Психолог Оксана Артенюк з Хмельниччини пояснила, чому постійно матюкатися, навіть якщо йде війна – це нездорово, а от тимчасове використання лайливих слів не зашкодить.
Що таке матюки під час війни з психологічної точки зору? За таких реалій, як нині, люди переживають тривогу, страх, гнів, відчай, розгубленість. Новини надходять дуже швидко, події змінюють одна одну, а відтак, щоб адекватно відреагувати на них, нам не вистачає достатньої кількості енергії. Тому, щоб зекономити запаси енергії, можна використовувати матюки. Для цього феномену навіть назву придумали – лалохезія – емоційне полегшення за допомогою нецензурної лайки, матюків.
На початку війни я відчувала і переживала все те, про що писала вище, й розуміла – не справляюсь! Тоді вирішила дозволити собі вживати лайку в тій кількості, в якій мені хотілось. Цей дозвіл розповсюджувався на всіх, хто в той момент був в моєму домі. І дійсно, наднапруга трохи спадала, що давало можливість проживати почуття і адекватно реагувати на події, пише психолог.
Дуже важливий момент: є величезна різниця між тим, що люди використовують лайку як складову повсякденного стилю розмови, та вживанням нецензурщини як реакції з метою зменшити емоційне навантаження. Часто чуємо в перехоплених розмовах між окупантами і їх співрозмовниками суцільний мат. Це – показник дуже низького емоційного (і не тільки) інтелекту та взагалі психологічних проблем.