Для наших хліборобів ця весна — пора творіння нового врожаю, визначальна як для сьогодення, так і майбутнього краю. Мимоволі згадується гасло аграріїв: «Сіяти, орати, землю визволяти!», яке окреслює найважливіше для працівників сільського господарства і те, чому вони присвячують нині кожен свій трудовий день. Як, власне, і весь новий хліборобський сезон — з вірою в Україну та її Перемогу над злом кремлівського загарбника.
Хоча, по правді, він і цього року для аграріїв не з легких — триває війна, додають проблем й «вузли» економічних стосунків на європейському ринку. А тут ще й погода, було, «пригальмувала» стратегічну мить закладання основи майбутнього врожаю. А вона, між іншим, неабияк впливає на перспективи року…
Аграрна галузь, наш колектив, а нині його дійсно можна вважати цілісним організмом, який веде агровиробництво загалом на майже 47 тисячах гектарів сільгоспугідь, що розкинулись на теренах Шепетівського та Хмельницького районів, налаштований реалізувати усі плани цього аграрного сезону, зробити усе можливе для продовольчої безпеки країни і виконати зобов’язання перед своїми пайовиками. Ну і, звісно ж, забезпечити надходження до бюджетів, — зазначає Сергій Філюк, керівник Північного кластеру ЕПІЦЕНТР АГРО. — Тож нині, зважаючи на «поправку», яку внесли у перебіг посівних заходів кліматичні ускладнення, вся увага — технологічному процесу, наявним ресурсам, організаційним аспектам польових робіт…
І, дійсно, хоча старт посіву стратегічно важливих для аграріїв сільгоспкультур через негоду забарився, проте на ланах Північного кластеру ЕПІЦЕНТР АГРО, завдяки високому темпу робіт, посівні гони щодня ширшають. З усього видно, аграрії компанії налаштовані надолужити загаяне й відсіятись в оптимальні терміни, покладаючись при тому на досвід, знання та вміння визнаних лідерів — творців високих врожаїв.
— На даний час уже посіяно 43 відсотки до прогнозу щодо площ, відведених під кукурудзу та соняшник. Загалом же плануємо закласти основу врожаю ярих культур на площі понад 35,4 тисячі гектарів. Зокрема, плантації соняшника сягнуть понад 10,5 тисячі гектарів, кукурудзи — понад 20 тисяч гектарів, сої — 2,9 тисячі гектарів.
Зрозуміло, що ця весна принесла свої виклики — вона затяжна, дощі спричинили надмір вологи, що зумовило затримку з виходом у поля. Тож сівбу почали вже у перших числах третьої декади квітня. Тому тепер фактично важлива кожна мить. Щоб пришвидшити хід посівної, використовуємо додаткові сівальні комплекси, культиватори. До цього залучено практично весь наш технопарк, — розповідає про будні хліборобів агрохолдингу Сергій Болюх, керівник агрономічної служби Північного кластеру ЕПІЦЕНТР АГРО. — Для того, щоб посівна пройшла на належному рівні, маємо усі необхідні ресурси, зокрема пальне, добрива, засоби захисту рослин тощо. Все ж таки готувалися заздалегідь. Так що тримаємо доволі високий темп робіт. Протягом дня засіваємо по 2,5 тисячі гектарів. Розраховуємо завершити посівну у максимально стислі терміни…
Хоча ця посівна для аграріїв компанії має й певні ускладнення. Так, чимало кваліфікованих її працівників нині у героїчних лавах ЗСУ боронять державу і дають достойну відсіч ворогу. Тож брак робочих рук доводиться надолужувати власною трудовою звитягою тих, хто у хліборобському строю наближає Перемогу.
Й хоча війна суттєво не вплинула на якість агрозаходів, проте, за словами Сергія Дмитровича, ряд ринкових чинників вносить свої корективи до проведення посівної кампанії. До них, зокрема, належать здорожчання мінеральних добрив та пального. Тож тут потрібно приділяти більше уваги раціональному застосуванню наявних ресурсів, їхній економії. До прикладу, оптимізація проходів полями сільгосптехніки не лише заощаджує пальне, а й зменшує навантаження на грунт. Звісно, вжиті заходи не зменшують ефективність і якість роботи аграріїв.
Разом з тим, значний обсяг робіт трударі Північного кластеру виконали, плекаючи озимі лани. До слова, стан озимих, за оцінкою Сергія Дмитровича Болюха, хороший та задовільний.
Хоча від себе скажу, адже доводилось проїжджати ланами нашого краю, кращих ріпакових плантацій, а їх у Північного кластеру ЕПІЦЕНТР АГРО набереться понад 3,5 тисячі гектарів, годі де й пошукати. Милують око й смарагдові килими його озимої пшениці на 6,346 гектарах.
З усього видно, хліборобський колектив неабияк постарався, щоб поля, як кажуть, мали добрі види на врожай. А для того тричі було внесено необхідний «раціон» на ріпакові лани, двічі підживлювалися й пшеничні угіддя. А тепер на хлібних гонах працює техніка із внесення засобів захисту рослин проти бур’янів.
По суті, у цю напружену весняну пору колектив Північного кластеру цілодобово, не рахуючись з часом, докладаючи великі зусилля, працює над величною метою — дати країні хліб і до хліба.
І як би важко нині аграріям не велося, не забувають вони і про головних своїх партнерів — пайовиків. Адже і їм у часи війни потрібна особлива увага і, мабуть, як ніколи, надійне плече підтримки.
Тож завжди, будь то свято, як от недавній Великдень, чи дата із вшанування героїв-чорнобильців, чи якась інша подія, орендодавці з великою радістю зустрічають працівників соціальної служби Північного кластеру. Уже традиційна святкова паска чи матеріальна допомога стали невід’ємним елементом дружніх, довірливих, сказав би, родинних зв’язків, які з роками тільки міцніють.
— Основний матеріально-духовний потенціал агрохолдингу — це довіра, перевірені часом ділові стосунки та ефективність співпраці у питаннях оренди землі, — наголошує начальниця відділу із земельно-соціальних питань департаменту з агарних питань ТОВ «Епіцентр К», депутатка обласної ради від нашого краю й політичної сили «За конкретні справи» Світлана Павлишина.
Тож кожен прийдешній день з почуттям корпоративної відповідальності, патріотизму, з вірою в Україну, гартовані хліборобською звитягою аграрії Північного кластеру ЕПІЦЕНТР АГРО працюють на новий урожай свого трудового року, який, переконані, обов’язково буде переможним для нашого народу.
Володимир НИТКА.