А ще переселенці з великих міст, яких прихистили родичі по селах Шепетівщини, прагнуть їм віддячити і купують посівний матеріал для городів. Тому в нашому краї «сезон» масових візитів до насіннєвих магазинів цьогоріч стартував на кілька тижнів раніше.
У спеціалізованій крамниці на вул. Валі Котика, це приблизно як перейти через дорогу від «нижніх воріт» центрального ринку, щодня людно від самого рання.
Тут пакетиків із насінням стільки, що повністю закривають стіну, а відтак є гарний вибір. Таке приваблює покупців.
– Наразі понад тисячу сортів різноманітного насіння продаємо. Наприклад, огірків тут – близько ста сортів, – розповів «Шепетівському віснику» власник закладу, 25-річний Дмитро Остапенко.
За словами чоловіка, цьогоріч любителі городництва вже від початку березня почали активно відвідувати насіннєві магазини. Тобто – на кілька тижнів раніше, ніж зазвичай у минулі роки. На зростання попиту певною мірою навіть вплинула поява на Шепетівщині переселенців. Нерідко ті, хто переїхали з великих міст до сільських родичів, прагнуть їм догодити, хоча б чимось віддячити. А відтак, купують їм насіння, щоб було чим засівати городи.
Отож Дмитро пояснює, що через певне зростання попиту доводиться частіше «дозамовляти» продукцію. Постачальники – надійні, перевірені роками.
– Оскільки війна, з цим стало складніше. Наприклад, щойно нам доставила товар фірма, яка мусила переїхати з Київщини на Івано-Франківщину. Два тижні чекали, доки насіння надійде. А деякі постачальники узагалі згорнули діяльність, як-от виробники з Броварів під Києвом, а також із півночі Київщини, – розповів чоловік.
Попри все, він намагається «добувати» більш якісні варіанти товару, а не найдешевші. За плечами має певний досвід – справою, попри свій молодий вік, займається уже шість років. Хоча за освітою є менеджером із туризму, в справу продажу насіння пірнув, так би мовити, з головою і про це не шкодує.
Ціни на різні види насіння в Україні у порівнянні з минулим роком практично не змінилися, зросли на незначні 5-10%. А от, для порівняння, добрива, хімічні препарати усілякі для саду подорожчали істотніше.
Того дня, коли ми спілкувалися із Дмитром Остапенком у його магазині, покупці особливо часто запитували насіння капусти та помідорів. Адже саме час висівати його на розсаду. При цьому переважно купували сорти середньої та пізньої стиглості.
Люди розуміють – у такій ситуації, в якій знаходиться наша країна нині, вже зараз потрібно замислюватися над майбутнім. Зокрема, й подумати над тим, як цьогоріч складуться справи із власною «продовольчою безпекою». А без насіння в цій справі – ні сюди і не туди.
Володимир КОВАЛЬЧУК.
Фото автора.