До всесвітньовідомого піаніста Ігнаци Падеревського, чиї дитячі літа минули у Судилкові на Шепетівщині, доволі рано прийшла слава. Вже наприкінці 1880-х років (тобто коли йому було менше тридцяти років) розпорядниці найяскравіших паризьких салонів мріяли, щоб віртуоз вшанував їх своєю присутністю і зіграв приватний концерт.
У Франції Падеревський був улюбленцем публіки. Його вельми обожнювали жінки. Анета Джесіпоу “змагалася” за його увагу з пані Геленою Гурською. Проте піаніст захопився знайомою Анети – матір’ю трьох дітей, удовою і керівницею одного з паризьких салонів, герцогинею Рейчел де Бранкован.
Цю жінку захоплювала майстерність, з якою Падеревський інтерпретує фортепіанні твори улюбленого Шопена. Коли він кудись їхав, Рейчел сумувала, писала листи, благаючи якомога швидше повернутися до Парижа: «Чи можу я розраховувати на Вашу присутність у вересні? Якою б я була щасливою!” – побивалася вона.
Звісно, таке листування розвинулося в роман.
Проте дуже скоро “намалювалася” ще одна претендентка на пристрасне серце Падеревського – герцогиня Олександра Бібеско.
Вона зажила слави вельми наполегливої шанувальниці. Певно впевненості їй додавало те, що мала такий же титул, як і герцогиня де Бранкован, а серед родичів – сербську королеву(!) Наталію.
Ця жінка теж “вела” салон, який часто відвідували представники тодішньої паризької культурної еліти. Втім, хоча й вважала себе чудовою піаністкою, однак її талант був, м’яко кажучи, вельми дискусійним. Ігнаци Падеревський ніяк не реагував на почуття Олександри Бібеско. А її інтимні листи частенько повертав навіть не прочитаними.
Проживаючи у Парижі на початку 1890-х, Падеревський також підтримував дружні відносини з парою перевірених друзів – Геленою та Владиславом Гурськими. Та невдовзі у цій родині щось пішло не так. Глава сім’ї Гурський… закохався у пані Бібеско. Адже та, усвідомлюючи, що Падеревський недосяжний, взялася шукати щастя в обіймах його друга.
Саме тоді почуття між пані Гурською та Падеревським стало переростати від дружби до кохання. Проте це не завадило музиканту підтримувати стосунки з герцогинею де Бранкован. Біограф митця Адам Замойський навіть стверджує, що Падеревський “крутив” романи з обома цими жінками одночасно.
Зрештою, Гелена вийшла з цього “змагання” переможницею.
За матеріалами нової книги Івони Кінцлер «Ігнацій Падеревський. Улюбленець жінок» (Беллона, 2022) підготував Володимир КОВАЛЬЧУК.