районній раді, депутатському корпусу, іншим органам місцевого самоврядування цього року вдавалося вирішувати ряд важливих питань соціального та культурного розвитку району.
З приємністю хочу відзначити, що на стадії завершення перебуває багатостраждальне будівництво нового приміщення Корчицької школи. Це стало результатом плідної співпраці районної ради і районної державної адміністрації з народним депутатом України минулого скликання Романом Мацолою, колишнім головою обласної державної адміністрації Вадимом Лозовим, депутатами обласної ради Миколою Дячуком, Врамом Мовсісяном, Тетяною Василик та іншими посадовцями області й депутатами, за що їм хочу висловити щиру вдячність.
Не можу не відзначити ту важливу роль, яку відіграв у продовженні будівництва школи Корчицький сільський голова Василь Кондратюк, який, на жаль, цього року передчасно пішов з життя.
Районна рада брала участь у співфінансуванні інших важливих об’єктів, зокрема, будівницт­ва Корчицької амбулаторії загальної практики сімейної медицини, яке також зараз перебуває на завершальному етапі.
Цього року з’явилася можливість спрямовувати значні кошти на капітальні ремонти та оснащення амбулаторій як у населених пунктах району, так і в місті Шепетівці. Зокрема, проводяться капітальні ремонти приміщень Михайлюцької та Чотирбоківської АЗПСМ, міської амбулаторії № 3. За сприяння районної ради з обласної комунальної власності до спільної власності територіальних громад району передано приміщення на території колишньої СЕС, яке буде використано для облаштування амбулаторії. Районна рада надавала дозволи Шепетівському Центру ПМСД на придбання нових приміщень, сучасних автомобілів тощо.
Були також виділені кошти з державного фонду регіонального розвитку на придбання обладнання та інструментарію для Шепетівської ЦРЛ.
У питаннях підтримки медицини ми продовжуємо знаходити розуміння наших спонсорів та меценатів. Саме з їхньою допомогою ремонтується приймальне відділення Шепетівської ЦРЛ, кабінети якого набувають сучасного виг­ляду.
У зв’язку з цим хочу подякувати голові Ради директорів корпорації «Сварог Вест Груп» Миколі Агаркову, директору ДП «Шепетівський лісгосп» Володимиру Сасюку, директору районного спеціалізованого лісокомунального підприємства, депутату районної ради Петру Трофімчуку, колишньому начальнику Шепетівського відділу поліції Василю Шкіндюку, депутатам Шепетівської міської ради Галині Веселковій, Олександру Пустовойту та багатьом іншим.
Висловлюю також щиру вдячність за вагому благодійну допомогу у розвитку соціальної сфери району директору ТОВ «Керамічна група «Голден Тайл» Валентину Шеветовському та в. о. голови правління ПрАТ «Майдан-Вильсь­кий комбінат вогнетривів» Сергію Бурлаченку.
Попри труднощі й фінансові проблеми у 2019 році капітально відремонтовані ділянки доріг у селах Корчику, Михайлючці, Пліщині, Плесні.
Безумовно, вирішення цих та інших питань було б неможливе без злагодженої роботи депутатів, постійних комісій та президії районної ради. Нам довелося ухвалювати непрості рішення, розв’язувати складні проблеми, зменшувати негативні наслідки процесів, які відбувались у 2019 році, особливо в галузі охорони здоров’я.
При цьому районна рада завжди намагалась дослухатися до думки людей, позиції трудових колективів та громадськості. Так було з вузловою лікарнею та міжлікарняною аптекою № 178, яку ми зберегли у складі Центру ПМСД.
Усі рішення, які ухвалювала районна рада, детально вивчалися і узгоджувалися на засіданнях постійних комісій, тому з нагоди свята хочу відзначити професійну і відповідальну роботу усіх постійних комісій ради, їхніх голів: Валентини Тихонюк, Володимира Стецюка, Олександра Чмира, Андрія Нечипорука, Петра Трофімчука, Світлани Медвецької.
У своїй роботі я завжди відчуваю розуміння і підтримку членів президії районної ради та керівників депутатських фракцій Івана Кляпа, Віталія Бузиля, Михайла Савчука, Сергія Пономарьова.
Добрі слова хочу висловити депутатам районної ради, які зробили і продовжують робити добрі справи для людей і громад на своїх виборчих округах. Серед них — Іван Вичавка, Петро Семенюк, Сергій Філюк, Анатолій Мастерук, Петро Линник, Филимон Антонюк, Валентина Крупник, Петро Трофімчук, Ганна Янюк, Артур Мовсісян та інші.
Незважаючи на протиріччя, які виникали у ході реформування органів місцевого самоврядування, ми старалися і надалі співпрацювати з керівниками, депутатами і працівниками виконкомів селищної та сільських рад, у тому числі й ОТГ, а також із Шепетівською міською радою. Тож з нагоди нашого професійного свята хочу подякувати їм за внесок у соціально-економічний розвиток Шепетівщини, взаємодію у цих питаннях з районною радою.
У 2019 році відбулися вибори Президента та народних депутатів України. Сьогодні Шепетівщину у Верховній Раді України представляє новообраний народний депутат України Олексій Жмеренецький. Радує те, що він розпочав свою роботу у такій же конструктивній співпраці з районною владою, яку проводив його поперед­ник Роман Мацола.
За період своєї каденції Роман Миколайович зробив багато добрих справ для нашого району і його жителів, за це йому хочу засвідчити глибоку вдячність і повагу від себе, депутатського корпусу та усього місцевого самоврядування району.
У своїй повсякденній роботі органи місцевого самоврядування, у тому числі й Шепетівська районна рада, працюють спільно з органами виконавчої влади, правоохоронними органами, комунальними підприємствами і організаціями, громадськими організаціями, засобами масової інформації. Ми разом беремо на себе вирішення багатьох актуальних питань розвитку району, не перекладаючи при цьому відповідальності, тому і є конкретні результати.
Тож я хочу щиро подякувати за співпрацю колишньому голові райдержадміністрації Роману Підопригорі, нинішньому її керівнику Віталію Бузилю, усьому колективу РДА, керівникам комунальних підприємств, правоохоронних органів, засобам масової інформації, усім, хто разом з нами працює на благо Шепетівщини та її мешканців.
Напередодні свята, за гарною традицією, доб­рі слова хочу адресувати ветеранам органів місцевого самоврядування, які багато зробили для розвитку своїх громад і району загалом. Цього року відзначили свої славні ювілеї наші ветерани: голова районної ради попередніх скликань Олег Кочетигов, депутати районної ради багатьох скликань Михайло Куций, Валерій Безруков, Валентина Крупник, Володимир Чайчук, Хролинський сільський голова Світлана Галт, колишні працівники районної ради Вільгельм Можейко, Віра Кучинська, Надія Руда. Доземний уклін вам і всім ветеранам органів місцевого самоврядування за сумлінне виконання своїх обов’язків, високі професійні якості, патріотизм і відданість самоврядуванню!
З нагоди Дня місцевого самоврядування зичу усім, хто має до нього відношення, активно працює і розбудовує свої громади, а також усім мешканцям Шепетівщини міцного здоров’я, миру, щастя, добра, благополуччя, невичерпної енергії та натхнення на благо нашої рідної України, подальшого розвитку і процвітання місцевого самоврядування!
Петро ДЗЯВОРУК,
голова Шепетівської районної ради.