ГОЛОВНА СТОРІНКА Здоров'я Прихована небезпека

Прихована небезпека

12 переглядів

З настанням теплих весняних днів голодних кліщів привертають запахи тварин або людей і вони можуть нападати у будь-який час доби, у будь-яку погоду. Але, як правило, їх менше в суху спекотну погоду і більше — у прохолодну, похмуру.
Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко у шкіру. У природі спостерігається сезонна активність кліщів з березня по листопад, вона має два виражених піки — у квітні–травні та серпні–вересні.

Як відбувається
напад кліща?

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах.
Існує ризик нападу кліщів у електричці і автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Чи можна
не помітити напад кліща?

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним і тільки через кілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні — у місці наявності кліща з’являється припухлість, свербіння, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.
Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається непомітним.
Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, то буде легше видалити. Чим більше часу минуло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.
Куди найчастіше
присмоктується кліщ?

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, у паховій зоні. Тому, повернувшись додому, обов’язково перевірте поверхню тіла на наявність кліщів.
Чи можна видалити
кліща самостійно?

За відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення проводять самостійно: треба змастити кліща олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видаляти разом із хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку треба закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3-відсотковим розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення необхідно ретельно вимити руки з милом.
У разі появи будь-яких ознак захворювання — підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу — терміново зверніться до лікаря-інфекціоніста.
Як захистити себе
від нападу кліщів?

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
— одягатися у світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Також необхідно одягнути головний убір;
— проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз — вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;
— звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів місце для привалів, нічного сну на природі;
— вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
— якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж треба оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
— використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати необхідно купувати в аптечній мережі, наносити на відкриті частини тіла (крім обличчя) і на одяг.
Після нанесення на шкіру репеленти діють від 15 хвилин до 10 годин, це залежить від температури, вологості повітря, якості засобу. Засіб, нанесений на одяг, діє довше, ніж при нанесенні його на шкіру.
Будь-який препарат може викликати алергічну реакцію у схильних до неї людей. Тому користуватись репелентами треба з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звернутися до лікаря.

В.САВІЦЬКИЙ,
головний спеціаліст Шепетівського
РУ ГУ ДПСС у Хмельницькій області.

Залиште Ваш коментар
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Перевести