Останніми днями ми все частіше чуємо інформацію про спроби дитячого самогубства. Так, 16 лютого дві подруги-семикласниці з м. Боярки випили по 40 таблеток. Одну з них, на жаль, не вдалося врятувати. Наступного дня, 17 лютого, у м. Умані дві восьмикласниці випили по 10 пігулок і потрапили до лікарні. А 18 лютого до клініки «Охматдит» доправили 15-річного киянина, який наковтався пігулок…
Згодом з’явилася інформація про активізацію старих ігор у соцмережах, що підбурюють підлітків до самогубств. Уже цього тижня, 20 лютого, у Києві затримали адміністраторку «групи смерті», яка втягнула 13 дітей у спілкування, пов’язане із схилянням до скоєння самогубства.
Керівниця департаменту захисту дітей та протидії насильству Офісу генерального прокурора Юлія Усенко у своєму коментарі журналістам розповіла, що за даними Єдиного державного реєстру досудових розслідувань на території України у 2017 році вчинили самогубство 166 підлітків, у 2018-му — 97, у 2019-му — 111, а у 2020-му — 123 неповнолітніх. За станом на лютий 2021 року вже зафіксовано 21 випадок.
— Активізація «груп смерті» — це не нова тема, кілька років тому це питання вже порушувалося. У цьому році просто більше обговорень навколо цих груп, але не у всіх випадках знаходять підтвердження ці факти на досудовому розслідуванні, — розповіла вона.
Однак це привід ще раз задуматися про безпеку власних дітей. Дуже часто підлітки потребують більшої уваги від своїх батьків та рідних. Їм бракує спілкування, розуміння та допомоги у шляхах вирішення своїх переживань. Інакше діти починають шукати цієї підтримки у соціальних мереж, де може закрастися смертельна небезпека.
Чи зможе вирішити проблему закриття соціальних мереж? Очевидно, що ні. Оскільки корінь проблеми не у соціальних мережах, а у недостатній увазі до юних, ще не достатньо морально та психологічно стійких, громадян. То який же вихід з подібних ситуацій?
Психологи рекомендують часто запитувати у своїх дітей про їхнє самопочуття, про емоції та переживання. Ні в якому разі не відповідати агресією, не засуджувати за будь-які думки чи дії, а як найближча людина спробувати зрозуміти, вислухати та дати цінну пораду. Інколи звичайне зацікавлення: «Як пройшов твій день?», «Чому в тебе такий настрій?», «Що тебе турбує?» може дати найліпший результат. Налагодження стосунків у сім’ї, підвищення самооцінки та самоповаги дитини, а також покращення спілкування у родині — основа психологічного благополуччя підлітка.
Контроль зайнятості — також один з важливих елементів безпеки дитини. Але врахуйте: чим більше буде заборон (інтернет-ігор, спілкування у соціальних мережах тощо), тим більше буде спротиву. Натомість варто запропонувати альтернативу. У дитини має бути перезавантаження, вона мусить постійно чимось займатися. Якщо всю свою вільну енергію використовувати на гуртки, цікаві захоплення, додаткові заняття, то на інші небезпечні експерименти у неї просто не вистачатиме часу.
Благо, що нині існує безліч пропозицій для зайнятості школярів. У Шепетівці це може бути національно-патріотичне виховання у шепетівському осередку українських скаутів «ПЛАСТ», військове виховання у ГО «ОТГ-23», творчий розвиток у танцювальних гуртках, музичній та художній школах, спортивне виховання у дитячо-юнацькій спортивній школі, заняття у позашкільних закладах — Центрі науково-технічної творчості учнівської молоді, Центрі еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Центрі дитячої та юнацької творчості.
Головне — не будьте байдужими і щиро цікавтеся життям ваших дітей, аби потім не було запізно.
Марина ЛОЖКІНА.