На концерт, який із нагоди свого 27-річчя дав минулої суботи гурт «Піккардійська Терція», завітало майже півтисячі людей. Розчулені сердечним прийомом учасники ансамблю – шестеро виконавців, котрі співають без супроводу музичних інструментів – пообіцяли бувати в Шепетівці частіше.

…До 19-ї, на коли «заявлений» концерт, іще 30 хвилин, а десятки містян уже очікують у фойє Будинку культури на його початок. Дітей і молоді мало, переважно видно людей середнього та старшого віку.

– Ти не знаєш, що таке «Піккардійська Терція»? – допитується телефоном одна з відвідувачок у дочки. – «Загугли», і побачиш. Чимось «Хор Турецького» нагадує. Але співають значно краще.

До 19-ї практично всі місця глядацької зали заповнюються (крім «боковушок» перших рядів).

Близько 19:10 на сцену виходять виконавці. Зліва направо стають: Богдан Богач (баритон), Андрій Шавала (бас), художній керівник ансамблю Володимир Якимець (тенор), Роман Турянин (тенор), Ярослав Нудик (тенор-універсал), Андрій Капраль (тенор).

Далі гурт (вустами Андрія Капраля) бажає глядачам «гарного настрою і спільних співів», а відтак концерт розпочинається.

Насамперед «піккардійці» виконують фолк-композицію «Моя любов» (слова Роберта Бернса, музика Ярослава Нудика). Втім, музичного супроводу, як такого, немає – одні з виконавців співають, а інші «акомпанують» їм власними голосами.

Лише Володимир Якимець «підіграє» невеличким ударним інструментом.

У подібній манері чоловіки презентують по кілька пісень із альбомів «Сад ангельських пісень» (1997), «Я придумаю світ» (1999), «Антологія. Том 1» (2003), «Антологія. Том 2. Фолк» (2006), «Етюди» (2009).

Вони – абсолютно різножанрові. Приміром, з-поміж народних виконуються пісні «Ставок заснув», «Йшли корови…», «Чорноморець».

Лунають пісенні твори відомих українських композиторів ХХ століття Володимира Івасюка («Капелюх»), Богдана Веселовського («Подай рученьку»), Олександра Шевченка («Старенький трамвай»).

У перервах між піснями художній керівник ансамблю вказує хористам висоту звуків, з яких їм далі слід починати. Для цього дістає з нагрудної лівої кишені піджака камертон, торкає ним до правої ноги і прикладає до вуха.

Загалом на запропонований «піккардійцями» репертуар глядачі реагують дуже цікаво. Приміром, виявляється, що слова доволі екзотичної, як на перший погляд, народної пісні «Чорноморець» знають десятки людей. Ще гучніше глядачі підспівують «під» пародійну композицію «Shizgara». Ну а коли лунає «старий-добрий» «Старенький трамвай» або неаполітанська «’О sole mio», то «вибухає» практично вся зала.

Десь у останній третині концерту, коли починаються пісні польською, італійською, французькою мовами, зала добряче «заводиться». Богдан Богач і Ярослав Нудик, за свою розкуту поведінку на сцені, швидко стають улюбленцями публіки.

А їхній колега навіть напівжартома вибачається за те, що «Піккардійська терція» вперше за 27 років свого існування у Шепетівці. Далі запевняє, що у майбутньому вона сюди навідуватиметься частіше.

Приблизно о пів на дев’яту вечора концерт добігає кінця. Проте шепетівчани викликають секстет на біс. До їхньої втіхи, «піккардійці» виходять і виконують весільний марш «Нам не зашкодить чарочка вина».

…Відвідувачі концерту з піднесеним настроєм неспішно покидають залу.

– Такого вокалу ти в Шепетівці ніде не почуєш, – ділиться враженнями з хлопчиною, котрому на вигляд років 10-12, його мама.

– Які ви молодці, що сьогодні гарбузи з городу позабирали! – пані середніх літ, одягнена у червону куртку, гукає до когось у слухавку. – А я на концерті «Піккардійської Терції» побувала. Ні-ні, вони не з вусами.

– Такий концерт гарний, що додому не хочеться повертатися, – каже інша глядачка до супутника. – Живу зараз одна, дочка на заробітках у Польщі. Скоро приїде і почнемо «робити» опалення, бо «старе» влітку «відрізали». Думаю, 50-60 тисяч гривень піде. А як перезимують ті шестеро з нашого будинку, в кого коштів на це немає, навіть і не знаю.   

Володимир КОВАЛЬЧУК.

Фото автора та з ФБ-групи вокальної формації «Піккардійська терція».  

Довідка

«Пікардійська терція» – термін авторства українського композитора Анатолія Кос-Анатольського. Означає мажорний зворот у фіналі музичного твору. Але вокальний гурт цей термін дещо змінив: подвоїв літеру «К».

У репертуарі вокальної формації, яка була утворена 24 вересня 1992 року в Львові, майже 300 композицій: класичні твори, обробки народних пісень, власні композиції. 2000-го року, вперше в історії знаменитого міжнародного фестивалю акапельного співу «Vokal Total» у Мюнхені, організатори запросили творчий колектив зі Східної Європи. Ним стала «Піккардійська Терція». А через 6 років секстету аплодувала Європейська Комісія у королівському палаці в Брюсселі.